0.6 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguTerminatör Dark Fate- Kara Kader Nasıldı?

Terminatör Dark Fate- Kara Kader Nasıldı?

Terminator serilerinin ilk filmi 1984 yılında yayınlanmıştı. Bu film bilim kurgu alanında çığır açan bir yapımdı. Terminator henüz serinin ilk filmiyle sinema tarihinde bir efsaneye dönüşmeyi başarabilmişti. Hatta bu efsane filmin 1990’larda bilgisayar oyunları bile çıkmıştı.  Sinema tarihi için bir kilometre taşı olan Terminator’ün sonraki yıllardan tam olarak 4 tane devam filmi çekildi.

Terminator 2 (1991) – Mahşer Günü: Bu film 2009 yılında geçiyor.  Bir önceki filmde Sarah Connor’ı öldürmekte başarısız olan Skynet bu kez geçmişe daha gelişmiş bir Terminator gönderiyor. Bu Terminatorün modeli T-1000… T-1000’in hedefi bu kez Sarah Connor değil. Onu hedefinde gelecekte insan direnişinin lideri olacak John Connor var. Ancak gelecekteki direnişçiler de boş durmuyorlar ve John’u koruması için savaşta ele geçirdikleri bir Terminator’ü yeniden programlayarak geçmişe gönderiyorlar.

Terminator 3 (2003) – Makinelerin Yükselişi: Serinin bu filmde yine Skynet tarafından aynı amaçla gönderilen bir başka Terminator’le tanışıyoruz. Şu ana kadar gördüğümüz Terminator’lerin en gelişmişi olan T-X. Bu filmde gördüğümüz Terminator bir kadın oyuncu tarafından canlandırılıyor. Bu durum seri için bir ilk…

Terminator 4 (2009) – Kurtuluş: Bu filmde ünlü oyuncu Christian Bale oynuyor. Yapım 2018 yılında ve Skynet’in başarıya ulaştığı bir zamanda geçiyor. Kıyamet günü gerçekleşmiş ve Skynet başarıya ulaşmıştır. Filmde Skynet’e direnen bir avuç insanın mücadelesi anlatılıyor. John Connor bu direnişi örgütlemeye çalışıyor.

Terminator 5 (2015) – Genisys: Genisys Bu film 2029 yılında geçiyor. Jonh Conor’ı direnişçilerin lideri olarak seyrediyoruz. Jonh annesini öldürmek için geçmişe gönderilen katil bir Terminator’un varlığından haberdar oluyor ve çok güvendiği bir adam olan Çavuş Kyle’ı 1984 yılına gönderiyor. Ancak çavuşun geçmişe gelmesi zamanda beklenmedik bir zaman kırılmaya yol açıyor.

Ne var ki Terminator serilerinin son üç tanesi serinin hayranları tarafından çok beğenilmedi. Hatta son üç filmi yok sayanlar bile oldu. Terminator serilerinin IMDB puanlarının böyle efsane bir yapım için bu kadar düşük olması gerçekten üzücü bir durumdu. Bir şeyler yanlış gidiyordu. Bu durumun en büyük nedeni ilk iki filmi hem yazan hem de yöneten kişi olan James Cameron faktörü. Onun adı serinin III. filminde senaryo yazarları arasında yer alsa da son iki filmde hiç bulunmadı bile. Bunda onun AVATAR filminin çekimleriyle meşgul olması önemli bir faktördü. Çünkü o Avatar’ı hem yazan hem de yöneten kişiydi.

2019 yılına geldiğimizde Terminator 6’nın senaristliğini tekrar üstlenen James Cameron; 21. yüzyıla uyarladığını söylediği Terminator efsanesini yeniden canlandıracak gibi. Yönetmen kendisine teklif geldiğinde eğer filmde Arnold yer almazsa kendisinin projede olmayacağını söylemiş. Sarah Connor’ı canlandıran aktör tercihini yapımcılara bırakmış ama Linda Hamilton’u şiddetle tavsiye ettiğini söylüyor. Filmde onun yer almasının aradan geçen zamanın onun üzerindeki etkisini göstermek adına çok önemli olduğunu vurguluyor.

Cameron yazdığı senaryoya göre aradan geçen zamanın Sera’yı daha da güçlendirdiğini söylüyor. Yani Terminator 6’da yılmış, yorulmuş bir Sara değil aksine güçlü bir karakter yer alacak. Bu arada filmde kadın karakterlerin çoğunlukta olması da hemen dikkat çekiyor.

Terminator hayranları için belki en güzel haber şu: İlk iki Terminator dışındaki filmler yok sayılacak ve seri Terminator 2’den sonra devam edecek. Bu arada bu fikrin yapımcılardan geldiğini doğrudan James Cameron’a ait olmadığını da söylemek gerekiyor.

Şimdi Terminator 6: Dark Fate yani Kara ya da Karanlık Kader filmine bakabiliriz. Filmin spoiler içeren ve içermeyen incelemesini 25. Kare üzerinden seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

M3GAN- Megan İnceleme | Katil Bebek Chucky’nin Yeni Rakibi

0
M3GAN- Megan (2022), katil bebek Chucky tarzında bir film. Megan bir oyuncak şirketinin ürettiği oldukça gelişmiş bir android bebek… Allison Williams’ın canlandırdığı karakter Gemma,...

Etkili ve Sarsıcı Bir Dram Filmi: Brimstone

0
Brimstone (2016), cehennemi dünyada yaşayanların hikâyesi… Son derece acımasız ve sadece güçlünün ayakta kaldığı Vahşi Batı dünyasında ömre yayılmış bir hayatta kalma mücadelesi… Bir...

Shrinking Dizisi – Keyifli ve İçten Bir Senaryo

0
Apple TV'de yayına başlayan ve Harrison Ford'un da rol aldığı Shrinking dizisi karısının ölümünün ardından kızıyla birlikte yaşayan bir terapistin hikayesi. Komedi etiketiyle yayınlanan...

Amazon Prime’ın Solos Mini Dizisi Nasıldı?

0
Amazon Prime'de yayınlanan Solos (2021) adındaki mini dizi toplamda 7 karakterin hikayesini anlatıyor. Her birisi birbirinden bağımsız ve farklı bu hikayelerde; Morgan Freeman, Constance...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,284TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img