26.4 C
İstanbul
En YenilerBu Ayın AnalizleriAtiye 2. Sezon Final Açıklaması

Atiye 2. Sezon Final Açıklaması

Beren Saat’in yerli dizi standartlarını alt üst eden dizisi Atiye 2. Sezon Netflix’te yayınlandı. İlk sezona göre biraz durgun geçmekle birlikte muhteşem finali 2. Sezonun tamamına değer katabilecek kadar iyiydi.

Bu yazıda Atiye 2. Sezon detaylarını konuşalım. Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Finalde ne oldu?

İlk olarak iki farklı dünyanın varlığı kesinleşmiş oldu. İlk bölümün finalinde zaman resetlemesi ve paralel dünyalar arasında gidip gelmiştik. Ben açıkçası zaman resetlenmesi yaşandığını düşünüyordum; o da olabilirdi ancak son sözü tabii ki dizi senaristleri söyleyecekti.

Atiye’nin geçtiği kapının aynı anda varlığını sürdüren iki simetrik dünyayı birbirine bağlayan bir kapı olduğu ortaya çıktı.

Atiye 1. sezon finalinde diğer tarafa geçiş yapmış. Ancak orada olaylar tamamen farklı yaşandığı için Atiye’yi hiç kimse tanımıyor. Detaylara girmiyorum.

Biz son bölüme kadar simetrik ya da paralel dünyayı seyrettik. Ancak sekizinci bölümde muhteşem bir dokunuş geldi. Erhan birden Urfa’da gözünü açtı. Halbuki Serdar Erhan’ı İstanbul’da vurmuştu. Biz nasıl oluyor bu falan derken bir anda Göbeklitepe’nin tekrar var olduğunu görünce artık bir önceki sezonun devamını seyrettiğimiz netleşti.

Sekizinci bölümde simetrik ilerleyen iki dünya seyrettirildi bize.

Atiye 2. Sezon

Erhan’ın sırtından yaralandığını görmüştü bir önceki sezonun finalinde. Hastane uyandığı sahne işte buradan devam ediyor. Erhan hastaneden kaçıyor ve Göbeklitepe’ye gidiyor. Orada yolunun karşısına çıkan kendi kızını aslında bu dünyada ilk kez görüyor.

Hatırlarsanız diğer evrende onu birkaç kez görmüştü.

İşte bu sırada diğer evrende Serdar tarafından vurulan Erhan yaşamını yitiriyor. Serdar’ın bir maşası olarak görev yapan Hannah onun cansız bedenini teşhis ediyor; çünkü o evrende o Erhan’la resmi olarak evli.

Atiye ise bu sırada ağacın altındaki geçidi kullanarak mor renkli mağaraya giriyor. Tüm kadınların ruhunu ve tüm erkeklerin ruhunu temsil eden Erhan ve Atiye ortak noktada bir çeşit araf’ta buluşuyorlar; çünkü buluştukları yer her iki dünyaya da ait değil. Atiye diğer tarafa geçiyor ve bebeğini mekansız bir yerde doğuruyor. Atiye bebeği doğurduğu yer yeryüzü değil; farklı bir boyut.

Serdar Bey Öldü mü Yaşıyor mu?

Hem öldü hem yaşıyor. Bu nasıl olur? Şöyle ki birinci sezonda seyrettiğimiz yere evren 1 diyelim. Serdar Bey Evren 1’de Ozan’ın gayretleriyle hapse atılıyor. Orada yaşamını devam ettiriyor. Evren 2’de ise Atiye ile araba kazasına yapmış ve ağır yaralanmıştı. Hatta Atiye müdahale etmeseydi ölecekti. Evren iki de Karanlık güçlerin hizmetkarı olan Hanah tarafından öldürülüyor. Serdar Bey öldürülüyor; çünkü Karanlık Tarafın onu gözden çıkaralı epey zaman oldu. Bir süre onunla iletişim kurmamışlardı hatırlarsanız. Hannah da muhtemelen ikili oynuyordu. Serdar Bey’e sadık görünüyordu ta ki onunla Karanlık Tarafın yolları ayrılana kadar.

Şimdi biraz daha akıl karıştıran cenaze sahnesine gelelim.

Atiye 2. sezon incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

0
Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

0
Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz. Kırmızı yeşil...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img