10.1 C
İstanbul
En YenilerWandaVision 7. Bölüm Sonrası- Kim Bu Agnes?

WandaVision 7. Bölüm Sonrası- Kim Bu Agnes?

WandaVision 7. bölümde kendisini gösteren Agatha Harkness, Marvel evreninin en güçlü cadılarından birisidir. Agatha biraz sonra bahsedeceğim Yeni Salem’in en güçlü büyücüsü olarak biliniyor. Kendisinin Atlantis’in denizin dibine batmasından 500 yıl öncesini hatırlayacak kadar yaşlı olduğu söyleniyor ki bu tarih ortalama bir hesapla MÖ 10.500’lere dayanıyor.

Agatha, Marvel evreninde Fantastik Dörtlü’nün maceralarında tanınmaya başlamıştır. O, Bay Fantastik ve Görünmez Kadın’ın çocukları olan Franklin Richards’ın mürebbiyesiydi. Fantastik Dörtlü onun kim olduğunu bilmeden yeni doğan bebeklerine bakıcı olarak işe almıştı.

Fantastik Dörtlü İle Tanışması

Kimliğini herkesten saklayan ve aslında cadılıktan emekli olan Agatha, Fantastik Dörtlü’nün düşmanları ya da antitezi denebilecek Korkunç Dört, Franklin’i kaçırmaya geldiklerinde onları yenmeyi başarmıştır. Bu olay onun gücünün açığa çıkmasına neden olur ve kendisinin bir cadı olduğunu itiraf etmek zorunda kalır. Agatha, çeşitli savaşlarında Fantastik Dörtlü’ye yardım etmiştir.

Yeni Salem, Salem Yedilisi ve Agatha

Agatha’nın geçmişi Yeni Salem adındaki mistik ve gizli bir şehre dayanıyor gibi düşünülse de bunun da öncesi var. Agatha 17. yüzyılda Salem’e yerleşmiş ve orada özgürce sihir yapabileceğini ummuştur. Hatta bunun için kendi cadılar birliğini kuruyor. Ancak uzun süren anlaşmazlıklar ve hatta savaşlardan sonra Agatha bir grup büyücü ile Colorado’ya gelerek Yeni Salem adını verdikleri bir bölgeye yerleşiyorlar.

Yeni Salem; zamanla cadıların, büyücülerin ve büyüyle ilgisi bulunan mistik yaratıkların şehri haline geliyor. Bu şehre sadece büyü kullanan canlıların giriş yapmasına izin verilmektedir. Aslında bu şehir, dünyada zulüm gören cadı ve büyücülerin sığındığı bir yerdir.

Agatha’nın kocasının kimliği belirsizdir ve onların sadece bir çocukları olmuştur: Nicholas. Nicholas annesi şehirden ayrıldıktan sonra bu şehrin sakinleri üzerindeki etkisini artırmaya başlıyor. Annesi’nin Fantastik Dörtlü için çalıştığını, şehre ihanet ettiğini söylüyor ve herkesi buna inandırıyor. Aslında bu bir yalandır. Nicholas, annesine olan düşmanlığı ve nefreti nedeniyle bunu yapmıştır. Ben kaynaklarda bu nefretinin kaynağını bulamadım. Eğer ulaşabilen varsa yorumlarda bizlerle paylaşabilir.

Bu kışkırtma sonucunda Agatha kaçırılıyor ve yargılanmak üzere şehre götürülüyor. Ama Agatha’yla beraber Fantastik Dörtlü’nün çocuğu olan Franklin de kaçırılmıştır.

Sonuç olarak Fantastik Dörtlü, onların izini şehre kadar takip ediyor ve orada Salem Yedilisi ile çatışmaya giriyor. Salem Yedilisi aslında Agatha’nın torunlarıdır ve sihirli bir şekilde mutasyona uğramış süper insanlardır.

Fantastik Dörtlü işte bunlarla savaşıyor. En başta yakalanarak hücreye atılıyorlar ama oradan kaçmayı başarıyorlar. Sonra da Salem Yedilisi’ni yeniyorlar ve Agatha’yı kurtarıyor. Bu arada şehir sakinleri Fantastik Dörtlü’nün anlatımlarıyla Nicholas’ın kendilerine yalan söylediğini anlıyorlar ve ceza olarak onu başka bir boyuta gönderiyorlar. Salem Yedilisi farklı maceralarda, babaları olan Nicholas’ı sürgün gönderildiği boyuttan kurtarabilmek için çaba sarf ediyorlar ama Agatha engelini aşamıyorlar. Hatta Agatha, Nicholas’ın oradan çıkamaması için ayrıca bir büyü yapıyor.

 Tabii Nicholas’ın dünyaya gelerek intikam almaya çalıştığı maceralar da var ama Agatha her seferinde onu ve ekibini durdurmayı başarıyor.

Ancak az önce bahsettiğim Salem Yedilisi, pes etmiyor. Uzun yıllar sonrasında mistik yetenekleri sayesinde Agatha’nın onları durdurmak için yaptığı büyüleri bozmayı başarıyorlar. Hatta bu büyüleri Agatha’ya yansıtıyorlar. Agatha bu büyülerin etkisiyle güç olarak zayıf duruma düşüyor.

Salem Yedilisi şehre geri dönüyorlar ve orada da büyük bir mücadeleye girişiyorlar. Büyü yetenekleri sayesinde oradanın en büyük büyücüleri haline geliyorlar. Hatta yedilinin en büyük çocuğu ve aynı zamanda grubun lideri olan Vertigo, şehrin baş rahibesi yeni kraliçesi oluyor.  

Sonuç olarak Salem Yedilisi, güçten düşen ve zayıflayan Agatha’yı ele geçirmeyi başarıyorlar ve onu kazıkta yakarak idam ediyorlar.

Scarlet Witch ve Agatha

Agatha’nın Scarlet Wich’le yani Wanda ile tanışması onun ölümünden sonra gerçekleşiyor. Kısaca şöyle: Agatha kazıkta yakıldıktan sonra Kızıl Cadı ve Salem Yedilisi arasında devam eden ölümcül bir savaşta Yeni Salem’in büyücülerinin enerjisi Salem Yedilisi’nin lideri olan Vertigo’ya yönlendiriliyor. Ancak Kızıl Cadı bu enerjinin bir kısmını ele geçirmeyi ve Vertigo’yu uzaklaştırmayı başarıyor.

Ancak halk geri dönmüyor ve ortadan kayboluyor. Wanda geride kalan enerjiyi Vision’ın çocuklara hamile kalması için kullanıyor.

İşte tam burada belki de VandaVision dizisiyle paralel devam edecek bölüm başlıyor. Agatha birdenbire tekrar ortaya çıkıyor ve nasıl geldiğini hiç kimseye söylemiyor. Kızıl Cadı’ya yani Wanda’ya çocuklarının aslında Mephisto’nun ruhunun parçaları olduğunu söylüyor. Bu bilgi doğrudur. Bir önceki videoda bunu anlatmıştım. Mephisto çocukların ruhunu emdikten sonra Agatha, belki de karanlık tarafla yaptığı anlaşma gereği Mephisto ile savaşmak yerine Wanda’nın çocuklarının anısını silmeyi tercih ediyor.

İşte bu andan sonra Agatha çeşitli durumlarda ortaya çıkarak süper kahramanlara yardımcı olmayı seçiyor ve bu sırada Wanda’yı güçlerini kullanma konusunda eğitiyor. Ona son derece eski ve gizemli büyü tekniklerini ayrıca güçlerini kontrol etmeyi öğretiyor. 

WandaVision 7. Bölüm Sonrası- Kim Bu Agnes? İncelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img