4.7 C
İstanbul
En YenilerEn Çok Okunanlar2020’nin Değeri Bilinmeyen 9 Kaliteli Filmi

2020’nin Değeri Bilinmeyen 9 Kaliteli Filmi

Bu listede 2020’nin değeri bilinmeyen ya da anlaşılamayan (underrated) 9 önemli filmi yer alıyor.

1. The Nest- Yuva

Sean Durkin’in yazıp yönettiği “The Nest” prömiyer gösteriminde olumlu notlar almıştı. Film temelde bir ailenin parçalanması üzerine ustaca oluşturulmuş bir yorum. Filmin kendi oluşturduğu olay örgüsü oldukça ağır ilerlediği için izleyicilerin önemli bir kısmının sabrını zorladığını söyleyebiliriz. Filmin özellikle son yarım saati gerçekten etkileyici ve sarsıcı; ancak o yarım saati hazırlayan bölümler oldukça yavaş ilerliyor ve sıkıcı olabiliyor.

Filmin IMDB puanı: 6,4

2. Possessor

Bu filmin incelemesini 25. Kare üzerinde bulabilirsiniz. Possessor, çoğu izleyici tarafından vahşi ve kanlı bulunmuş olabilir. Filmde gördüğümüz ölüm sahneleri fazlasıyla abartılı; çünkü karakterin kana şehvet duyması gibi bir durum yaşanıyor. Karakterimiz, suikastlar yapmak amacıyla diğer insanların bedenlerinde yaşayabilmeyi sağlayan bir tür beyin teknolojisi kullanan bir şirkette çalışıyor. Ancak her görevinde belki de zihninin kontrolünü yavaş yavaş kaybediyor. Bu filmin içerdiği şiddetten ötürü yeteri kadar değer görmediğini düşünebiliriz.

Filmin IMDB puanı: 6,5

3. Spree

Bu film genç bir uber sürücüsünün bakışa açısıyla aktarılıyor. Ünlü takıntısı olan bu genç sürücünün yolcuları kaçırdığını, onları uyuşturduğunu hatta ezdiğini görüyoruz. Sanıyorum bu film hiç kimsenin yaşamak istemediği vahşi uber sürüsü kabusunu aktardığı için çok ilgi görmedi. Aslında türün meraklıları için hiç de kötü olmayan bir yapım.

Filmin IMDB puanı: 5,9

4. Host

Host korku türünde bir film. Altı arkadaş, çevrimiçi bir seansa katılıyorlar ve bu sırada şeytani bir varlığın dikkatini çekiyorlar. Ardından da evlerinde garip olaylar gerçekleşmeye başlıyor. Filmin ilginç bir hikayesi var. Yönetmen, çekimler sırasında COVID-19 salgını nedeniyle karantina kısıtlamaları uyguladı ve oyuncuları uzaktan yönetmek zorunda kaldı. Oyuncular kendi kameralarını ve ışıklandırmalarını kullandılar. Oyuncular için kapıları hareket ettirmek, eşyaların raflardan uçmasını sağlamak gibi efektlerin nasıl yapılacağına dair sanal bir atölye bile düzenlendi. Film çekimleri tam olarak on iki hafta sürdü ve ortaya güzel, küçük bir korku festivali çıktı. İlgilileri filmi zevkle ve korkarak seyredebilir.

Filmin IMDB puanı: 6,6

5. Horse Girl

Bu filmin incelemesini de 25. Kare üzerinde bulabilirsiniz. Film şu an Netflix’te yayınlanıyor. Filmde kendi gerçekliğini kavramaya çalışan ve bunu kendi kavrayış tarzıyla yapmaya çalışan bir mağaza çalışanı Sarah’yı seyrediyoruz. Sarah’nın zihinsel sorunları o kadar karmaşık o kadar çılgınca ki gördükleri bizlere gerçek olamayacak kadar ütopik gelebilir. Film belki de bu yüzden tam olarak anlaşılamadı. Çoğu izleyici yavaş ilerleyen kurgusundan ötürü filme bir tür anlaşılmazlık etiketi yapıştırmış olabilir diye düşünüyorum. Film bu IMDB puanını asla hak etmiyor.

Filmin IMDB puanı: 5,9

6. Incitement- Kışkırtma

4 Kasım 1995’te İsrail Başbakanı Yitzhak Rabin’i öldüren Yigal Amir, Yaron Zilberman’ın sessiz ve üzücü Kışkırtma’sının ana karakteri.

Film, öncelikle Tel Aviv’in Bar Ilan Üniversitesi’nde hukuk okuyan Ortodoks Yigal’i gösteriyor. Kız arkadaşı Nava (Daniella Kertesz), geleneksel farklılıkları nedeniyle ondan ayrıldığında karakterimiz acı gerçekleri anlamaya başlıyor ve dahası kendisini ülkenin dört bir yanında hızla yükselen barış karşıtı hareketlerin içinde buluyor.

Zilberman ve Ron Leshem’in birlikte yazdığı film, Yigal’in eylemleri için kesin tetikleyicileri bulmaya çalışıyor. Rabin’e suikast yapma fikri ne zaman aklına geldi? Onu düşünülemez olanı yapmaya iten ya da kışkırtan şeyler neydi?

Incitement izlenmesi gereken farklı ve etkileyici bir film olmasına karşılık değerinin yeterince bilinmediğini düşünüyorum.

Filmin IMDB puanı: 7,0

7. The Devil All the Time

Film hakkındaki değerlendirmelerimi 25. Kare üzerinde paylaşmıştım. Film, yönetmen Campos’un, Donald Ray Pollack’in 2011 tarihli aynı adlı romanını uyarlama konusundaki iddialı bir girişimidir. Film katiller ve kaybedenlerle dolu bir hikayeyi aktarıyor ve filmin nihayetinde hiç kimse kazanamıyor. Belki de Amerika’nın değişimin eşiğinde olduğu bir zamanı aktardığı için tüm mesele budur. Yıldız oyuncu kadrosu ve bence harika kurgusu bile filmin yeterince ve ağırlığınca değer görmesine yetmedi. Sorun nerede bilmiyorum ama film bence 2020’nin değeri bilinmeyen yapımlarının başında geliyor.

Filmin IMDB puanı: 7,1

8. 76 Days

Belgesel tarzındaki bu yapımda Wuhan’daki COVID-19’la mücadele eden hastaların ve ön saflardaki tıp uzmanlarının mücadeleleri anlatılıyor. 76 Days’ın çoğunluğu Wuhan şehrindeki tek bir hastanede çekildi. Hao Wu’nun bu sıra dışı filmi, sonsuz sayıda salgınla başa çıkan bir Çin hastanesinde geçen 76 günlük tecrit süresini anlatıyor.

Virüse karşı savaşan doktorların ve hemşirelerin yaşadıklarını birinci elden anlatan bu yapım, bize virüsün merkez üssünde yaşanılanları etkileyici bir sinematik dille aktarıyor.

76 Days, COVID-19 hakkında pek bir şey bilmediğimiz o günlerin dehşetini anlamamıza ve hissetmemize yardımcı oluyor. Ayrıca hastane personeli, doktorlar, hemşireler ve zarar verici etkileri kontrol altına almaya çalışan diğer herkese yapılmış bir övdü.

Yapımın IMDB puanı: 7,1

9. The Lodge- Mürit (2019)

Yönetmenler Veronika Franz ve Severin Fiara’dan, genellikle yavaş ilerleyen ama garip ve psikolojik olarak bağlamda oldukça etkili olabilecek The Lodge, şu anki sanatsal korku akımının en son örneklerinden.

Bu filmin, anneliğin ve hatta inancın karmaşıklıklarının sessiz ama vurucu bir incelemesi olan ve yönetmenlerin 2015’teki çıkışlarını yaptıkları “Goodnight Mommy” adlı filmde bulunan ürpertici etkileri taşıdığı söylenebilir.

Franz ve Fiara, anne ve çocuk arasındaki çetrefilli ilişkiden büyülenmiş gibi görünüyorlar, ancak bu kez “Köşk” üvey anneliğin ve taşıyıcı annelerin karmaşıklığını, duygusal olarak hassaslıklarını ve tedirginliklerini ele alırken din ve inançlar hakkında rahatsız edici olabilecek yorumlar da yapıyor.

Franz ve Fiara, rahatsız edici sinemada en iyi yönetmenlerden olduklarını bir kez daha kanıtladılar. Yapım bence, insan ruhunun en karanlık kısımlarını, kırılganlıklarımızı ve kendinden şüphelerin yüksek sesle yankılandığı kişisel korkuları aktarıyor. Değeri pek bilinmeyen bu yapıma bir göz atabilirsiniz.

Yapımın IMDB puanı: 6,0

Son Eklenenler

En Popüler

M3GAN- Megan İnceleme | Katil Bebek Chucky’nin Yeni Rakibi

0
M3GAN- Megan (2022), katil bebek Chucky tarzında bir film. Megan bir oyuncak şirketinin ürettiği oldukça gelişmiş bir android bebek… Allison Williams’ın canlandırdığı karakter Gemma,...

Etkili ve Sarsıcı Bir Dram Filmi: Brimstone

0
Brimstone (2016), cehennemi dünyada yaşayanların hikâyesi… Son derece acımasız ve sadece güçlünün ayakta kaldığı Vahşi Batı dünyasında ömre yayılmış bir hayatta kalma mücadelesi… Bir...

Shrinking Dizisi – Keyifli ve İçten Bir Senaryo

0
Apple TV'de yayına başlayan ve Harrison Ford'un da rol aldığı Shrinking dizisi karısının ölümünün ardından kızıyla birlikte yaşayan bir terapistin hikayesi. Komedi etiketiyle yayınlanan...

Amazon Prime’ın Solos Mini Dizisi Nasıldı?

0
Amazon Prime'de yayınlanan Solos (2021) adındaki mini dizi toplamda 7 karakterin hikayesini anlatıyor. Her birisi birbirinden bağımsız ve farklı bu hikayelerde; Morgan Freeman, Constance...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,283TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img