10.1 C
İstanbul
En YenilerHayalet Sürücülerin Kökenleri ve Güçleri

Hayalet Sürücülerin Kökenleri ve Güçleri

Bu yazıda Hayalet Sürücüler’in geçmişi, gücü ve aslında ne oldukları üzerine konuşmak istiyorum. Çünkü Wandavision’da görülen kuru kafanın hayalet sürücülere işaret ettiğine yönelik teoriler de bulunuyor. Eğer adaya gelen köpekbalığını Mephisto olarak düşünürsek bu teorinin doğru olma olasılığı var.

Öyle ya da böyle merak edenler için hayalet sürücülere şöyle bir bakalım…

Hayalet Sürücü çizgi romanlarda ilk kez 1972 yılında görüldü

Çizgi roman okuyucuları Marvel Spotlight no 5’te bu karizma yaratıkla tanıştı. Kapağın üzerinde bir efsanenin doğduğu söyleniyor ki bu gerçekten de öyle… Kapağın sol üst tarafında o yaşıyor mu yoksa ölü mü sorusu göze çarpıyor. Merak uyandırmak için eklenmiş güzel bir soru…

Hayalet Sürücüler Kimdir?

Hayalet Sürücü karakteri beyaz perdeye şu ana kadar birincisi 2007 ve ikincisi 2011’de olmak üzere iki kez aktarıldı. Her iki filmde de bu karakteri ünlü oyuncu Nicolas Cage canlandırdı.

Hayalet Sürücüler her nesilde bir tane bulunan, dünya üzerinde gezerek Şeytan’ın anlaşmalarını tahsil eden ve gerekirse onun için savaşan lanetlenmiş ruhlardır. Filmde gördüğümüz Johnny Blaze ilk hayalet sürücü değil. Ondan bir önceki Hayalet Sürücü tam 150 yıl önce yaşamıştı. İlk filmde onu da görüyoruz… Filmde Johnny öncesinde birkaç tane Hayalet Sürücü olduğu söyleniyor.

Birinci filmin sonunda Mephisto, hayalet sürücü gücünü almak için geldiğinde Johnny Blaze gücünü teslim etmiyor. Bu çok ilginç bir sahneydi. Mephisto onu tehdit ederek ayrılmaktan başka bir şey yapamadı. Bu sahne zihinlerimize hayalet sürücülerin gücünün kaynağı konusunda şüphe tohumları atmıştı.

İkinci filmde Zarathos isimli eski bir meleğin varlığını öğrendik. Bu melek dünyaya insanları koruması için gönderiliyor. Görevi masumları korumaktı ve adaletin ruhunu taşıyordu.

Ancak muhtemelen Mephisto tarafından aldatılarak mağlup ediliyor. Sonrasında Cehennem’e düşüyor ve orada değişime uğruyor. Ölen ya da öldürülen masumları gördükçe kendisini suçlamaya başlıyor. Sonrasında adaletin ruhu intikamın ruhuna dönüşüyor.

Hayalet sürücülerin gücünün kaynağı bu eski melek… Mephisto aslında anlaşmanın gücünü ve laneti kullanarak hayalet sürücülere bu intikam ruhu denebilecek meleğin gücünü aktarıyor ve onları manipüle ediyor.

İkinci filmin sonunda Johnny Blaze içerisinde o meleği hissettiğini söylüyor ve şeytanın oğlunu ölümden kurtarıyor. Üzerinde gördüğümüz renk ateşin kırmızı renginin dışında bir renge dönüşüyor. Ancak kapanış sırasında yüzünün birden değişmesi onun öyle kolay kolay melek tarafa geçemeyeceğini gösteriyor. Lanetin gücü çok büyük. Hayalet sürücüler öyle kolayca Mephisto’nun etkisinden kurtulamayacaklar.

Hayalet Sürücü 3’ün çekimlerinin iptal edildiğini biliyoruz. Karakterin tüm hakları Marvel’e geri döndü ve Marvel’ın yeni bir Hayalet Sürücü filmine sıcak bakmadıkları biliniyor. Belki de özgün bir film yerine bir şekilde sinematik evrenin bir yerlerinden kendisini gösterme şansı yakalayabilir. En azından bunu umuyoruz.

Şimdi de karakterin güçleri hakkında biraz konuşmak istiyorum.

Hayalet Sürücü’lerin Güçleri

Hayalet Sürücü’nün dönüşüm geçirdikten sonra vücudu tamamen bir iskelete yani kemiğe dönüşüyor ve bedeni büyülü bir alevle kaplanıyor. Bu denizde bile yanmaya devam eden bir alev ve bizim dünyadaki ateşle bir ilgisi yok. Bunlar muhtemelen Cehennem alevleri.

Hayalet Sürücü bu alevleri insanları yakıp kül etmek için ya da örneğin araçları hava uçurmak için istediği gibi kullanabiliyor. Ateşiyle yıkıcı enerji patlamaları meydana getirebiliyor. Ateşin dokunduğu her şeyi yaktığını söyleyemeyiz. Yakıp yakmaması Hayalet Sürücü’nün kontrolünde.

Hayalet Sürücü incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img