22.5 C
İstanbul
KategorilerAksiyonX-Men Dark Phoenix (2019) - Film İncelemesi

X-Men Dark Phoenix (2019) – Film İncelemesi

X-Men fanları tarafından uzun süredir beklenen Dark Phoenix nihayet gösterime girdi. Bu yazıda filmin detaylarını, artı ve eksilerini konuşalım. Yapım için tam 200 milyon dolar bütçe ayrılmış. Bu rakam bir önceki X-Men filmi olan X-Men Apocalypse’nin bütçesinden daha fazla. X-Men Apocalypse için ayrılan bütçe 178 milyon dolardı.

Orijinal Adı: X-Men Dark Phoenix (2019)

Tür: Aksiyon, macera, bilim-kurgu

Yönetmen: Simon Kinberg

Yapım Yılı ve Yeri: 2019, Amerika

IMDB Puanı: 5,8

Türkiye Gösterim Tarihi: 5 Haziran 2019

Oyuncular: James McAvoy, Michael Fassbender, Jennifer Lawrence, Sophie Turner, Nicholas Hoult, Tye Sheridan, Alexandra Shipp

Süre: 1 saat 53 dakika

Genel İzlenimlerim

Dark Phoenix’in önceki X-Men filmleriyle kıyaslanınca durağan bir yapım olduğu söylenebilir. Özellikle filmin ilk yarısı beklediğimden çok daha durağandı. Filmde yer alan aksiyon sahnelerinin çoğu ikinci yarıya saklanmış. Filmin ilk bir saati konunun toparlanmasıyla geçiyor. Film Game of Thrones’tan da hatırladığımız Sophie Turner’ın canlandırdığı Jean karakteri etrafında dönüyor. Film, Jean’ın çocukluğundan başlayarak bugününe kadar uzanıyor. Onun ailesinden nasıl ayrıldığı, profesörün ona nasıl ulaştığı ayrıntılarıyla anlatılıyor.

Dark Phoenix’in özel efektler konusunda çok başarılı olduğunu söyleyebilirim. Özel efektler diğer X-Men filmlerine göre oldukça azdı ama çok iyiydi. Özellikle filmin sonlarında gördüğümüz sahneler gerçekten emek verilerek hazırlanmış görsel şovlar.

Filmi henüz seyretmediyseniz tavsiyem şu: Filmin izlemeden önce filmle yönelik beklentilerinizi çok yüksek tutmayın. Böylece filmden hoşnut ayrılabilirsiniz; aynen benim gibi.

Yazınında bundan sonrası tamamen spoiler içermektedir.

X-Men Dark Phoenix (2019)

Bölüm Boyunca Yaşanılan Bazı Önemli Olaylar

Filmde seyircileri şaşırtan ve gelecek bölümlere yön vereceği anlaşılan birkaç önemli olay gerçekleşiyor. Bunlardan birincisi Raven’in ölümü… Raven, Jean’e yaklaştığında artan gücünü kontrol edemeyen Jean onun ölümüne neden oluyor. Jean onu kazayla öldürmüş gibi görünüyor ama Storm, Scott’la konuşurken ona şöyle söylüyor: “Jean onu bilerek öldürdü… Bu bir kaza değildi.”

Jean içerisine kozmik güç girdikten sonra çevresine bilerek zarar veriyor. Bu olay kontrolsüz güç olayından daha farklı bir durumdu.

Filmde yer alan bir diğer şaşırtıcı durum Jean’ın ölümü… Tabi bu yaşanan olaya ölüm değil; boyut değişimi demek daha doğru olabilir. Zaten filmin sonunda Jean’ın konuşması duyuluyor. Jean seyircilere şöyle söylüyor: “Bu ne benim için ne de X-Men için bir son değil; bir başlangıç.”  Jean karakterinin ölmediğini ve gelecek bölümlerde karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz.

X-Men Dark Phoenix (2019)

Filmin hemen başlarında yer alana uzay görevinde Jean’in içerisine önce güneş ışığı ya da ateşi sandığımız bir madde giriyor. Filmin ikinci yarısında uzaylılar onun güneş ışığı olmadığını bir kozmik güç olduğunu söylüyorlar. Hatta bu kozmik güç daha önceleri uzaylıların dünyasını yok etmiş. Hayatta kalan uzaylılar bu kozmik gücü uzayda takip etmeye başlamışlar. Kozmik güç Jean’in içine girdiğinde uzaylılar görmüşler.

Uzaylıların şu andaki amaçları öncelikle Jean’i kontrol altına alabilmek ve onu manipüle edebilmek

Eğer bunu yapamazlarsa  onun elinden o kozmik gücü almak ve kendilerine transfer etmek. Ne yazık ki  Dark Phoenix’in kötü karakterleri çok zayıflardı. Çok büyük güçleri yok. Hatta final sahnesinde olacakları tahmin etmek zor değildi. Uzaylı, Jean çok güçlü olduğu için kozmik gücü içinde taşıyabildiğini söylemişti. Kendisi final sahnesinde o gücü Jean’in içerisinden almaya çalıştığında onun vücudunun bu güce dayanamayacağı çok açıktı. Yani finalde olanlar hiçbir şekilde sürpriz değildi ve kimseyi şaşırtmadı.

Bence filmde verilen önemli mesajlarından birisi şuydu: İnsanlar hiçbir zaman mutantları bir dost olarak görmeyecek. İnsanların çıkarları gereği bir süre geçici bir barış ortamı sağlansa da bu uzun süreli olmayacak. Filmin başında astronotları kurtaran mutantlar insanlar tarafından bir kahraman gibi karşılandılar. Ancak profesörün söylediği gibi en küçük bir hatalarında tekrar birer tehlikeye dönüşüverdiler. Jean babasının yanından çıktıktan sonra etrafa zarar vermeye başlayınca ve olay yerine gelen polislerin araçlarına zarar verince televizyonlarda mutantlar için toplama kampları kurulacağı haberleri yayılmaya başlayıverdi.

X-Men Dark Phoenix (2019)

Charles’in Haklı Olduğu Ortaya Çıkıyor

Amerika başkanı iyi günlerinde de profesörle doğrudan özel hatta görüşme yapıyordu. Filmin başlarında bunu gördük. Ancak olaylar değişmeye başladığı anda özel hat kullanıma kapatıldı ve Charles insanlar tarafından yüzüstü bırakıldı. Bu durum bize filmin başlarında Charles ve Raven arasında geçen konuşmada Charles’in haklı olduğunu gösterdi. Cherles insanları kastederek şöyle söylemişti: “En küçük bir hatamızda tepemize binerler; dikkatli olmalıyız...” Raven, uzay görevindeyken patlamak üzere olan gemide kalan son astronotu kurtarmak istememişti. Çünkü zaman çok azdı, kozmik güç gemiye ulaşmak üzereydi ve ekibi tehlikeye atmak istemiyordu. Charles bunun tam aksini söyleyerek son kalan astronot için risk alınmasını istemişti. Normalde bu ekip elemanlarını tehlikeye hem de büyük bir tehlikeye atmak anlamına geliyordu.

Açıkçası Charles’e bu sahnede ben de kızmıştım ve Raven’la aynı düşünüyordum. Ama yaşanan olaylar her ne kadar görüşlerine katılmasam da Charles’in haklı olduğu ortaya çıktı. Eğer o astronot kurtarılmasaydı insanlar bunu sorgulayacak ve mutantlara inanmayacak, büyük olasılıkla onları suçlayacaklardı. İnsanlar aynen uzaylının Jean’e söylediği gibiydi. “Onlar anlayamadıklarını düşman ilan ederler. Düşman ilan ettiklerini de yok ederler.”

X-Men Dark Phoenix (2019)

Filmde Yer Alan Diğer Sürprizler

Filminde yer alan sürprizler bunlarla sınırlı değil. Mutant okuluna filmin sonunda Jean’in adı veriliyor. Profesör Charles emekliye ayrılıyor ve okulun yönetimini Hank devralıyor. Charles filmin sonlarında bir Avrupa ülkesinde bir kafede otururken görülüyor. Bir süre sonra bu kafeye Erik geliyor ve Charles’la aralarındaki buzları eritmek istiyor. Ona oyun oynamayı teklif ediyor. Daha sonra da şöyle söylüyor: “Sen bana evini açmıştın şimdi de aynı şeyi sana yapmak istiyorum.”

Özel efektlerle ilgili başta spoiler kaygısından ötürü söyleyemediğim birkaç detayı daha paylaşmak istiyorum. Bence özel efektler çok başarılıydı. Jean’in son sahnede uzaylıları yok ettiği sahne inanılmaz güzeldi. Erik ve Jean arasında bir helikopter üzerinden gerçekleşen güç savaşı sırasında yaşanan sahnede çok sağlamdı. Özel efektlerin tek olumsuz tarafı bunların sahne bazında az olması. Sanırım senaristler bunu fark ettiler ve filmin sonuna konuyla çok alakası olmayan bir tren sahnesi eklemişler. Kahramanlarımızın trenle nereye nakledildikleri ve neden tren kullanıldığı bir soru işareti. Bu tarz sahnelerin hemen hepsi ikinci yarıya saklanmıştı ama ne olursa olsun sonuç olarak çok başarılıydı. 

X-Men Dark Phoenix (2019)

Filmde dikkatimi çeken bir diğer noktayı paylaşmak istiyorum

 Uzaylı kozmik gücün Jean’ın içine girmesinin bir tesadüf olmadığını söylemişti. Uzaylıların kozmik gücü kontrol edemediği görüyoruz. Demek ki bu kozmik gücü Jean’ın içerisine şu ana kadar görmediğimiz bir güç yerleştirdi. Uzaylı Jean’la konuşurken kozmik gücün yeni dünyalar yeni hayatlar oluşturabileceğini söylemişti. Jean gelecek bölümlerde galaksinin başka bir boyutunda dünyayla alakasız bir evrenin kraliçesi olarak karşımıza çıkabilir. Bu bizi şaşırtmamalı.

Dark Phoenix toplamda X -Men fanlarını tatmin etmeyebilir. Biraz durağan bir yapımdı. Üstelik filmde senaryo bağlamında bir yenilik olmaması da bir hayal kırıklığı yaşatabilir. Ailesinden ayrılan bir mutant… Ailesinin ölümüne neden olan küçük bir kız… Bu durumun kızdan saklanması… Kızın mutant okuluna alınması… Kızın büyüdükten sonra ailesini aramaya çalışması… Gerçekten çok klasik konular…  Dark Phoenix şüphesiz ki kötü bir yapım değil ama üst düzey bir X-Men yapımı olduğunu da kimse iddia edemz. Bence bir önceki film (Apocalypse) daha başarılıydı. Bu filmde senaristler daha çok gelecek filmlere yatırım yapmışlar. Bunda ne kadar başarılı oldukları bir soru işareti ama kendilerince bir X-Men dünyası hayal ettikleri hemen belli oluyor.  Sonraki film ya da filmlerde bizleri çok şaşırtan olayların gerçekleşeceği kesin… 

X-Men Dark Phoenix (2019)

Evet, şimdilik bu kadar. Bir başka film anlatımında buluşmak üzere.

X-Men: Dark Phoenix (2019) incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Winnie the Pooh: Kan ve Bal İncelemesi ve Detaylar

0
2023 yapımı korku filmi Winnie-the-Pooh: Blood and Honey- Winnie the Pooh: Kan ve Bal Pooh, Bear ve Piglet adlı, yarı insan yarı hayvan iki...

No One Will Save You- Uzaylı İstilası Başladı

0
No One Will Save You, sonlara doğru duyulan birkaç cümle haricinde hiçbir konuşma geçmeyen ilginç bir bilimkurgu, gerilim ve fantastik film. Filmde yalnız yaşayan...

The Continental 1. Bölüm- John Wick Evreninin Öncesi

0
John Wick evreninden The Continental mini dizisi ilk bölümüyle ortalığı dağıtmaya başladı. Continental 1. bölüm, 1970'lerin New York'unda geçen hikayede yer alan temel karakterleri...

Suç ve Gizem: Agatha Christie’den Venedik’te Cinayet

0
Kenneth Branagh'ın canlandırdığı Dedektif Hercule Poirot, A Haunting in Venice- Venedik'te Cinayet adlı macerayla üçüncü kez karşımızda. Dedektifi daha önce Murder on the Orient...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,300TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img