ratched-poster-1

Başrolünde Sarah Paulson’ın yer aldığı Ratched dizisi Netflix’in 2020 yapımlarından birisi. Diziye ismini veren Mildred Ratched, 1947 yılında bir psikiyatri hastanesinde hemşire olarak göreve başlıyor. Anca Mildred göründüğü gibi birisi değildir. Şık ve yer yer sempatik görünüşünün altında oldukça karanlık bir yüz taşımaktadır. Ratched’ın “kolaylıkla” göreve başladığı bu hastaneye psikopat bir katil olan Edmund Tolleson getirilir.

Ratched dizisinin oyunculukları oldukça sağlam. Yer yer izleyenlerin heyecanını oldukça yukarılara çıkmayı başaran senaryosu dizinin sıkılmadan izlenmesini sağlıyor. Dizi boyunca pek çok kez görülen beklenmedik ve izleyenlere ters köşe yaptıran gelişmeler yapımı oldukça eğlenceli bir hale getiriyor.

Bir Netflix klasiği ve standartı olan lezbiyen ilişkiler temasına bu dizide de yer verilmiş. Dizi 1940’lı yılların atmosferini (kıyafetleri, araçlar, saç tarzları…) başarıyla yansıtıyor. Dizinin klasik denebilecek bir konusu bulunuyor. Ancak senaryoya eklenen detaylar (örneğin Sharon Stone’un canlandırdığı Lenore karakteri ve yaptıkları…) ve özellikle hemşire Ratched’in oyunculuğu sayesinde dizi sıkıcı olmaktan kurtulabiliyor.

Ratched ortalamanın bir tık üzerinde (10 üzerinden 7 puanlık) bir yapım. Çerezlik diyebileceğimiz diziler arasında yer alıyor. Finali daha farklı olsaydı ve bazı noktalarda kabak tadı vermeseydi dizi puanı daha yüksek olabilirdi diye düşünüyorum.

Orijinal adı: Ratched

Tür: Suç, drama, gizem

Bölüm sayısı: 18 (ilk sezon)

Süre: 50 dakika (ortalama)

IMDB puanı: 7,6

Ülke: Amerika

Yayın tarihi: 2020-  (devam ediyor)

Yapımcılar: Ryan Murphy, Evan Romansky

Oyuncular: Sarah Paulson, Finn Wittrock, Cynthia Nixon, Judy Davis, Jon Jon Briones

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Dizi Finali Üzerine

Hemşire Ratched’ın üvey kardeşi Edmund’ın finalde hastaneden hem de o kadar kolaylıkla kaçabilmesi gerçekten aklımızla alay etmek gibi olmuş. Kendisi idam mahkumu, hastanede bile kolaylıkla adam öldürüyor ve vali adayının özellikle ilgilendiği birisi ancak ilk kaçma teşebbüsü sonrasında güvenlik önlemleri artırılmamış. Dışarıdan gelen bir “hasta” kadın güvenlik görevlilerini bayıltarak, öldürerek kolaylıkla onu dışarıya çıkarabiliyor.

Zorlama kaçma olayı dışında dizinin ikinci sezonunun bir kovalamacaya döneceği anlaşılıyor. Bu da diziyi ilk bölümde seyrettiğimiz formatın tamamen dışına taşıyacak bir senaryoyu gerektiriyor. Elinde istemediği kadar parası olan ve Gwendolyn’yla birlikte Meksika’da yaşayan Ratched kardeşinin kendisini peşine düşeceğini çok iyi biliyor. Bu psikolojiyi taşıyamayacak olan Ratched ona “Asıl ben senin peşine düşeceğim” diyor. Kardeşiyse sezon sonunda Amerika sınırını geçiyor ve Meksika’ya doğru yol alıyor.

İkinci sezon muhtemelen bu kaçma kovalamaca olaylarıyla geçecek gibi duruyor. Sonucu şimdiden belli olan bu kovalamaca bizde ikinci sezonu beklemek için yeterince heyecan uyandırabilecek kadar iyi değildi.

İkinci Sezon Tahminleri

Edmund fiziksel olarak çok güçlü birisi ve bir psikopat. Ratched’ın onunla doğrudan karşılaştığı hiçbir durumda kazanma şansı yok. Bu nedenle sezon kaçma, kovalama ve saklanma olaylarıyla geçecektir. Edmund, büyük olasılıkla önce Gwendolyn’a zarar verecek; belki de onu öldürecektir. Sonrasında Ratched bir şekilde onu yakalayacak ve ilk sezonda planladığı ötenazi eylemini gerçekleştirecektir. Ratched’ın Edmund’u yakaladığı ama acıyarak onu serbest bıraktığı bir durum da yaşanabilir. Belki bu hatası Gwendolyn’a pahalıya patlayacaktır.

İkinci sezon aşağı yukarı bu şekilde gerçekleşecektir diye düşünüyorum.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz