what-did-jack-do-1

What Did Jack Do? -Jack Ne Yaptı? David Lynch’in yazdığı, yönettiği ve bir maymunla birlikte oynadığı kısa bir film. Tam 17 dakika süren bu kısa filmde kısa bir süre için görünen garson kızı istisna edecek olursak sadece Lynch’nin kendisi ve bir maymun rol alıyor.

Görünüşe göre bir dedektif olan bir adam ve neredeyse birebir aynı kıyafetleri giyen bir maymun bir tren istasyonunda karşılıklı oturuyorlar ve aralarında belli bir anlamsal bütünlük taşımayan konuşmalar gerçekleşiyor.

Orijinal Adı: What Did Jack Do?
Tür: Kısa film, komedi, suç
Yönetmen: David Lynch
Ülke: Amerika
Gösterim Tarihi: 20 Ocak 2017
Oyuncular: Jack Cruz, David Lynch, Toototabon, Emily Stofle
Süre: 17 dakika

Bu yapımın ne anlattığı konusunda herkesin aklı çok karışık. 25. Kare Youtube kanalı üzerinde David Lynch’in Mulholland Çıkmazı, Mavi Kadife ve Kayıp Otoban gibi filmlerinin detaylı analizlerini yapmıştım. Yönetmenin tarzını az çok anlayabilen birisi olduğumu düşünüyorum.

What Did Jack Do? -Jack Ne Yaptı filmine gelirsek burada yönetmenin uygulamalı bir Absürdizm dersi verdiğini düşünüyorum. Yapım neredeyse hiçbir maliyet taşımayan, içerisinde oyuncu bulunmayan, yönetmenin kendisinin yazdığı ve yönettiği, siyah beyaz bir film. Renklere takıntılı, detaylara delicesine önem veren bir yönetmen neden böyle bir film çeker? Neyin peşindedir David Lynch?

İşte onun vurgulamak istediği noktanın tam olarak bu olduğunu düşünüyorum. Konuşmaların hiçbirisi hiçbir sonuca varmıyor. Olayları takip edemiyorsunuz ve konuşulanların hiçbir anlamı ve bağlamı yok. Toototabon (tutatabon) adlı bir tavuğa aşık bir maymun… Bu aynı zamanda firari bir katil olarak tasvir ediliyor. Bulunması için tren seferlerinin durdurulup polislerin her yeri çevirdiği azılı bir katil. Ancak bu katil sakince tren istasyonunda oturuyor. Madem onun bulunması bu kadar önemli neden polisler geliverip onu tutuklamıyorlar? Neden onun sorgusu polis merkezinde yapılmıyor?

On yedi dakikalık filmde sanırım her birkaç cümle için bir soru sorulabilir. Çünkü hiçbir şekilde anlamsal bir bağlam yok konuşmalar arasında…

İşte buradan hareketle yapım doğrudan ve uygulamalı bir Absürdizm okuması yapılıyor. İnsanlar tarih boyunca yaşamlarına bir anlam bulmaya çalışmışlardır; biz de film boyunca yaşananlara bir anlam vermeye çalışıyoruz.

Nasıl yaşamla alakalı sorulara cevap vermek Absürdizm’e göre tabii ki mümkün değilse ve bu arayış anlamsızsa bizim de bu kısa filmdeki konuşmalara bir anlam vermemiz olanaksız.

Absürdizm yaşama yönelik cevap arayışının insanları iki yola ittiğini söyler: Ya hayatı tamamen anlamsızdır ya da Tanrı’ya inanarak bir dine yapışmak gerekecektir. Tam burada bazı düşünürler Tanrı’nın amacını sorgulayarak onu da bir tür mantıksızlığa bağlar ama biz filmden kopmayalım.

Filmi seyredince biz de önümüzde iki yol buluyoruz. Ya David Lynch gibi bir yönetmen boş iş yapmaz diyerek bu yaşananlara bir anlam yüklemeye çalışacağız ki bu dine- inanca yapışmak oluyor ya da bu filmdeki konuşmaları ve yaşananların hiçbir anlamı yok diyeceğiz. Önümüzdeki iki yol işte bu.

İşte size uygulamalı bir ders. Hangisine inanırsanız inanın, hangi yolu seçerseniz seçin kazanan David Lynch oluyor. Çünkü sizi düşünmeye zorladı… Önünüze iki yol açtı ve sizi bu videoya kadar ulaştırdı…

Daha ne olsun…

Jack Ne Yaptı film incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz