bilinçaltı cinsellik mesajları 2

Reklamcılık anlayışı zaman içerisinde ürünün tüketiciye doğrudan sunumuyla beraber onların bilinçaltına mesaj göndermeye evirilmiştir. Reklamcılığın temel mantığı tüketiciyi hedef ürüne yönlendirmektir. Bu yönlendirme ürün ve tüketici arasında kurulan bağın gücü ölçüsünde başarılı olur.

Ünlü yüzlerin reklamlarda kullanılmasının temel mantığı budur. Bir dizi oyuncusu, bir sanatçı, bir futbolcu… Kim olursa olsun sevdiğiniz ya da hayranı olduğunuz bir ünlüyle aranızda aranızda çoktan bir bağ oluşmuş demektir.

Reklamcılar işte bu bağı kullanırlar. Hayranı olduğunuz kişinin kullandığı şampuanı kullanmak, onun taktığı gözlüğü ya da giydiği elbiseyi giymek sizin onunla kurduğunuz bağın hayatınıza yansımasıdır.

Ancak her ürün tanıtımda ünlüler tercih edilmez ve bu gereksizdir. Ünlü olma durumu konjonktüreldir. Tüketim toplumu onları da çabuk tüketir ve bir tarafa atıverir. Reklamcılar bu nedenle daha çok dürtülere yoğunlaşırlar; çünkü dürtüler zamanla sınırlı değildir; evrenseldir ve her zaman ve her yerde geçerlidir. Açlık, beğenilme ya da şık görünme dürtüsü gibi. Ancak bu dürtüler içerisinde en sık kullanılanı cinsellik ve haz dürtüsüdür.

Cinselliğin dolaylı ya da doğrudan kullanımı insanların bilinçaltını devreye sokmakta ve ürünle kendisi arasında bir bağ kurmasına yaramaktadır.

Reklamların tüketiciye ulaşması dergi, gazete, billboardlar, internet, televizyon, sinema, hatta radyo gibi yollarla yapılmaktadır. Ben bu yazıda görsel medyada kullanılan bazı reklamlarda kullanılan bilinçaltı tekniklerini göstermek istiyorum. Bu reklamlarda cinselliğin kullanılarak dürtülerin nasıl uyarıldığını göreceksiniz.

1. Dondurma Reklamları

Cinsellik dondurma reklamlarında sıkça kullanılmaktadır. Örneğin şu reklamda (bu bölümleri videodan izleyebilirsiniz) arka planda duyulan sesin doğrudan cinselliğe yapılan bir vurgu olduğu görülüyor. Kadının elbisesi zihinleri heyecan, sevinç ve cinsellik gibi çağrışımlara yönlendiren kırmızı renkte.  

Aracın içerisinde kadın dondurmayı ağzına cinsellik içeren bir şekilde alır ve arka planda duyulan müzik de bilinçaltına tek istediğim bu mesajını gönderir. Dondurmanın doğrudan cinsellikle beraber sunulması dürtülere yapılan bir göndermedir. Aynı reklamda ünlü bir oyuncunun kullanılması da ayrıca ürünle tüketici arasında bağ kurulmasını sağlamaktadır.

2. Sigara Reklamları Örnekleri

Bu sigara markasının kullandığı reklamda devenin ön bacaklarında geriye doğru bakan çıplak bir erkek bulunmaktadır. Dikkatle bakınca resmin detaylı olduğunu görebilirsiniz.

Bu reklamda sigara paketini gören alıcıların beynine ya da doğrudan bilinçaltına cinsel uyarıcı gönderilmekte ve sigarayla cinsellik arasında bağ kurulması sağlanmaktadır. Bu uyarıcı bilinçaltına bu sigarayı erkeklerin kullandığı, bir erkek sigarası olduğu sinyallerini göndermektedir. Reklamda çölün ortasında dimdik duran dayanıklılık sembolü devenin kullanılması da erkeğin fiziksel gücüne yapılan bir göndermedir.

Bu görüntüyü insanların çoğu fark etmediğini düşünebilirsiniz ama bu önemli değil. Önemli olan bilinçaltına gönderilen mesajdır ve bu telkinin yerine ulaştığına emin olabilirsiniz.

İncelemenin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz