bliss-movie-amazon-prime-4

Şubat ayında Amazon Prime üzerinde yayınlanacak Yeni bilim kurgu filmi Bliss’in fragmanı seyredenlerde farklı tepkilere neden oluyor.

Görünüşe göre bizleri Inception ve The Matrix arasında melez bir karışım gibi görünen bir olay örgüsü bekliyor. Sağlam bir senaryo, güzel bir kurgu ve iyi oyunculuklarla bizleri akıl hastası kıvamına getirebilecek bir film gibi…   

Fragmanı seyrettikten sonra sorulacak soru gayet basit: Simülasyon gerçek hayatınızdan çok daha iyiyken neden uyanıp gerçek dünyayı deneyimleyelim ki? Bu, gelecekte kendimize gerçekten sorabileceğimiz bir soru. Ancak muhtemelen biz değil bizden birkaç nesil sonrası soracaktır bu soruyu…

Orijinal Adı: Bliss
Tür: Drama, bilim-kurgu
Yönetmen: Mike Cahill
Senaryo yazarı: Mike Cahill
Ülke: Amerika
Gösterim Tarihi: 5 Şubat 2021 (Amerika)
Oyuncular: Salma Hayek, Madeline Zima, Owen Wilson, Nesta Cooper, Joshua Leonard
Süre: ?

Fragmanda görüldüğü gibi filmde Owen Wilson’ın tekrar eden dejavu anları var. Kendince hayalinde canlandırdığı bazı çizimler yapıyor ve bunların kendisine gerçek gibi geldiğini söylüyor. Bu anlarda muhtemelen daha önce hiç tanışmadığı gizemli bir kadını da hayal ediyor ve çiziyor.

Bir süre sonra bu kadınla barda karşılaştığında, gerçekte neler olduğunu merak etmeye başlıyor; çünkü kadın ona bu yaşadığı hayatın bir simülasyon olduğunu söylüyor. O da kadının bahsettiği gerçek dünyaya geçiyor.

Anlaşıldığı kadarıyla adamın yaşadığı dünya sadece kendi yarattığı simülasyon teknolojisi ile yaratılmış bir seraptı. Ancak tabii ki onun film boyunca neyin gerçek neyin sahte olduğunu bulmak zorunda kalacağını söyleyebiliriz. Sergilenecek oyunun adı belirsizlik gibi duruyor.

Belki bu kadın onu aynen Neo’nun Matrix’ten alınması gibi gerçek dünyaya bir görev için uyandırdı. Belki de aslında onu bir başka simülasyonun içerisine bıraktı ve oranın gerçek dünya olduğunu söylüyor.

Mike Cahill, filmin hem yönetmeni hem de senaryo yazarı. Mike Amerikalı bir özel efekt uzmanı, editör ve yönetmen. Şu ana kadar çeşitli dizi, film ve belgeselleri yönetmiş. I Origins filminin de hem yazar hem yönetmeniydi. Seyredenler onun ne kadar farklı bir film olduğunu hatırlayacaktır.

Bu film şu an için beni heyecanlandırdı diyebilirim. Bakalım beklediğimize değecek mi?

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz