10.1 C
İstanbul
En YenilerBu Ayın AnalizleriYetimhane -The Orphanage Film İncelemesi

Yetimhane -The Orphanage Film İncelemesi

Bu yazıda künyesinde drama, korku ve gizem etiketleri bulunan, İspanyol yapımı Yetimhane -The Orphanage (2007) üzerine konuşalım.

Orijinal Adı: El Orfanato
Tür: Drama, korku, gizem
Yönetmen: J.A. Bayona
Yapım Yılı ve Yeri: 2007, İspanya
Türkiye gösterim Tarihi: 30 Mayıs 2008
Oyuncular: Belén Rueda, Fernando Cayo, Roger Príncep, Mabel Rivera, Montserrat Carulla
Süre: 1 saat 45 dakika

Genel İzlenimlerim

Filmin çok yavaş ilerleyen bir temposu bulunuyor. İşte bu nedenle ben açıkçası filmi seyrederken gerçekten sıkıldım. Normalde bilinmezlik üzerine kurgulanmış bir senaryonun onu seyrederken bizim ilgimizi canlı tutması gerekiyor. Ancak belki müziğin etkili kullanılamaması, belki sahnelerin gerilim dozajının çok düşük olması, belki de sanırım hiç özel efekt kullanılmaması ya da bunların hepsi nedeniyle film benim ilgimi canlı tutmayı başaramadı. Örneğin başarılı bir gerilim filmi olan ve bu sitede incelemesi bulunan Hereditary filmi son ana kadar beni ekrana bağlamayı başarabilmişti ve filmi seyrederken hiç sıkılmamıştım. Yetimhanede tam bunun tersi oldu. Sonuç olarak Yetimhane’yi seyretmek isterseniz oldukça düşük tempolu bir yapım olduğunu lütfen göz önünde bulundurun. Tabi ki bu sözlerimden filmi beğenmedim gibi bir yorum çıkarmak doğru olmaz. Dikkat çekmek istediğim nokta sürükleyicilik konusunda filmin yetersiz kalması…

Filmle ilgili değinmek istediğim birkaç nokta bulunuyor.  Özellikle filmin finali… İnceleme yazısı yazmamın asıl amacı açıkçası filmin finali hakkında konuşmak. 

Şimdi spoiler vermeden filmin konusuna bir göz atalım.

Yetimhane -The Orphanage (2007)

Filmin Konusu

Filmin başrolü olan Laura küçüklüğünü bir yetimhanede geçirmiş temiz kalpli ve iyi birisi. Büyüdüğü ve evlendiği zaman kendi çocukluğunu geçirdiği yetimhaneyi satın alıyor. Tabi yetimhane çoktan kapatılmış bir halde. Laura’nın amacı burada sınırlı sayıda da olsa yetim çocuklara bakmak. Bu arada Laura eşi çocukları olmadığı için Simon adlı yetim bir çocuğu kendi çocukları gibi kabullenerek büyütmüşler. Laura’nın yetim çocukları eve davet ettiği bir gün bir gün Simon birden bire kayboluyor. Film Louranın kayıp çocuğu bulma çabasını anlatıyor.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Yetimhane -The Orphanage (2007)

Laura ölü çocukları nasıl gördü?

Finalde neler olduğunu doğrudan söylemek yerine olayları filmden adım adım takip edelim. Simon kaybolduktan sonra Laura polisin ve kendi gayretlerinin hiçbir işe yaramadığını anlıyor. Tavsiye üzerine eve bir medyum çağırıyor. Finalin çözümü aslında medyum kadının sözlerinde gizli.

Öncelikle medyum kadın bir sahtekar değildi. Evin içerisinde bir odaya kapatılmış çocukları gerçekten hissetmişti. Ayrıca onlara kötü davranıldığını da görmüştü. Zaten son sahnelerde Laura tam beş tane çocuğun acımasızca öldürüldüğünü ortaya çıkarıyor.

Medyum Laura’ya bence temelde iki önemli bilgi veriyor. Bunların ilki şu: Kadın geçmişte yaşanılan kötü olayların geride bir iz ya da yara bırakacağını, bu yaranın bazen geçmiş ve şimdiki zamanı birbirine bağladığını ayrıca bunun duyulmayı bekleyen bir yankı gibi kendisini tekrarladığını söylüyor. Kadın bunu söylediği zaman biz yetimhanedeki çocukların öldürüldüğünü bilmiyoruz. Çocukların kendisini duyurma çabaları işte bu yüzden kendisini farklı şekillerde tekrar tekrar gösteriyor.

Medyum kadının söylediği ilk önemli şey buydu. İkincisi ve bundan daha önemlisi ölüme yakın olanların bu mesajları daha açık duymaları… Medyum bu sözleriyle hem kayıp çocuğun yani Simon’un öldüğünü hem de Laura’nın yakında öleceğini anlatmış oluyor. Laura onun verdiği mesajların bir tanesini anlayabiliyor. Ancak kendi ölümünün yakın olduğunu tabi ki o an anlayamıyor.

Yetimhane -The Orphanage (2007)

Diğer Boyuttan Mesajlar

Medyum diğer tarafla irtibat kurabilen ve yeteneği olabilen birisi. Onun kolunda gördüğümüz yaraları ben böyle yorumluyorum. O Laura’ya bir çimdik attı. Bununla ona ölüme yakın olduğunu hissettirdi. Zaten bunu söylediği anda kendi kolunu gösterdi. “Bak ben ölüme senden çok daha yakınım. Belki bir tarafım çoktan ölümün diğer tarafında yaşamaya başladı bile…” mesajı verdi.

Medyum transa geçtikten sonra gözlerini açtığı an öncelikle havanın soğuk olduğunu söyledi. Çünkü o diğer tarafa adım atmıştı bile. Dikkat ederseniz Laura Simon’u bulduğu anda ona buz gibi olmuşsun, demişti. Laura aynen medyum gibi diğer tarafı artık fazlasıyla hissetmeye başlamıştı. Çünkü ölüm zamanı adım adım yaklaşıyordu.

Medyum diğer taraftan geldikten sonra pencereden sızan deniz feneri ışığından bahsediyor. Hatırlarsanız Laura Simon’a deniz fenerinin hala çalıştığını ama ışığının artık görülmediğini söylemişti. Deniz fenerinin ışığı artık gerçek hayatta görülmüyor. Medyum diğer tarafa geçtiği an ışığı görebilmişti.

Yetimhane -The Orphanage film incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img