the-ninth-gate-dokuzuncu-kapı-38

Bu yazıda The Ninth Gate – 9. Kapı filminin çözümünden bahsetmek istiyorum. 9. Kapı filminin fantastik ve gizemli bir konusu var. Johnny Depp gibi kaliteli bir oyuncunun başrolde yer alıyor. Film antika denebilecek çok eski kitapları arayan bir kitap tüccarının etrafında gelişiyor.  Bu adama Şeytan’ın yazdığı söylenen çok eski bir kitabın diğer iki kopyasını bulması için yüklü miktarda para ödeniyor.  Kitap tüccarımız bunu teklifi kabul ediyor ama işler daha sonra fena karışıyor.

9. Kapı harika posterlerinin ve gizemli konusunun hakkını verebilen bir yapım da değil. Filmin sürükleyiciliği gayet düşük; heyecanla vermekten neredeyse uzak, üstelik sıradan ve beklendik bir finali bulunuyor.

Şimdi filmin finaline ve diğer birkaç noktasına değinebilirim. Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Boris Neden Yandı?

 Boris, 9. Kapıya giriş ayini yanlış kabartmalarla yapıldığı için yanıyor. Her kitapta 3’er adet farklı kabartma yer alıyordu. Aslında kitapların üçü de gerçekti. Şeytan sadece çizimlerinde değişimler yapmıştı. Boris, (Dean Corso’yu) adım adım takip ediyordu ve kabartmaları alarak kitapları yok ediyordu. Çünkü şifrenin kabartmalarda gizlendiğini anlamıştı.

Ancak Dean’i şeytansı kadın son kabartmanın sahte olduğunu söylemişti. İşte bu nedenle ayin başarısız oluyor ve Boris yanıyor.

Kadın Kimdi?

Buna net bir cevap veremiyoruz. Onun olağanüstü birisi olduğu net. İki sahnede bizzat uçtuğunu görüyoruz. Tam iki kez ardında ateş varken gösteriliyor. Dolayısıyla bu kadının Şeytan olduğu vurgulanıyor. Ancak eğer o Şeytan’sa ona “Karanlık Prensi” değil de “Karanlıklar Prensesi” denilmesi gerekiyordu. Eğer cinsiyeti göz ardı edersek o hangi ara bedene kavuştu? Bedene kavuştuysa neden hâlâ Dean’e yardım ediyordu?

Yoksa bu kadın Şeytan’ın öğrencisi miydi? Bu yüzden mi bir bakıma öğrenciyim diyordu? Okuduğu kitap arkadaş edinmek ve insanları etkileme sanatı üzerineydi… Şeytansı birisi neden bu kitabı okuyordu?

Yani bu kadın Şeytan diyemiyoruz. Taşlar yerine oturmuyor. Peki, kim o zaman? Koruyucu Melek mi? Koruyucu Melek’se onu kim ve neden görevlendirdi? Bir Melek’se eğer Şeytan’la mı işbirliği yapıyor ki sonunda Dean’e dolaylı olarak kapının yerini söyledi? Neden Şeytan’a yardım ediyor? Bu soruların net bir cevabı yok ve bu bence inanılmaz bir boşluk.

Benim bu kadına dair oluşturduğum teori şu:

The Ninth Gate – 9. Kapı filminin çözümünün tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz