azizler-netflix-1

Netflix 2021’e iyi başladı. Azizler; yalnızlık temasını, komedi ve gayet akıllıca kurgulanmış bir paradoksla birleştirerek aktarmış. Son zamanlarda seyrettiğim en eğlenceli filmlerden birisi. Ama bu boş bir gülümseme değil;  hani özlediğimiz gülümsemeler… Şöyle söyleyeyim. Haluk Bilginer’in 9 Kere Leyla’sı bu filmin dış kapısındaki mandal olabilir sadece.

Filmi övüyor muyum? Evet, açık ve net. Filmi beğendim. En başta harika bir kadro var. Bu kadro boşa gitmemiş… Hepsi çok iyiydi ve rolleri çok güzeldi. Sadece İrem Sak’ı daha çok izlemek isterdim ne yalan söyleyeyim.

Film sağlam kadrosunun hakkını vermiş. Haluk Bilginer’i ve karakterini çok beğendim. Burhan abimiz Engin Günaydın’ı her zaman çok beğenmişimdir. Yine beğendim. Karakomik ya da trajikomik bir filmde oynamak ona yakışmış.

Öner Erkan birden bire hiç beklenmedik rollerin altından çıkıyor. Bir Başkadır’da oynadığı rolü görünce inanamamıştım. O, Avrupa Yakasında sanıyorum bir bölümde Fatoş’un genç sevgilisi rolünü oynamıştı. Sonrasında Yalan Dünya’da gerçekten çok iyiydi Bora rolündeydi. Beğenerek seyretmiştim. Şimdi karşımızda değişik bir karakteri canlandırdığı bir yapım var. Karakterin detaylarına değinmiyorum ama rolün hakkını vermiş öyle söyleyeyim.

Binnur Kaya gerçekten iyi bir oyuncu. Birbirine tamamen zıt rolleri canlandırabiliyor. Avrupa Yakasında onu iki rolde seyretmiştik ve ikisi de efsaneydi. Moda ikonu Şahika muhteşemdi. Aynı zamanda mafyavari karakter Osman’ın annesi Dilber Hala bir efsaneydi. Artık bilemem ben lafımı ortaya koydum alan alır almayan kendisi bilir…

Azizler’de Yalnızlık teması işleniyor. Bir şirkette çalıştığı için yolları kesişen dört değişik karakter… Ama gerçekten değişikler… Öyle laf olsun diye söylemiyorum… Her birisi ayrı bir dünya… Cevdet, Aziz, Erbil ve Alp…

Kısaca şöyle:

Cevdet: Soğuk yüzlü, çıkarcı, kendisini düşünen, kaba saba bir karakter. Diğerleriyle ortak noktası yalnız olması. Filmde bu dört karakter içerisinde üzerinde ne az durulanı diyebiliriz.

Aziz: Filme adını veren karakter. Sevgilisiyle ayrılmaya çalışan ama bunu bile beceremeyen, içine kapanık, ablasının evinde bir sığıntı gibi yaşayan bir karakter. O kalabalıklar içerisinde yalnız. Çevresinde birileri var ama onu anlayan yok. O da kendisini anlatamıyor kimseye zaten. Bu arada Aziz’in evindeki vahşi çocuk Caner beni gülmekten bitirdi… Gerçekten son zamanlarda gördüğüm en orijinal karakterdi. Minik yaşta bir denyo…

Erbil: Erbil, ölmüş ama diğer tarafa gitmemiş eşinin kontrolünde birisi. Eşi 10 yıl önce ölmüş aa Erbil onsuz sanıyorum bir gün bile yaşayamamış. Çünkü cenazenin hemen sonrasında fotoğrafıyla konuşmaya başlıyor. 10 yıl sonra 3-5 aylık ömrü kaldığını öğreniyor ama iş yerindeki bir kadına aşık oluyor. Eşinden kadınla birlikte olmak için izin istiyor ama nafile… Belki bir ihtimal daha vardır…

Alp: Bildiğimiz sosyal medya sapığı. Kendisi muhteşem evinde parayla parti verdiren yapayalnız birisi. Evinde kalmaya gelen Aziz’e unutulmaz sürprizler hazırlıyor. Ahh Bora ah… sen bu hallere düşecek adam mıydın? Ya ablan görürse?

Azizler incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz