11.6 C
İstanbul
En YenilerBu Haftanın AnalizleriKara Büyü (2016) - Filmin Tam Çözümü

Kara Büyü (2016) – Filmin Tam Çözümü

Kara Büyü – Gok-seong – The Wailing (2016), Güney Kore yapımı sıra dışı bir korku filmi. Filmi sıra dışı olarak niteleme nedenim özellikle alışageldiğimiz Hollywood korku filmleri mantığına hayli uzak bir yapım olması. Eğer bugüne kadar Uzakdoğu yapımı herhangi bir korku filmi seyretmediyseniz Kara Büyü sizi çok etkileyecektir.

Orijinal Adı: Gok-seong
Tür: Korku, gizem, gerilim
Yönetmen: Hong-jin Na
Yapım Yılı ve Yeri: 2016 – Güney Kore
Türkiye Gösterim Tarihi: 12 Mayıs 2016
Oyuncular: Jun Kunimura, Jung-min Hwang, Do-won Kwak, Woo-hee Chun, Hwan-hee Kim
Süre: 2 saat 36 dakika

Filmin Konusu

Küçük ve aynı zamanda fakir bir Güney Kore köyünde birbiri ardına ölümler yaşanmaya başlıyor. Bu ölümlerin kaynağı konusunda farklı görüşler bulunuyor. Polisler, adli tıp raporlarının da etkisiyle bölgede bulunan zehirli bir mantar türünün bu ölümlere sebep olduğunu düşünüyorlar. Ama bölge halkına göre bu ölümlerin nedeni civarda bulunan gizemli bir yabancı, bir Japon’dan başkası değil…

Kara Büyü – Gok-seong – The Wailing (2016)

Genel İzlenimlerim

Öncelikle Kara Büyü adının hakkını veriyor, diyebiliriz. Örneğin Şaman büyücünün Jong-goo’un kızı üzerinde yapmaya çalıştığı büyü sahneleri çok etkileyiciydi. Bu ayinler içerisinde fazlasıyla kan barındırdığı için bu sahneleri seyrederken iğrenmek ve hayranlık duyguları arasında gidip geliyorsunuz. Sahnelerin en ince detaylarıyla aktarılması sanki gerçek bir büyü ayini seyrettiğiniz izlenimi verebiliyor.

Filmin Uzakdoğu korku sineması için önemli bir yapım olduğu söylenebilir. İki buçuk saat süren kurgusu bazen sıkıcı olabilse de film seyircileri Güney Kore’nin bu tenha köyünde yaşananların içerisine çekebiliyor. Benim bu filmde en çok hoşuma giden şey hiç şüphesiz karakterler üzerinde bir karar vermekte bizi son ana kadar zorlaması. Kimin hangi tarafta olduğuna ve ne için uğraştığına son ana kadar karar veremiyorsunuz.

Filmde çok fazla soru işareti ve çok fazla detay bulunuyor.  Bu nedenle bu filmin analizinin sahne sahne ve kronolojik sırayla yapıldığı takdirde daha anlaşılır olacağını düşünüyorum. (Bazı olayları daha iyi aktarabilmek için zaman zaman kronolojik sıralamanın dışına çıksak da olayları filmdeki sıralamaya uyarak takip edelim.) Bu sırada zaten akıllarda oluşabilecek sorulara da cevap vermiş olcaz.

Yazının bundan sonraki kısmı spoiler içermektedir ve tamamen filmin seyredenlere yönelik hazırlanmıştır.

Kara Büyü – Gok-seong – The Wailing (2016)

İlk Ölümler

Filmin açılışı bu ücra köyde yaşayan bir adamın balık tutma görüntüsüyle yapılıyor. Bu sahnenin özel bir anlamı olduğunu filmin sonlarına doğru anlıyoruz. Hemen ardından kahramanımız Jong-goo’yu görüyoruz. Jong-goo bir polis ve kendisine erken saatlerde bir cinayet işlendiği bilgisi ulaşıyor. Jong-goo ailesiyle kahvaltı yaptıktan sonra olay yeri incelemeye katılıyor. Katilin tam bir psikopat olduğu, cinayetleri bir başka yerde işledikten sonra cesetleri oraya taşıdığı anlaşılıyor.

Bu sırada ormanda geyik avlayan bir adamın görüntüleri ekrana geliyor. Bu adam av sırasında bir geyiğin etini çiğ çiğ yiyen gözleri kıpkırmızı yaşlı bir adamla karşılaşıyor. Kaplanı andıran bu yaşlı adam avcıya da saldırıyor. Ona yani avcıya ne olduğunu ilerleyen sahnelerde göreceğiz.

Kara Büyü – Gok-seong – The Wailing (2016)

Söylentiler ve Japon Adam

Köy sakinleri arasında dolaşan söylentilere göre olaylar köye bir yabancı adamın yani Japon’un gelişinden sonra başlamıştır. Ancak Jong-goo bu söylentilere inanmaz ve ölümlerin mantardan kaynaklandığını düşünür. Bu arada köyde insanlar delirmeye, birbirini öldürmeye hatta polislere bir zombi gibi saldırmaya başlıyorlar. Bazı köylülerin vücutlarında oluşan kızarıklıklar zamanla onların vücutlarını kaplamakta ve ölümlere sebep olmaktadır. Bu olaylar sırasında Japon adamı kalabalığın arasında olan biteni seyrederken görüyoruz (Bu sahne sonradan göreceğimiz bazı fotoğrafların nasıl çekildiğine de açıklık getiriyor aslında. Şu an detay vermeden geçiyorum.)

Jong-goo’nun bir diğer arkadaşından duyduğu söylentiye göre deliren kadına da daha önce Japon adam dokunmuştu. Sonra bu kadın aklını kaybetmiş ve gece yarısı çıplak bir halde dışarıda dolaşmaya başlamıştı. Karakolda gece vakti pencerede görülen kadın da muhtemelen oydu. Söylentiler bir kez daha Japon adamın üzerinde yoğunlaşıyor.

Kara Büyü – Gok-seong – The Wailing (2016)

Ölümler Devam Ediyor

Köyde yaşanan olaylar dur durak bilmiyor. Sabah vakti 3 kişinin daha öldürüldüğü görülüyor. Bunlardan birisi ağaçta asılı olarak bulunuyor. Üç cinayet de bıçakla işlenmiştir. Bu sırada sahneye ilk kez gördüğümüz bir deli kadın giriyor. İşlenen cinayetleri gördüğünü söyleyen bu genç kadın failin ölen kişiler içerisindeki yaşlı bir kadın olduğunu söylüyor (Yaşlı kadın diğerlerini öldürdükten sonra kendisini de öldürmüştür).

Burada dikkat etmemiz gereken nokta bu deli gibi görünen kadının aslında deli olmaması. Kadın Jong-goo’u uyarmaya çalışıyor. Japon adamı kastederek o bir hayalet, diyor (babaannesinin böyle söylediğini aktarıyor). Sonradan bu kadının da bir büyücü olduğunu anlayacağız.

Bu arada Jong-goo kulübenin arkasında yine bir geyik cesedi yiyen yaşlı adamı görüyor. Gözleri kıpkırmızı olan bu adam Jong-goo’a da saldırıyor. Tam onun üzerine atladığında Jong-goo bir kabustan uyanıyor gibi gözlerini açıyor. Bu sahnedeki saldırının gerçek olduğunu biliyoruz. Ancak ince nokta şu: Jong-goo’yu burada ölümden kurtaran kişi büyük olasılıkla büyücü kadındı. Aksi takdirde Jong-goo’nun bu saldırıdan sağ kurtulma şansı yoktu.

Kara Büyü – Gok-seong – The Wailing (2016)

Hyo-jin Hastalanıyor

Bu sırada filmin en önemli olaylarından birisi gerçekleşiyor. Hyo-jin yani Jong-goo’un hayat dolu, neşe kaynağı kızı hastalanıyor. Sonraki sahnelerde kızının durumu kötüye gittiği için onun vücuduna bakan Jong-goo, kızının bacaklarındaki kızarıklığı görüyor. Olaylar ilerledikçe Hyo-jin’in Japon adamla karşılaştığını ve Japon adamın ona dokunduğunu öğreneceğiz.  

Büyücüler Savaşı

Özellikle kızının hastalığından sonra Jong-goo, Japon adamı ormanda yaşadığı yerde ziyaret etmeye kadar veriyor. Jong-goo’nun amacı bu adamı tanımak ve iddialar hakkında konuşmaktadır. Ancak Japon adamı görmeden önce bastıran ani yağmur onları zorda bırakıyor. Bu sırada avcının üzerine yıldırım düşer ve adam hastanede feci şekilde can veriyor. Japon adamı göremeden orada ayrılıyorlar.

Bu arada Jong-goo’nun kızı daha da kötüleşir. Babasına sarılarak odasına birisinin girdiğini söyler. Sanki Jong-goo, Japon’a yaklaşmak istedikçe kötü olaylar meydana gelmektedir. Tam bu sırada ilginç bir şey olur. Jong-goo sabah kızının sapasağlam olduğunu hiçbir hastalık taşımadığını görür. Anlaşılan o ki kızını hasta etmeye çalışan birisi ya da birileri varken onu korumaya çalışan birisi ya da birileri de bulunmaktadır. Ben bu sahnede onun filmin sonunda büyücü olduğunu göreceğimiz genç kadın tarafından iyileştirildiğini düşünüyorum. Büyücü, minik kızı Japon adamın etkisinden kurtarmaya çalışıyor.

Kara Büyü – Gok-seong – The Wailing (2016)

Japon Adamla İlk Karşılaşma

Jong-goo; polis arkadaşı ve bir papazla Japon adamı görmeye gidiyor. Japon adamın yaşadığı yere ulaştıklarında onun orada olmadığını görürler ve evi araştırmaya başlıyorlar. Bu sırada evde daha önce öldürülen ya da ölen kişilerin fotoğraflarının duvarda asılı olduğunu görürler. Ayrıca her yerde büyü malzemeleri vardır (Bu sırada Yi-sam’a saldıran ev köpeği hepsine zor anlar yaşatır. Bu saldırıdan Japon adamın eve gelmesiyle kurtulurlar. Arama izinleri olmadığı için mahcup bir şekilde oradan ayrılırlar.)

Polis arkadaşı dönüş yolunda Japon adamın suçlu olduğunu, hasta kişiler ölmeden ve delirmeden önce onların fotoğrafını çektiğini ve fotoğrafları da buraya astığını söylüyor (Bu ön görünün haklı olup olmadığını ilerde konuşacağımız için kronolojik sıralamayı bozmuyorum şu an… Ancak hiçbir şey görüldüğü gibi değil.).

Jong-goo bu teoriye biraz mesafeli yaklaşıyor. Ama polis arkadaşı Japon’un evinde onun kızının ayakkabısını bulduğunu söyleyince düşünceleri değişiyor. Jong-goo kızının Japon adamla karşılaştığına artık emin oluyor.

(Ancak burada kızının inanılmaz agresif bir tavır takındığını görüyoruz. Babasına hakaret ederek oradan uzaklaşır. Babasına “Hiçbir şeyden haberin yok!” der. Gece gizlice kızının odasını araştıran Jong-goo onun çizimlerinde et yiyen kaplan adamı görür. Ayrıca kızının bacaklarında daha önceki hastalarda görülen kızarıklıklar bulunmaktadır. Bu muhtemelen Japon adamın dokunmasından yani büyüsünden ötürü oluşan bir hastalıktır.)

Kara Büyü – Gok-seong – The Wailing (2016)

Şaman Adam

Jong-goo’un annesi, torununun artık eskisi gibi olmadığını içerisinde bir şeyler olduğunu söylüyor. Bunun ne olduğunu anlamak için konuştuğu bir Şaman büyücü ona evde bir hayalet olduğunu ve kızın onun tarafından ele geçirildiğini söylemiştir. Jong-goo, Şaman’la konuşmayı kabul etmiyor.

Japon Adamla ikinci karşılaşma

Jong-goo bu olaydan tekrar Japon adamı görmeye gidiyor. Jong-goo, önce Japon adamın evine bir göz atıyor. Daha önce gördüğü eşyalar ve fotoğrafların artık orada yoktur. Japon, eşyaları bilmediğini fotoğraflarıysa mutfakta yaktığını söyler (Japon adamın fotoğraf çektiği sahneyi hatırlayalım…).Ancak Jong-goo mutfaktaki külleri kontrol ettiğinde Japon’un yalan söylediğini hemen anlıyor. Bunun üzerine çok sinirleniyor ve Japon’a bölgeyi terk etmesi için üç gün süre veriyor.

(Japon hiç tepki vermeyince Jong-goo iyice sinirlenir ve evi dağıtmaya başlar. Bu sırada zincirinden kurtularak kendisine saldıran köpeği de öldürür.)

Evi dağıldıktan sonra Japon adamı sanki transa geçmiş gibi bir halde görüyoruz. Bu onun büyü yaptığı anlardan birisi. Aynı anda hastanede tek başına sandalyede oturan Hyo-jin’in psikopat bakışlarına şahit oluyoruz. Hyo-jin ve Japon adamın oturma şekli ve ellerinin duruşu neredeyse birbirinin aynısı. Hyo-jin bakışlarıyla hemşireyi korkutuyor. Hyo-jin’in iyice büyünün etkisi altına girdiğini anlıyoruz.

Kara Büyü – Gok-seong – The Wailing (2016)

Ölü Keçi ve Geçici Felç

Japon’un evini dağıttıktan sonraki sabah Jong-goo’un evlerinin önünde bir keçinin parçalanıp asıldığını ve Jong-goo’un da kısmi bir felç geçirdiğini görüyoruz. Jong-goo ayağa kalkmakta zorlanıyor. Bence bu sahnede olan şey yine iki büyücünün savaşı. Japon adam Jong-goo’u tamamen felç edecek ve bir süre sonra da öldürecekti. Ancak deli kadın olarak gördüğümüz genç büyücü kapının önünde öldürdüğü keçi sayesinde Japon adamın büyüsünün etkisini kırmayı başardı. Eğer onun bu hamlesi olmasaydı Jong-goo’un işi bitmişti.

Kara Büyü film incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Bilimkurgu Dizisi Constellation 3. Bölüm Anlatımı

0
Başrolünde Noomi Rapace'ın yer aldığı Apple TV+ bilim kurgu dizisi Constellation yılın en iyi dizilerinden birisi olmaya aday görünüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Jo ve...

Freud’s Last Session | Freud’un Son Dersi

0
Anthony Hopkins'in başrolünde yer aldığı Freud's Last Session Eylül 1939'da, Hitler'in Polonya'yı işgal ettiği zamanlarda geçiyor. Ateist Freud, böylesine mükemmel bir zekanın Tanrı'ya nasıl...

Masters of the Air Gerçek Bir Hikaye mi?

0
Bombardıman pilotlarını konu alan yeni bir 2. Dünya Savaşı draması Masters of the Air, 26 Ocak'ta Apple TV+'da gösterime girdi. Mini dizinin yapımcılığını üstlendiği...

Pinhead mi, Pennywise mı? | Kim Kazanır?

0
Bir önceki yazıda (ve videoda) Hellraiser serisinin 1987 yapımı ilk filminden bahsetmiştim. Şimdi Cenobite’ların lideri gibi hareket eden Pinhead’in güçlerini konuşma zamanı…Cehennem’in bekçisi Pinhead...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Önceki İçerikTom Cruise Kimdir?
Sonraki İçerikVanilla Sky Film İncelemesi

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img