9 kere leyla-7

Bu yazıda 4 Aralık’ta Netflix’te yayınlanan 9 Kere Leyla filminin bizlere öğrettiği 5 unutulmaz ders yer alıyor.

Orijinal Adı: 9 Kere Leyla
Tür: Komedi
Yönetmen: Ezel Akay
Ülke: Türkiye
Türkiye Gösterim Tarihi: 4 Aralık 2020
Oyuncular: Haluk Bilginer, Demet Akbag, Elçin Sangu, Firat Tanis, Alican Yücesoy
Süre: 1 saat 52 dakika

Ders 1: İyi yönetmenler de kötü film çekebiliyormuş.

Bir kere 9 kere Leyla’nın yönetmen koltuğunda benim bayılarak seyrettiğim bir film olan Neredesin Firuze ya da kim ne derse desin çok eğlenceli bir film olan 7 Kocalı Hürmüz gibi filmlerin yapımcısı usta isim Ezel Akay var. Üstelik Ezey Akay 2 senaristten birisiydi. 9 Kere Leyla henüz sona ermeden şunu öğrendik. İyi yönetmenler de kötü filmler çekebiliyormuş.

Ders 2: İyi oyuncu kötü senaryoyu kurtaramıyormuş.

İyi oyuncuyu – ünlü oyuncuyu vitrine koyalım; film nasılsa tutar mantığı; verelim yakışıklı oyuncuyu verelim güzel kızı dizi nasılsa izlenir mantığına benziyor. Türkiye’nin en iyi oyuncularından olan Haluk Bilginer ve Demet Akbag’ın varlığı bile 9 Kere Leyla’yı kurtaramamış.

Ders 3: (İyi oyuncu + kaliteli yönetmen) + yetersiz senaryo = kötü film. 

9 Kere Leyla’nın bize öğrettiği 3. ders işte bu. İyi oyuncular hatta çok iyi oyuncular artık kaliteli yönetmen bileşeni yetersiz bir senaryodan iyi bir film çıkması için yeterli gelmiyor.

Ders 4:  Lilith karakterinin bağlamdan koparılması onu basitleştirmiş.

Efsanevi Lilith karakteri gücün, dik başlılığın sembolüdür. Hatta karanlıkların hakimlerinden birisidir; çünkü o İblisler Kralı ile beraber olan sonra da cin, şeytan veya vampir gibi çocuklar doğuran bir kadındır. 9 Kere Leyla’da ona biçilen rol yani varsa yoksa Adem, ne yaparsa yapsın Adem dediği rol hiç oturmamış; ne yazık ki bir işe yaramamış çünkü ortaya komedi de çıkmamış…

Ders 5: Efsane oyuncular basit senaryolarda oynaması imaj bağlamında kötü sonuçlar doğurabiliyor.

Haluk Bilginer bir film ya da dizide yer alıyorsa o dizi ya da film ya iyidir ya çok iyidir. Bugüne kadar bu hep böyleydi. Haluk bilgine komedi de yapsa çok iyiydi; dram oynasa da çok çok iyiydi. Demek Akbağ ve o zaten birbirine çok yakışan oyuncular. İkisi bir araya geliyorsa o film tadından yenmezdi.

Ancak 9 Kere Leyla bu tabumuzu yıkmayı başardı. Maalesef Haluk bilginer gibi efsane bir oyuncu bu filmle az önce söylediğim tarzdaki imajına bir darbe vurmuş oldu. Artık Haluk Bilginer bir film ya da dizide yer alıyorsa o dizi ya da film ya iyidir ya çok iyidir diyemeyeceğiz.

9 kere Leyla en azından benim için 9 kere pişmanlık anlamına geliyor. Ya sizin için ne anlama geliyor?

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz