20.2 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguWandaVision 3. Bölüm - Gözden Kaçan Detaylar, Teoriler

WandaVision 3. Bölüm – Gözden Kaçan Detaylar, Teoriler

Bu yazıda WandaVision 3. bölümde neler yaşandığını ve teorileri konuşalım. Yazıda spoiler yer alıyor.

Bir Molaya mı İhtiyacın Var?

Dizide her alan hiçbir detayın tesadüf olmadığını biliyoruz. Bu nedenle bölüm aralarında bulunan reklamlara da bu gözle bakabiliriz. Dördüncü bölümde ev işlerinden yorulan bunalan bir kadın görüyoruz. Sonunda bir ses ona molaya mı ihtiyacın var diye soruyor. O da aklımı okudunuz diyor. Sonra kadın gözlerini kapatıyor ve sonrasında gözlerin tamamen ona ait bir dünyaya açıyor. Burası problemlerin olmadığı bir dünya ama reklamda daha da dikkat çeken cümle şu: Kaçmak istediğin ama bir yere gitmek istemediğin zaman…

Bu reklam aslında tam olarak Wanda’nın ne yaptığını anlatıyor. Gerçek problemlerin olmadığı bir sitkom bölgesine kaçmak. Westview onun kendine ait dünyası. O,Vision’ı kaybetmekten ötürü kederlendiği dünyadan kaçıyor ve dıştan bakıldığında hiçbir sorun görülmeyen ve tamamen kendine ait bir bölge oluşturuyor. Oraya hiç kimsenin gelmesine izin vermiyor. Bir yabancının oraya sızdığını anladığında işte bu yüzden böyle bir tepki vermişti.

Ancak Wanda’nın bu kaçış planının sonsuza kadar başarıyla devam etmeyeceğini söyleyebiliriz. Bunun ipuçları bence birkaç yerde gösteriliyor. Mesela o hem leyleği hem de kelebekleri yanlışlıkla hayata döndürüyor. Üstelik leylek onun büyüsüne direniyor. Bunun anlamı Wanda’nın kendi dünyasındaki kontrolü yavaş yavaş kaybetmeye başlaması. Dış dünyadan onun kontrolünde olmayan sızmaları da böyle düşünebiliriz.

Çizgi romanda şeytani karakter Mephisto’nun onun çocuğunu çaldığı biliniyor. Bu nedenle gelecek bölümlerde bunun gerçekleşeceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla Wanda bu hayali kurgu dünyasında er ya da geç kontrolü kaybedecek. Bu arada leyleğin etrafındaki dumanın rengi de Mephisto’ya yapılan bir gönderme olabilir.

Geraldine Neden Yalan Söyledi?

Geraldine, eve geldiği zaman tavanındaki boruların patladığını söylüyor. Ancak onun Westview’de evi yok. Peki bu gerçeklikte onun evi yoksa o neden hem de bebeğin doğum anı yaklaştığında Wanda’nın evine geliyor ve orada olmak için yalan söylüyor? Yoksa onun gelmesini farkında olmadan Wanda mı istemişti? Böylece doğumda kendisine yardım edebilecekti.

Bu sırada zaten Wanda’nın büyüsünün kontrolden çıktığını görüyoruz. Bu hayali dünya onun gerginliği nedeniyle kontrolden çıkıyor.

Karanlığa Çağrı mı?

Vision, komşularına “Sizin de elektriğiniz gitti mi?” diye sorunca Agnes şu ana kadar hiç görmediğimiz kocası Ralph’ın karanlıkta daha iyi göründüğünü söylüyor. Onun karanlıktan şikayetçi olmamasının ve karanlıkta daha iyi görünen birisi varlığının dizinin tüm repliklerinin dikkatle yazıldığını düşününce karanlık tarafa yapılan göndermeler olduğu ortaya çıkıyor. Belki de ilerde Agnes karanlık tarafa yardım edecektir.

 Vision’ın okuduğu hamilelik kitabının kapağının rengi de aynen leyleğin etrafındaki dumanın rengi gibi Mephisto’ya yapılan göndermeler. Yani onun zamanı yaklaşıyor.

Wanda Bizi Ürkütüyor

Wanda dizi boyunca ilk kez ve açıkça sitkom dışındaki evrenden ve Pietro’dan yani Quicksilver’dan bahsediyor. Muhtemelen onun bu sözleri Geraldine’de bazı çağrışımlar yapıyor ve şunları söylüyor: “O, Ultron tarafından öldürüldü, değil mi?”

Burada Wanda’nın kafa hareketine dikkat. O gücünü kullanmadan önce başını yan tarafa eğme hareketini yapıyor. Az sonra zaten gücünü kullandığını göreceğiz.

Benim burada asıl bahsetmek istediğim şu: Vision eve girdiğinde sözleri Geraldine’i soruyor. Wanda onun eve gittiğini söylüyor. Ses tonlaması mükemmel. Yüzü kameraya dönük olduğu için yüzünde o gergin ifadeyi görüyoruz ama bunu sesine yansıtmıyor. Ancak Vision onun burada evi olmadığını biliyor. İşte bu an Wanda’nın hem Vision’un hem bizleri ürküttüğü bir andı ve çok güzeldi.

Westview, Tüm Dünyayı Mı Kaplayacak?

Bölüm sonunda Monica gerçek dünyaya dönüyor ama buradaki dehşet verici detay şu: Kamera bölüm sonunda sağ tarafta görülen portala ya da sınıra odaklanıyor. Burası Wanda’nın dünyasının sınırlarını gösteriyor ama görünen o ki bu dünyanın sınırları genişliyor.

Bence Wanda’nın görüldüğü son sahnede çözünürlüğün büyümesi ve onun dünyasının ekranın tamamen kaplaması buna işaret ediyor. Zaten Wanda bu kurgusal dünyasında ne zaman canını sıkan bir durum olsa ne zaman sıkışsa birilerinin canını yakarak olaya ve akışa müdahale ediyordu. Bunu birkaç kez gördük. Ancak onun istemediği şeyi söyleyen Vision olduğu zaman birkaç saniye geriye gidiyor ve her şeyi oradan başlatıyordu. Bunun anlamı Wanda hiçbir şekilde kendi dünyasının kontrolünü kaybetmek istemiyor ve dünyası genişledikçe ve ona müdahaleler yapıldıkça birilerinin canını yakacak. Ayrıca Vision’un gerçek olmadığı da söyleyebiliriz. Ama bu konuda net bir şey söylemek zor. Thanos’un müdahalesinden sonra hayatta kalmış olabileceğini söyleyenler de var.

WandaVision incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Civil War- İç Savaş Filmi Konusu ve Detaylar

0
Alex Garland tarafından yazılan ve yönetilen 2024 yapımı Civil War- İç Savaş, distopik bir aksiyon gerilim filmi. Film, ABD hükümetinin distopik bir diktatörlüğe dönüştüğü ve partizan...

İki Usta Oyuncuyu Birleştiren Film Damaged

0
Terry McDonough tarafından yönetilen, 2024 yapımı bir aksiyon, gerilim filmi olan Damaged (2024); Samuel L. Jackson ve Vincent Cassel'i buluşturuyor. Film, Chicago'da görev yapan dedektif Dan Lawson ve İskoçya’da...

Amazon’un Post-Apocalyptic Dizisi Fallout İyi Başladı

0
Şiddet, mutasyonlar sonucu oluşmuş canavarlar, karizmatik robot askerler, zombi benzeri yaratıklara dönüşmüş insan Ghoul'larla vs ile dolu Fallout dizisi aynı isimli PC oyununa dayanan...

Dune Çöl Gezegeni Bölüm 2 | Kehanet ve Toplum Mühendisliği

0
Dune: Part One- Dune: Çöl Gezegeni'nin (2021) devam filmin olan Dune: Çöl Gezegeni Bölüm İki yayınlandı. Frank Herbert'ın Dune isimli romanından aktarılan filmde olaylar...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img