12 C
İstanbul
KategorilerDramThe Best Offer - En İyi Teklif Film İncelemesi

The Best Offer – En İyi Teklif Film İncelemesi

En İyi Teklif – The Best Offer, İtalyan bir yönetmenin çektiği ancak İngiliz oyuncuların yer aldığı bir yapım. Filmde şöhreti ülke sınırlarını aşmış bir müzayedecinin hırsları, takıntıları ve buna bağlı olarak gelişen olaylar anlatılıyor. Aynı zamanda bir gizem filmi olan En İyi Teklif şaşırtıcı finaliyle seyircileri bir hayli etkileyebilecek kadar iyi.

Orijinal Adı: La migliore offerta
Tür: Suç, drama, gizem
Yönetmen: Giuseppe Tornatore
Yapım Yılı ve Yeri: 2013 – İtalya
Oyuncular: Geoffrey Rush, Jim Sturgess, Sylvia Hoeks, Donald Sutherland
Süre: 2 saat 11 dakika

Filmin spoiler içermeyen konusundan bahsettikten sonra detaylara değinelim.

Az önce söylediğim gibi film bir müzayedecinin yani bir açık artırmacının yaşadıklarını anlatıyor. Oldman adlı bu adam tamamen yalnız birisidir ve çevresindeki herkesle arasına duvar örmüştür. İşini çok iyi yapan bu adama gelen bir telefon onun tüm hayatını değiştirecek olayların başlangıcıdır. Telefondaki kadın onu taşınmak üzere oldukları evine davet ederek orada bulunan antika eşyalara değer biçmesini ister.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

The Best Offer – En İyi Teklif (2013)

Organize Bir Suç

Finalde Oldman’ın başına gelenler tabi ki hepimizi üzdü. Claire da dahil olmak üzere saatçi, evde çalıştığını söyleyen yaşlı adam ve eski arkadaşı Billy organize bir çalışmayla Oldman’ı tuzağa düşürmüşlerdi.

Köşkün asıl sahibi kafede gördüğümüz bu kadındı ve adı Claire’dı. Saatçi Robert muhtemelen içeride gördüğümüz kadına isim seçerken onun adını kullanmıştı (pasaportun büyük olasılıka sahte olduğunu söyleyebiliriz). Sahte Claire son bir buçuk yılda tam 237 kez dışarıya çıkmıştı. Bu rakamlar onun neredeyse iki güne bir evden çıktığını gösteriyor. Yani hastalığı da yazarlığı gibi tamamen sahteydi. Oldman’ın arabasına yerleştirdikleri bir sinyal cihazı sayesinde onun eve gelip gelmediğini kontrol ediyorlardı. Böylece Claire odanın dışında hiç yakalanmıyordu.

Robert son iki yıldır bu evi kiralayan tek kişiydi. Evin daha önce sinemacılara kiralandığını düşünürsek hem Claire rolündeki kadının hem de ev için çalışan adamın birer oyuncu olduğunu söyleyebiliriz. Böyle rollerini kusursuz yapabilmelerine mantıksal bir açıklama getirebiliriz.

Claire adım adım Oldman’ın güvenini kazandı ve onun evindeki gizli odayı görmeyi başardı. Muhtemelen Oldman bu odayı hiç kimseye göstermemişti. Onun yakın arkadaşı Billy burada bir servet yattığını biliyordu. Onun kendisini küçümseyen ve yaptığı tabloları görmeye bir tenezzül etmeyen Oldman’dan bir yönden intikam aldığını söylemek yanlış olmaz. Hem onun hayatı boyunca biriktirdiği servetini elinden aldı hem de yaptığı çizimle onun dikkatini çekmeyi başardı. Oldman köşke girdiğinde bu tablo onun dikkatini çekebiliyor yani onu beğeniyor. Bu tablonun sahibi Billy’di…

The Best Offer – En İyi Teklif (2013)

Oldman neden polise gitmedi?

Oldman soyulduğunu anladıktan sonra polise gitmeyi düşünse de bundan vazgeçiyor. Bunun iki nedeni var. İlki muhtemelen evindeki tabloların en azından bir kısmının sahibi o görülmüyor. Müzayedeler sırasında Oldman’ın sahtekarlık yaptığını gördük. Pahalı parçalara ederinden az değer biçiyor ve müzayede sırasında bu tabloları arkadaşının almasını sağlıyordu. Sonra da bunları Billy’den kendisi alıyordu. Polise gitmemesinin ikinci nedeni başına gelen olaydan utanması… Adamlar onun yalnızlık zaafını ve sevgiye, ilgiye, aşka karşı duyduğu açlığı zaafını kullandı. Bu olayın televizyonlara düşmesini istemedi. Onun polise gitmemesinin bir başka nedeni içinde bir yerlerde Claire’la yaşadığı anlarda her şeyi sahte olmadığını düşünmesi… Onun kendisine sarılması ve söylediği sözler Oldman’ın zihnini sürekli meşgul ediyor. 

The Best Offer – En İyi Teklif (2013)

Sahte Eserlerde Bile Orijinal Bir Şey Saklıdır

Finalde herkes ama herkes onu terk ediyor. Etrafında hiç kimse kalmıyor. Son müzayedeye çıktığında aldığı alkış belki kendisine kalan tek ödül… O işini iyi yapan birisiydi.

Oldman finalde Claire’ın daha önce bahsettiği tuhaf mobilyalı restoranı buluyor. Aslında evini oraya taşıyor. Peki neden? Şimdi biraz bunu sorgulayalım.

Burada söylendiği gibi insan duyguları sanat eseri gibidir. Her şey taklit edilebilir. Ancak Oldman en kaliteli sahte eserlerde bile orijinal bir şeylerin saklı olduğunu biliyordu. O hiç kimsenin göremediği detayları görebiliyordu. Onun bu yeteneği inanılmazdı. Claire’ın sahte eserine attığı orijinal imzası işte şu cümlelerin bizzat kendisiydi: “Bize bir şey olursa bil ki seni seviyorum.” Bu cümleleri Claire içinden gelerek söylüyordu ve Oldman bunu kaçırmadı… Sahteliğin içerisindeki orijinalliği burada yakaladı.

The Best Offer – En İyi Teklif (2013)

İşte onun Gece ve Gündüz’e gitmesi ve garsona birisini bekliyorum, demesi hep bu yüzden. Onun gerçekten de sanki Claire’ı görecekmiş gibi heyecan içerisinde kapıya baktığını, restoran girişini görebileceği şekilde bir masayı tercih ettiğini görüyoruz. Artık ellerinde eldiven yok ve tüm tabuları bir bir yıkıldı. Önceleri evindeki telefonu kullanırken bile mendil kullanacak kadar takıntılı birisi olan Oldman bu süreçte tüm surlarını yıktı. Eldiven olmadan telefon kullanabiliyor insanlara eldiven kullanmadan dokunabiliyordu.

Evet, Oldman sahteliğin içerisinde orijinal imzayı görmeyi başardığı için bu restorana gelmişti ve son günlerini bir daha asla göremeyeceği Claire’ı bekleyerek geçirecek. 

En İyi Teklif film incelemesini 25. Kare Youtube yedek kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

2 YORUMLAR

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img