19.7 C
İstanbul
KategorilerDramGelecek Vaat Eden Kadının Güçsüzleştirilmesi: Promising Young Woman (2020)

Gelecek Vaat Eden Kadının Güçsüzleştirilmesi: Promising Young Woman (2020)

Promising Young Woman (2020) Emerald Fennell’in ilk yönetmenlik denemesi. Filmin geneli kadınlar bağlamında cinsel saldırıya uğramış olmanın ve tacizciler içinse cezasız kalmanın ne anlama geldiğine dair gerçeği haykırıyor. Tecavüz gerçeğinin toplumun her köşesine nasıl nüfuz ettiğini anlatıyor. Gelecek vaat eden genç kadının adaleti sorgulama ve güçlendirici bir anlatı yaratma arzusu toplumsal engellere çarpıyor.

Carey Mulligan, günlerini kahve içerken, gecelerini de erkekleri ondan yararlanmaya ikna etmek için sarhoş gibi davranarak ve ardından onlara gerçekleri göstererek geçiren Cassie’yi canlandırıyor.

Cassie, yedi yıl önce tecavüze uğrayan ve ardından intihar eden en iyi arkadaşı Nina’nın intikamını almayı amaç edinmiştir. Tecavüzcü bir adam Nina’nın hayatını mahvetmiştir ve filmin adına atıfla Nina gelecek vaat eden bir genç olarak kabul edildiği için adam cezalandırılmamıştır. İktidardakilerin adaleti sağlamayacağını düşündüğü için Cassie sorumluları cezalandırmayı kendi görevine kabul ediyor.

Kendini intikam meleği ilan etmenin ne anlama geldiğini sorgulayan bir film bu yönüyle Natalia Leite’in 2017 filmi “M.F.A.” Leite’in kahramanı Noelle’nin (Francesca Eastwood) tecavüzcüsünü öldürdükten sonra  en yakın arkadaşı Skye’nin tecavüzcüsünü de öldürmeye karar vermesine benziyor.

Umut Verici Genç Kadın’ın ortalarına doğru Cassie her şeye rağmen yoluna devam etmeye başlar. Bu trajedinin kendisini tüketmesine nasıl izin verdiğini sorgular ve hayatına devam etmesi gerektiğini anlar.

Ancak, tam bu sırada her şeye baştan başlarken Nina’nın tecavüzcüsü Al (Chris Lowell) için bir bekarlığa veda partisi düzenleneceğini öğrenince zihninde beliren travma onu tekrar tüketmeye başlar. Cassie’nin planı; seksi bir hemşire gibi giyinmek, partiye sızmak ve kendisinin ve Nina’nın acısının kaynağına adaletin ne olduğunu göstermektir.

Promising Young Woman, Coralie Fargeat’ın tecavüz-intikam filmi Revenge’den (2017) çok da farklı olmayan bir konuyu işliyor. Ancak Fargeat’ın aksine, kadınlığını ortaya dökmek yerine kendisini silahlandıran aşağılanmış bir kadının parlak bir portresini çiziyor. Minik bir spoiler vereyim. Kadınları savunmasız gösteren at kuyrukları ve pembe giysileri hiç de görüldüğü gibi olmayabilir.

Nina’nın annesi (Molly Shannon) Cassie’ye yaşamaya ve mücadele etmeye hepsi için devam etmesini söyler. Bu sözün hem yaşayan hem de ölen kadınlar için söylendiği düşünülebilir. Onun pes etmemesi hepsine güç verecektir.

Umut Veren Genç Kadın, Cassie’nin Nina’nın açık rızası olmadan kendisini intikam meleği olarak görmesinin sonuçlarıyla boğuşmuyor; sadece Cassie’nin amacına yoğunlaşmıyor. Nina anlatının içinde kaybolurken (Sesi bile duyulmuyor demiştim ve Nina’nın istediği şeyin bu olup olmadığı konusunda aslında hiçbir fikrimiz yok) Cassie’nın sadece Nina’nın ölümüyle değil, aynı zamanda tecavüzüyle nasıl başa çıktığını merkeze alıyor.

İzlenmeye değer filmlerden birisi.

Son Eklenenler

En Popüler

Godfather Part 3- Baba 3 İncelemesi

0
Godfather Part 3, bir taraftan Michael’ın yalnızlık senfonisi; diğer taraftan da içerisinden çıkmaya çalıştığı karanlığın onu tekrar dibe çekme süreci… Michael Corleone’nin acaba-larının ve...

The Continental Bölüm 2 Anlatımı | Neler Yaşandı?

0
The Continental 2. bölümde Winston, Cormac'ın (Mel Gibson) peşine düşecek ve Continental'i onun elinden alacak bir ekip kurmaya çalışıyor. Bölümde, Charon'un patronuna olan sadakati...

Ayzek ile Bir Gece | “Karaya Oturduk”

0
Cem Yılmaz'ın Karakomik Filmler'de 2 Arada adlı bölümde yer verdiği Metin Arıcı karakteri bu kez uzun metrajlı bir filmle karşımızda. Ahsen Eroğlu ve Nilperi...

11 Kaliteli Film Önerisi | Bu Filmleri Listene Ekle

0
İşte sizlere tam 11 tane kaliteli ve listenizde yer alması gereken film önerisi. Yazıda spoiler yer almıyor.11. Next (IMDb: 6,2): Netx, inanılmaz bir oyuncu...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,304TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img