17.9 C
İstanbul
En YenilerI Care a Lot: Bu Filmi Hırslı İnsanlara İzletmelisiniz

I Care a Lot: Bu Filmi Hırslı İnsanlara İzletmelisiniz

Kayıp Kız filminin Amy’si Rosamund Pike’ın yeni filmi I Care a Lot bir komedi, suç ve gerilim yapımı. Film ülkemizde 21 Şubat’ta gösterime girdi. Filmyasal bir dolandırıcının. Filmde Game of Thrones’un Tyrion Lannister’ı Peter Dinklage de sağlam bir rolde oynuyor.

Orijinal Adı: I Care a Lot
Tür: Komedi, suç, gerilim
Yönetmen: J Blakeson
Ülke: İngiltere
Türkiye Gösterim Tarihi: 19 Şubat 2021
Oyuncular: Rosamund Pike, Peter Dinklage, Eiza González
Süre: 1 saat 58 dakika

Yasal dolandırıcılık nedir? Dolandırıcılığı yasal kılıfa uydurarak yapmak… Kağıt üzerinde her şey legaldir ama yapılanlar bir tür dolandırılıktır. Bu filmde işler şöyle yürüyor. Marla Grayson kendisine bakamayacak duruma gelmiş yaşlı insanlara mahkeme tarafından atanan ve pek çok yaşlı insana bakan yasal vasidir (Vasi; bir yetimin ya da akılca zayıf birinin malını, mülkünü yöneten kimse).

Marla bir şirketin bünyesinde çalışıyor. Burada kadar her şey normal gibi ama sorun şu: Yasal bir vasi atanabilmesi için mahkemeye doktor raporu sunulması gerekiyor. Mallarına konmak istedikleri yaşlıların kendilerine bakamayacağına yönelik raporları yazan doktor da Marla ile çalışıyor ve sağlam bir sistem kurmuşlar.

Doktor mahkemeye sahte rapor sunuyor. Marla orada mahkemeyi etkileyecek bir acil durum sunumu yapıyor ve mahkeme bu acil duruma dayanarak yaşlı kişiye hemen bir vasi atıyor. İşte bu andan itibaren yaşlı kişinin bakımı, nerede kalacağı, banka hesaplarının yönetimi kısacası tüm hayatı vasinin eline geçiyor.

Yaşlı kişi hemen bir bakımevine alınıyor. Bakım evinin müdürü de onlar için çalışıyor ve belli orada pay alıyor. Kurban bakım evine geliyor gibi ama aslında bir tür hapishaneye konuluyor. Telefonu elinden alınıyor. Vasi’nin izni olmadan hiç kimse ile görüşemiyor ve oradan çıkamıyor. Kimse zaten onların ne söylediği bile umursamıyor. Gerekirse ve sorun çıkarırsa kurbana ilaç verilerek sakinleşmesi sağlanıyor.

Peki bu bir vicdansızlık değil mi?

Evet, öyle ama Marla zaten filmin başında bize kendisini net olarak gösteriyor. Onun kibir, haset, kin ve küstahlıkla dolu karakterini keşfetmek için çaba sarf etmemize gerek kalmıyor. Şu sözler ona ait:

“İyi insan diye bir şey yoktur. Önceleri sıkı çalışarak adil davranırsam başarıya ulaşacağımı sanırdım. Öyle bir dünya yok. Adil davranmak fakir kalasınız diye zenginlerin uydurduğu bir şey. Bu dünyada iki tür insan vardır: Avcılar ve avlar… Aslanlar ve kuzular… Ben Marla… Ben bir kuzu değilim… Ben bir dişi aslanım…”

Anlaşıldığı üzere o avlarını acımasızca parçalayan ve merhamet adına hiçbir şey hissetmeyen bir avcı. Bu güne kadar işleri gayet iyi gitmiş… Sistemleri çalışıyor… Ta ki ağızlarını sulandıracak kadar zengin, aynı zamanda kimsesiz gibi görünen son avlarına kadar…

Dişi aslana dişine göre bir rakip çıkmıştır… Filmin konusu hakkında daha fazla konuşmak spoiler olacak.

I Care a Lot insanın doğasını tanıma adına önemli bir film. Beklentilerinizi yüksek tutmadan, güzel zaman geçirmek için izlenebilecek bir yapım…   Final beklendik ama güzel ve etkili. Öyle olmalıydı zaten; aksi olsaydı filmi tavsiye edemezdim.

I Care a Lot incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

1 Yorum

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img