26.4 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguMarvel Evreni'ne Thanos'tan Daha Güçlüsü Geliyor

Marvel Evreni’ne Thanos’tan Daha Güçlüsü Geliyor

Thanos, bilindiği üzere Marvel Sinematik Evreni’ndeki en güçlü kötü karakterlerden birisi… Thanos ilk olarak Iron Man çizgi romanının 55. sayısında 1973 yılında ortaya çıkmıştı. Satürn’ün uydusu Titan’da dünyaya gelen Thanos ta o zamanlarda bile evrendeki dengeyi sağlamayı amaçlıyordu.

Thanos kozmik enerjileri emerek kendi güçlerini artırmış ve sonsuzluk taşları olmadan bile korkunç bir güce ulaşmıştı. Onun Hulk’la yaptığı kısa süreli dövüş hala hafızalarımızda…

Her neyse… Konumuz bu değil.

Bilindiği üzere Marvel evreni aşama 4 olarak nitelenen bir genişleme bir açılım yapmak üzere… WandaVision projesi bu açılımın ilk adımıydı ve diğer adımlar da gelmek üzere… Loki dizisi, Örümcek Adam’ın yeni filmi ve benim hepsinden çok merak ettiğim Doktor Strange’in çoklu evren filmi…

İşte bu muhteşem açılım içerisinde kötülük kapasitesi Thanos’unkine rakip olabilecek ve hatta onu aşacağını söylenen karanlık bir karakterin yükselişi adım adım işleniyor.

Bir önceki videoda bahsettiğim gibi WandaVision’da görünen tüm ipuçları Marvel Evreni’nin akıl almaz şeytanına işaret ediyor: Mephisto.

Peki kim bu Mephisto? Gerçekten kötülük kapasitesi bağlamında Thanos’u geçebilir mi? Yoksa bu bir abartı mı?

Kestirmeden söyleyeyim. Abartı falan değil. Bu şeytan çizgi romanlarda saf kötülüğün beden bulmuş hali olarak tasvir ediliyor. Şimdi biraz detaylara girebiliriz.

Mephisto’nun Kökeni, WandaVision ve Çizgi Romanlar

Thanos’un çizgi romanlarda görülmeye başlandığı tarihin 1973 olduğunu söylemiştim. Mephisto’nun ortaya çıkışı Thanos’un çıkışından daha eskidir. O ilk kez 1968 yılında Gümüş Sörfçü sayı 3’te görülmüştü. Gümüş Sörfçü’nün ihtişamını ve gücünü düşünürseniz şu kapak tasarımının Mephisto’nun ihtişamını nasıl yansıttığını daha iyi anlayabilirsiniz.

Yine 1968 yılında yayınlanan bir başka sayıda bu ikiliyi kapışırken görüyoruz. Burada Mephisto kendi krallığında tahtın üzerinde görülüyor. 1991’de yayınlanan sayıda Thanos ve Mephisto beraber görülebiliyor. Nisan 1985 tarihinde yayınlanan Fantastik Four serisinde Mephisto, Thanos’a hizmet eden birisi gibi gösteriliyor; ancak amacı aslında Thanos’un gücünü de kendisine çekmekti. Bu onun Thanos’dan güçsüz olduğunu göstermiyor. Onun karakterinde sinsilik ve kıskançlık var. Bundan daha sonra bahsedeceğim.

Mephisto, bizim anladığımız manada yani dinlerde anlatılan şeytan değil. Bunu iyi anlamak gerekiyor. Onun Cehennem olarak adlandırdığı krallığı yani hükümdarlığı tamamen farklı bir boyut. Marvel, çoklu evrenlere açılmayı kafasına koymuş. İşte bu evrenlerden birisi Mephisto’nun evreni olacak ve ara ara oradan çıkarak diğer evrenleri alt üst etmeye çalışacak.

Mephisto’un en önemli özelliklerinden birisi insanlarla anlaşma yaparak ruhlarını satın almaya çalışması… WandaVision’ın altıncı bölümündeki reklamda görülen köpekbalığına bu gözle bakabilirsiniz. Belki de o Wanda ile bir anlaşma yaptı ve Vision karşılığında onun ruhunu satın aldı.

Çizgi romanlarda Wanda ve Vision’ın bebeklerinin babası Mephisto’nun ta kendisi. Zaten Vision temelde bir android ve çocuk sahibi olamaz. Wanda çocuk sahibi olabilmek için büyü kullanırken farkında olmadan istem dışı bir şekilde Mephisto’nun ruhundan iki parça çağırıyor. Belki de dizide aralarındaki anlaşma bu çıkacak… Vision’ın hayata dönmesi karşılığında iki bebek… Neyse çizgi romana dönersek bebekler yani Tommy ve Billy aslında Mephisto’nun ruhunun parçaları. Zaten ı çocuklar güya dayıları ile bu kadar iyi anlaşabiliyorlar. Pietro muhtemelen Mephisto çıkacak. Çizgi romanda Mephisto günü geldiğinde bu iki çocuğun ruhunu emiyor ve onları yok ediyor.

Dizide çocukların akibetinin ne olacağı şu an belirsiz

Muhtemelen bu iki karakter harcanmayabilir ve ilerisi için iyi birer malzeme olurlar. Bu nedenle Mephisto çocukları alsa da belki Doktor Strange 2’de Wanda bir şekilde onları almayı başarabilir.

Mephisto’ya dönersek, o 1970’lerde hatta 1980’lerde yayınlanan çizgi romanlarda Thor’un düşmanlarından birisiydi ve onunla savaşıyordu. Örneğin şu kapak 1985 yılına ait ve ikilinin savaşı görülebiliyor. 1987’deki başka bir kapakta onun Avangers’larla savaşırken Thor’u etkisi altına aldığını görülüyor. Değişik çizgi romanlarda onun Fantastik Four ve X-men evreni mutantlarıyla bile savaştığı görülüyor.

Mephisto 2008 yılında yayınlanan Örümcek Adam: One More Day serisinde de kötü karakter olarak ortaya çıkıyor. Bu seride Mephisto; Peter’in halası May Parker’ı iyileştirme karşılığında Peter ve Mary Jane’in zaman çizgilerini tamamen değiştirir. Mephisto, onların mutlu olmasından nefret ettiği için bunu yapar ve Örümcek’in ruhunu almakla ilgilenmediğini söyler. Daha fazla detay vermeyeyim; çünkü Marvel’ın WandaVision ile başlayan seriyi çoklu evrenler bağlamında bu öyküye bağlayacağını düşünenler var ve bu doğruysa bu hikayeyi gelecek Örümcek filmlerinde göreceğiz zaten.

Mephisto ve Şeytani Güçleri

Mephisto’yu iyi tanımanın yolu onun güçlerini anlamaktan geçiyor. İlk olarak onun büyü yapabilme yeteneği çok ileri düzeyde. Zaten Strange ile kapışmasında bunu net olarak göreceğiz.

İkinci olarak o ölümsüz birisi. Fiziksel olarak inanılmaz derecede güçlü bir varlık. Yaralanması çok zor ancak yaralansa da yaralarır çok kolay iyileşebiliyor. Şekil ve boyut değiştirebiliyor. Onun insanları ikna ederken onları kandırırken kendi gibi görülmeme yeteneğini kullandığını sıkça göreceğiz.

O insanların zihinlerinde yanılsamalar, sahte gerçeklikler oluşturabiliyor.  Örneğin herhangi birisinin aslında gerçek olmayan bir sahteliğin içerisinde yaşamasını sağlayabiliyor.

Bunun dışında o insanların anılarını değiştirebiliyor. Yani akılları bir çorba gibi karıştırabiliyor. Birisini etkileyecekse kandıracaksa onun geçmişini, yaşanmışlıklarını manipüle edebiliyor ki bu korkunç bir güç.

Bunlarla beraber onun zamanı ve boyutları değiştirme gücü bulunuyor. Örümcek Adam’la yaşanacak macerasında bu güçlerini kullandığını göreceğiz.

Dünyada ve evrende var olan çeşitli kötülük kaynakları onun gücünü besliyor ve ona enerji veriyor. Bu bağlamda onun her kötüyle bir bağlantısı var. Mephisto Cehennem olarak nitelediği kendi dünyasında çok daha güçlüdür ve orayı fiziksel olarak istediği gibi değiştirme gücü bulunmaktadır. Bu arada eğer onun fiziksel varlığı herhangi bir yerde yok edilirse kendi dünyasında tekrar doğmaktadır.

Mephisto ruhları ele geçirebiliyor. Ancak bunu kurbanın izniyle yapabiliyor. Aynen vampirlerin davet edilmedikleri bir mekana girememesi gibi bir kanun gibi düşünebiliriz bunu. Kurban ruhunu ona satmaya gönüllü olmalıdır. Mephisto tabii ki bunu yapabilmek için kurbana anlaşma teklif eder ve genellikle istediğini alır.

Marvel Evreni’ne Thanos’tan Daha Güçlüsü Geliyor incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

0
Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

0
Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz. Kırmızı yeşil...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img