26.4 C
İstanbul
KategorilerAksiyonWu Assassins Sezon 1 İncelemesi

Wu Assassins Sezon 1 İncelemesi

Wu Assassins Netflix’in yeni fantastik dizilerinden bir tanesi. Bu yazıda dizinin detaylarını ve konusunu konuşalım.

Dizinin Türü Ve Konusu

Wu Assassins en başta fantastik bir dizi formatıyla karşımıza çıkıyor. Olağanüstü güçleri olan kişiler, suikastçılar, farklı boyutlar, gerçek dışı yaratıklar, Çin mahallesinde gezinen karanlık ve ürkütücü mafya elemanları, Çinliler arasındaki aile ilişkileri… Dizide aksiyon ağırlıklı bir fantastik yapımda olması gereken her şey var. Wu Assassins, son derecede fantastik bir kurguya sahip, içerisinde bolca kung fu sahneleri yer alan, gayet eğlenceli bir yapım.

 Yazının bundan sonraki kısmı spoiler içeriyor.

Wu Assassins Netflix

Bin Keşişin Gücü Adına

Kahramanımız Kai kendi doğruları olan, hayatını kazanmak için çalışan, dürüst, yakışıklı ve cesur bir aşçı. Evet, Kai bir aşçı ya da kendi ifadesiyle o bir şef. Kai, ilerde kendi aracını satın alarak işini devam ettirme hayalleri kurarken kader ona hiç beklemediği sürprizler hazırlıyor.

Bir gün yanlışlıkla karıştığı bir olay sonrasında peşine düşen mafya elemanlarından kurtulma mücadelesi verirken karşısına bir başka boyut açılıyor. Bu boyutun adı YOL. Burası Cennet ve dünya arasında bir yer. Burada zaman kendi içerisinde devam etse de bunun dünyada bir karşılığı yok. Yani Kai Yol’da ne kadar kalırsa kalsın bu süre dünyada bir saliseye bile karşılık geliyor.

Wu Assassins Netflix

Bu boyuta geçtiğinde kendi isteği dışında eline bir keşiş taşı tutuşturuluyor. Sonraki bölümlerde ona bu taşı veren Ying Ying’in de aslında bir Wu suikastçısı olduğu ortaya çıkıyor. Ancak gerçek dünyada öldüğü için orada gerçekleşen olaylara müdahale edemiyor. Bu taş birden bire Kai’nin çevresine sarıyor ve ona süper güçler bahşediyor. Aslında bu taş, Kai’ye tam bin keşişin gücünü veriyor.

Kai daha sonra aynaya baktığında orada kendisini değil her seferinde bir başka keşişi görüyor. Dış dünyadan ona bakanlar fiziksel olarak o an bürünmüş olduğu keşişin yüzünü görüyorlar; Kai’yi değil. 

Wu Assassins Netflix

Taşın hikayesi ve güçleri

Wu taşı ya da elementinin güçleri öncelikle Antik Çin’deki savaş lordlarının eline geçiyor. Ancak güç her zaman olduğu gibi insanoğlunu bozuyor ve onu kontrolden çıkarıyor. Savaş lordları Antik Çin topraklarını kana buluyorlar. Bu arada taşın güçleri toprak, su, metal, orman ve ateşten oluşuyor. Savaş lordlarını durdurabilmek için tam bin keşişin gücü taş sayesinde bir kişiye aktarılıyor. Kai, taşın güçlerini eğitimi bittikten sonra tamamıyla kullanabilecek. Zaten ilerde Uncle Six-le yaptığı savaştan bu sayede sağ kurtulabilecek. Aldığı eğitim sayesinde ateş artık Kai’ye bir zarar veremeyecek. Savaş Lordları Kai’nin bulunduğu şehre yani San Francisco’ya ilerliyorlar. Seçilmiş Kişi henüz bunu kabullenmese de onun kaderinde bin keşişin gücünü kullanarak onlarla savaşmak bulunuyor.

Wu Assassins Netflix

Çin Bölgesi ve Çin Aile Bağları

Dizinin kahramanı Kai bir Çinli. San Francisco’da yaşayan Çinli aileler arasındaki bağ dizide çok güzel aktarılmış. Hatta ben çoğu yerde senaryonun derinliğine çok şaşırdım. Yani senaryo çok detaylı planlanmış. Özellikle aile ilişkileri çok detaylandırılmış; yüzeysel geçilmemiş. Dizide henüz görülmeyen ama isimleri aktarılan aile bireyleri bile bulunuyor. Bu açıdan dizinin ayaklarını sağlam bir zemine bastığını ve uzun soluklu olacağını şimdiden söyleyebilirim. Wu Assassins, yine bu sitede bahsettiğim Another Life dizisi gibi göstermelik bir dizi değil. Daha sağlam ilerleyen, çok daha etkili ve eğlenceli bir dizi.

Bu yazıda çok fazla spoiler vermemeye çalışarak Wu Assassins’dan bahsetmeye çalıştım. Eğlenceli, fantastik ve uzun soluklu bir dizi seyretmek istiyorsanız Wu Assassins’i kaçırmayın derim.

Wu Assassins dizi incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

0
Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

0
Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz. Kırmızı yeşil...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img