dont-let-go-gitmesine-izin-verme-3

Bu yazında Don’t Let Go- Gitmesine İzin Verme (2019) adlı yapım üzerine biraz konuşmak istiyorum. Filmin konusundan IMDB’de yer aldığı kadar bahsedeyim.

Bir dedektifin çok sevdiği bir yeğeni, annesi ve babasıyla beraber kimliği belirsiz birisi tarafından öldürülüyor.  Kızın adı Ashley. Ashley’nin babası uyuşturucu işiyle uğraştığı için bu aslında büyük bir sürpriz değil ama ne olursa olsun bu durumda Jack adlı dedektifi derinden etkiliyor. Özellikle yeğenini düşünerek keşke her şeyi değiştirme şansım olsaydı gibi bir dilek geçiriyor içinden. Bir tür dua olarak da bakabiliriz buna.

Bir süre sonra kendisine yeğeninden bir telefon geliyor. Telefonun diğer ucunda gerçekten de yeğeni bulunmaktadır. Jack delirmeye başladığını düşünür ve bunun ne anlama geldiğini araştırmaya başlar.

Orijinal Adı: Don’t Let Go
Tür: Drama, korku, gizem
Yönetmen: Jacob Estes
Ülke: Amerika
Gösterim Tarihi: 30 Ağustos 2019 (Amerika)
Oyuncular: David Oyelowo, Storm Reid, Mykelti Williamson, Alfred Molina, Shinelle Azoroh
Süre: 1 saat 43 dakika

Genel izlenimlerim

Filmin sonunda her şey netleştiği için analiz videosu düşünmüyorum. Amacım sadece sizi bu filmden haberdar etmek… Bu arada filmin yönetmeni Jacob Estes (ceykıb estıs) aynı zamanda Halka 3’ün de yönetmeni.

Filmin konusu ilgi çekici olmasına rağmen hem yer yer ağır ilerleyen temposu hem de finalde seyirciye alan bırakmaması beni sıkan yönleriydi. Finalin bu kadar temiz olması bir yönden iyi ancak az da olsa yorum yapabileceğimiz bir alan kalmasını isterdim. Bu iki eksiklik filmin puanının 6,3 olarak kalmasına neden olmuş diyebilirim.

Ancak ne olursa olsun zevkle izlenebilecek bir gizem filmi var karşımızda. İzlerseniz pişman olmazsınız diye düşünüyorum.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Telefon Olayının Aslı Neydi?

Yönetmen filmin sonunda kötü adama, Jack’in her şeyin geri alması için dua ettiğini söyletiyor. Biz bunu zaten en başta duymuştuk ama burada bu noktaya tekrar değinilmesi yönetmenin telefon olayının çözümü için bıraktığı bir ipucu.

Yani telefon olayı ilahi bir dokunuş ve Jack’in dualarının kabulü. Belki yiğenine duyduğu saf ve temiz sevgiden kaynaklanıyordu. O kadar içten dua etmişti ki duası duyuldu ve kabul edildi. Böylece her şeyi düzeltebilmesi ona ikinci bir şans verildi.

Ben filmin böylesine kolay bir finalle sonlanmasını hiç istemiyordum ve beklemiyordum. Bence basit denebilecek finali yüzünden bu yapımın puanı 7 ve üzerine çıkamıyor.

Gitmesine İzin Verme film incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz