22.1 C
İstanbul
En YenilerWandaVision 6. Bölüm- Mephisto mu Geliyor?

WandaVision 6. Bölüm- Mephisto mu Geliyor?

WandaVision 6. bölümde ilginç bir reklam yayını var. Acaba bu reklamda gelecek ya da geçmişle alakalı ne gibi ipuçları var? Bu yazıda bunun üzerinde duralım.

Öncelikle reklamda görülen çocuk bir okyanusun ortasında bir adanın üzerinde… Yani bu çocuk dış dünyadan tamamen izole edilmiş ve yalnız… İlk bakışta bu adayı Hex’in sınırlarının içi gibi düşünebiliriz. Wanda’nın bu şirin kasabası da dış dünyadan izole edilmiş bir halde ve kimse oraya ulaşamıyor.

Adada görülen kişi bir çocuk… Çocuk masumiyeti temsil eder. Adadaki bu kişi sakalları uzamış, orta yaşlarda ya da ileri yaşlarda birisi de olabilirdi. Çocuk olması onun masumiyetine yapılan bir vurgu.

Diğer taraftan çocuk en başta gayet neşesiz ve mutsuz görünüyor. Aynen Tony Stark’ın cenazesindeki Wanda gibi… Vision’ı kaybetmesinin onda meydana getirdiği travmayı zaten WandaVision boyunca iyice görmüş olduk.

Reklamdaki çocuk birden şöyle söylüyor: “Karnım o kadar aç ki her şeyi yerim…”

Bu bir dilek… Marvel evreninde karanlık tarafa yapılan bir çağrı… “O kadar yalnızım ki bu yalnızlığımı gidermek için her şeyi yaparım” gibi anlayabiliriz bunu… Yani Wanda, “Vision’ı geri getirebilmek için her şeyi yaparım” diyor.

Çocuğun çağrısı üzerine adaya bir köpek balığı geliyor. Bir yunus balığı da gelebilirdi veya bir denizkızı… Sonsuz olasılık içerisinden köpek balığının gelmesi tercih edilmiş; çünkü o bir avcıdır ve genel olarak insanları korkutan bir yaratıktır. Çocuk burada bir av olarak tasvir ediliyor.

Onun gelişine dikkat lütfen. Okyanustan çıkarken adeta gülümsüyor. Sevimli bir yüzü var ve korkunç bakışlarını güneş gözlüğü ile gizliyor. Az sonra gözlüğü çıkardığı zaman ne kadar sinsiz ve korkunç baktığını görebiliyoruz.

Bu bakışların aynısını Pietro’da görmüştük. Bu bir tesadüf olamaz. İkinci olarak köpekbalığının sörf tahtasında görünen sembol Pietro’nun cadılar bayramı kıyafetinde de görünüyor.

Köpek balığı çocuğa açlığı anladığını söylüyor. “Ben de açtım” diyor. Bu sözlerini onun psikolojisini anladığını gösteriyor. Belki kendisi hiç açlık çekmedi. Belki çocuğa o sihirli yiyeceği sunabilmek için ön hazırlık yapıyor.

Aynen Pietro’nun Wanda’ya yaklaşımı gibi. Pietro bu kasabayı ve sihri kastederek “Seni anlıyorum” demişti. Kasabada gördüklerinden çok etkilendiğini ve onu desteklediğini söylüyor. Burada Pietro’nun adadaki masum çocuğa “Senin anlıyorum” dediğini düşünebiliriz.

Pietro’nun ardında her kim varsa aslında Wanda’yı çözmeye çalıştığı belli oluyor. Belki de o Marvel evrenindeki başka süper kahramanlar çoktan olaya el atmış ve Wanda’yı durdurmanın yollarını arıyor da olabilir. Çünkü Pietro, çaktırmadan Wanda’nın tüm bunları nasıl yaptığını anlamaya çalışıyor. Yani kendisi bu olaya sebep olmuş gibi durmuyor.

Ancak reklamda şu var: Çocuk kendisine verilen yiyeceği açamıyor…

Aslında açmak istiyor gibi ama eli kayıyor ve başarılı olamıyor. Bu süre sonunda da yaşlanıyor ve ölüyor.

Bu bize neyi gösteriyor? Wanda’nın kendisine sunulan barışma tekliflerini, hatta Vision’ın muhtemelen gelecek bölümde sunacağı teklifleri dinlemeyeceğini mi gösteriyor? Neden olmasın? Wanda ölümü tersine çeviremeyeceği için eğer Hex’in kontrolünü kaybederse Vision’u da kaybedeceği için ölümü seçebilir. Wanda’yı adadaki çocuk gibi bir son bekliyor olabilir…

Diğer taraftan bu çocuğun Wanda yerine Vision’u temsil etme olasılığı da var

Bu durumda sihir onun yaşama dönmesi ve köpekbalığı da Wanda oluyor. Vision, adadan yeni Hex’ten çıkarsa Wanda’nın sihri onu hayatta tutamaz ve o aynen bu çocuk gibi ölür ve her şey sona erer.

Bir başka teori üzerine konuşursak köpekbalığı ne Vision’u ne de Wanda’yı temsil etmiyor olabilir. Çoğu hayranın beklediği gibi o Mephisto’nun ta kendisi olabilir.

Bilindiği üzere Mephisto, Johnny Blaze’in yani Hayalet Sürücü’nün baş düşmanlarından birisidir. Onun Marvel evreninde Doktor Strange ve Örümcek Adam’la bile çatışmaya girdiği biliniyor. Bu bağlamda bu karizmatik kötünün gelecek bölümlerde evrene dahil olması sürpriz olmaz.

Onun zaten 2007 yapımı Hayalet Sürücü’de seyretmiştik. Oldukça sağlam bir kötü karakterdi.

Diğer taraftan Mephisto, zaten The Vision and the Scarlet Witch adındaki Marvel çizgi romanında çocukları kendi karanlık tarafına, hiçliğe kaçırıyor. Muhtemelen WandaVision’da da böyle olacak. O bu yüzden çocuklarla bu kadar yakından ilgileniyor.

Sonuç olarak Pietro’nun Mephisto olduğu teorisi sanki doğru çıkacak gibi. Onun pek çok yerde yaptığı şeytan ve cehennem göndermeleri de böylece bir anlam kazanıyor.

Ancak bu böyle olsa da hala Wanda’nın Hex’i nasıl oluşturduğu hala büyük bir gizem. Wanda’nın kendisi bile bu olayın nasıl başladığını hatırlamıyor.

WandaVision 6. bölüm incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Civil War- İç Savaş Filmi Konusu ve Detaylar

0
Alex Garland tarafından yazılan ve yönetilen 2024 yapımı Civil War- İç Savaş, distopik bir aksiyon gerilim filmi. Film, ABD hükümetinin distopik bir diktatörlüğe dönüştüğü ve partizan...

İki Usta Oyuncuyu Birleştiren Film Damaged

0
Terry McDonough tarafından yönetilen, 2024 yapımı bir aksiyon, gerilim filmi olan Damaged (2024); Samuel L. Jackson ve Vincent Cassel'i buluşturuyor. Film, Chicago'da görev yapan dedektif Dan Lawson ve İskoçya’da...

Amazon’un Post-Apocalyptic Dizisi Fallout İyi Başladı

0
Şiddet, mutasyonlar sonucu oluşmuş canavarlar, karizmatik robot askerler, zombi benzeri yaratıklara dönüşmüş insan Ghoul'larla vs ile dolu Fallout dizisi aynı isimli PC oyununa dayanan...

Dune Çöl Gezegeni Bölüm 2 | Kehanet ve Toplum Mühendisliği

0
Dune: Part One- Dune: Çöl Gezegeni'nin (2021) devam filmin olan Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki yayınlandı. Frank Herbert'ın Dune isimli romanından aktarılan filmde olaylar...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img