17.9 C
İstanbul
En YenilerBu Ayın AnalizleriEquinox- Netflix Dizi İncelemesi

Equinox- Netflix Dizi İncelemesi

Equinox, Danimarka ve Amerika ortak yapımı ve Netflix orijinli bir mini dizi. Gizem ve gerilim tarzında çekilen dizi toplamda altı bölümden oluşuyor ve bölüm uzunlukları ortalama 45 dakika civarında. Equinox dizisininde Astrid isimli bir radyo sunucu- gazetecinin yayın sırasında aldığı ürkütücü telefon sonrasında yaşananlar anlatılıyor. Aslında bu telefon yıllar öncesiyle alakalıdır. Biz zaten dizinin açılışında telefonda bahsedilen olayı seyretmiş oluyoruz.

Astrid küçük bir çocukken ablası ve diğer sınıf arkadaşları 1999 yılında mezuniyet kutlaması için üzeri açık bir otobüsle yola çıkıyorlar. Ancak otobüs kaza geçiriyor ve içerisindeki öğrencilerin neredeyse tamamı gizemli bir şekilde kayboluyor. Astrid aradan yirmi yıl geçtikten sonra kendisini arayan bu kişinin peşine düşüyor ve olayların ardındaki sır perdesini aralamaya çalışıyor.

Genel İzlenimlerim

Yapımın klasik Hollywood yapımlarından daha farklı ve gizemli bir havası bulunuyor. Bizleri İskandinav ülkelerinin o gizemli dünyasına çekip alabiliyor. Dizinin oyunculukları son derece başarılı. Kurgusu özellikle gizem severler için sıra dışı değil. Finali de dahil olmak üzere tahmin edilebilir yönleri çok fazla. Ağır ama buna rağmen yer yer sürükleyiciliği yakalayabilen bir kurgusu var. IMDB puanı şu an için 6,1 görünüyor ancak bence 7’ye yakın bir puanlamayı hak ediyor.

Oyunculuklar inanılmaz doğaldı. Tüm oyuncular ve hele hele başrolde oynayan oyuncu inanılmaz başarılıydı. Hatta bir ara rol yapmadığını onun gerçek karakterinin bu olduğunu düşünmedim değil.

Equinox- Netflix

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Ekinoks Çocukları ve Şeytani Anlaşma

Öncelikle Ida ve Astrid kardeş değiller. Ida’nın babası öğretmen kılığındaki Henrik. Astrid’se evlatlık alınan bir çocuk. Bunu unutmayalım ve devam edelim.

Hikayenin en başında Lene, hamile kalamadığı için Henrik’le bir anlaşma yapıyor. Henrik aslında mitolojide geçen Tavşan Kral ya da Tavşan Adam olarak anlatılan kişi. Karanlık taraftan gelen Şeytani bir figür… Her neyse Henrik onu hamile bırakmayı kabul ediyor ve bunun karşılığında çocuk 18 yaşına gelince onu alacağını söylüyor.

Lene, adamın söylediklerine çok inanmıyor ama anlaşmayı kabul ediyor. Yalnız kızı 18 yaşına gelince Henrik onu almak istiyor. Yalnız Lene anlaşmayı bozuyor ve kızı Ida yerine onun kızını yani torununu ona vereceğini söylüyor. Bu arada ironik olan şu ki kızını yani üvey kızı Ida’yı hamile bırakan kişi de Tavşan Adam…

Buraya kadar bir sorun yok. Tavşan Adam görünüşe göre ikinci anlaşmayı da kabul ediyor. Ida yerine onun kızını almayı kabul ediyor ama sorun Ida’nın kürtaj yaptırması… Lene onun geziye gitmesini bu yüzden istemiyordu. Tavşan Kral’ın ona bir şeyler yapacağını biliyordu.

Tavşan Kral, otobüsün önünü kesiyor ve şoför de dahil olmak üzere diğerlerini adaya ya da adada bir başka boyutta bulunan ağaçların içerisine hapsediyor. Polis adaya gidince çocuklardan hiçbir iz bulamamıştı; çünkü onlar artık farklı bir boyuttaydı.

Tavşan Kral otobüsün önünü kestikten sonra Ida’yı da alıyor. Ancak onun almak istediği birisi daha var: Astrid. Onun Astrid’i neden almak istediğini ayrıca konuşmak istediğim için şu an buna değinmiyorum.

Lene, bu tarikatı ve onların mitolojik bağlantılarını, karanlık yüzlerini bildiği için Astrid’in delirmediğini, onun gördüğü şeylerin gerçek olduğunu biliyordu. Kocası Dennis bu metafizik olayları bilmediği için bir süre sonra karısının hasta olduğunu düşünmeye başladı ve ondan ayrıldı.

Tavşan Kral, Neden Otobüsteki Herkesi Adaya Almadı?

Bilindiği üzere otobüsteki herkes diğer boyuta geçmiyor. Zaten dizinin sonunda Kral onların hepsini serbest bırakıyor ve onlar geri dönüyorlar. Jakob, Amelia ve Falke normal yaşantılarına devam ediyorlar. Bunun nedeni neydi? Tavşan Kral neden onları da adaya hapsetmedi?

Bunun iki temel nedeni vardı: Birincisi şu: Jakob, Henrik’in sihir kitabını çalmıştı. Bu dört kişi adaya gittiği zaman zar attılar ve büyü kitabındaki kehaneti aktif hale getirdiler. Artık kaderleri yazılmıştı ve söylendiği gibi yaşayacak ve öyle öleceklerdi. İşte bu yüzden Kral onları otobüste almadı ve diğerleri gibi ağaçların içerisine hapsetmedi. İkinci nedense şu: Tavşan Kral hayatta bıraktıklarını asıl amacına ulaşmak için kullanmaya devam edecekti. Planı buydu. Detayları biraz sonra göreceksiniz.

İncelemenin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

4 YORUMLAR

  1. Detaylı inceleme yapmamışsınız benim kafamda bi çok soru kaldı. Bundan sonrası izlemeyenler için spoiler içeriyor olacak.

    1. Ostara kandan geçiyorsa İdayla Astrid kardeş değilse İda nasıl ostara oldu? 2. Otobüsteki o diğer kişiler neden kayboldu olay 4ü arasında geçiyor. 3.Jacop ve diğer çocuk öldü de Amelia neden yaşıyordu? 4.Amelia neden kitabı aldı sakladı. 5.En sonunda Astrid gerçekten İdaya kavuştu mu hayal miydi? 6. Bunlar farklı bi dünyaya geçiş yaptıysa neden diğer 3ü geçiş yapmadı? Çok soru işareti bıraktı çoğu yüzleşme olmadı. Astrit annesiyle Amlieayla yüzleşmeleri daha derin olmalıydı bence. Son 5 dkya kadar çok iyiydi bi bölüm daha olur diye bekledim. Biraz hüsrana uğradım açıkcası. Daha aklıma gelmeyen çok soru var

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img