50M2-dizisi-netflix-1

Netflix’in yeni yerli dizisi 50m2, komediyle dramı harmanlamaya çalışan bir yapım ve bence 20 m2 Netflix’in en zayıf yerli yapımlarından birisi. Bir tarafta terzi dükkanında yarı baygın adama dikiş atmaya çalışan mahalle sakinleri diğer tarafta da bildiğimiz Kurtlar Vadisi tarzı mafya… Ancak hedefinin üzerine onlarca sniperı-sınaypırı bir anda yönlendirebilecek kadar sağlam bir ekibi olan bu mafya adamı; ofisine elini kolunu sallayarak giren esas oğlan tarafından tehdit edilebiliyor. Dizideki en güçlü mafyanın korunabilirliği işte bu.

Genel İzlenimlerim ve Dizinin Konusu

Esas oğlanımızı büyüten ve onu bir katile dönüştüren kötü adamımız yaptığı bir anlaşma gereği bir mahallenin tapularını toplamak istiyor. Bunun için de itinayla tehdit, şantaj ve etkisiz hale getirme yöntemlerini uyguluyor (yani 1970’lerde ya da 80’lerdeki Kemal Sunal filmlerindeki konunun birebir aynısı). Bazen arada yanlış adamlar da gidebiliyor ama önemli değil…

Esas oğlanımız ise mafya babasının yanından belli nedenlerden ötürü kaçıyor ve yolu bir isim karışıklığından dolayı tapuların toplanmak istediği mahalleye düşüyor. Zamanla mahalle sakinlerine kanı kaynıyor ve orada kalarak yanından kaçtığı mafya babasıyla mücadeleye gidişiyor.

Konu bu… 1970’lerdeki Türk filmlerinin gölgesi düşmüş diziye… Bu arada kahramanımızın adı Gölge ve gerçek adını bilmiyor. Dizinin gizem tarafı da bu.

Peki başka? Neler var dizide? Bence bu kadar… Ben anlatmaya değecek başka bir detay göremedim yapımda. Dizi ortalamanın altında ve bir Netflix dizisinden çok bir TV yapımına daha çok benziyor. En azından birkaç bölüm seyrederseniz siz de bunu fark edebilirsiniz.

50M2 incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz