16.8 C
İstanbul
KategorilerFantastikSandman - Tüm Hikayesi ve Fantastik Evreni

Sandman – Tüm Hikayesi ve Fantastik Evreni

Sadman, Christian Andersen tarafından 1841 yılında yayınlanan bir peri masalıydı.

Bir sabah vakti gözlerini açtığınızda göz kirpiklerinizde bir tür çapaklanma olduğunu fark ettiniz mi hiç? Çapaklanma aslında göz içerisinde oluşan bir tür yapışkan sıvıdır. Ancak eğer 1800’lerde Kuzey Avrupa’da yaşayan bir çocuk olsaydınız yetişkinler size gözlerinizdeki bu çapağın geceleri yatağınıza süzülen Kum Adam’ın serptiği tozlardan dolayı meydana geldiğini söyleyeceklerdi.

“Sen uyurken ya da uyumaya çalışırken farkında olmadan sen farkında olmadan Kum Adam odana süzüldü ve gözlerine sihirli tozlarını serpiştirdi. Bu sihirli kum seni uykuya daldırdı ve harika rüyalar görmeni sağladı.”

Sadman – Netflix

Neil Gaiman’ın Aynı İsimli Çizgi Romanı

Bu efsanevi karakterin adı 1988 ve 1996 yılları arasında aynı isimle yayınlanan bir çizgi roman serisine de konu oldu. Neil Gaiman, Vertigo çizgi romanları bünyesinde Sandman isimli tam 10 cilt ve 75 sayıdan oluşan bir çizgi roman serisi yayınladı. Bu çizgi roman serisi kısa sürede New York Times’ın en çok satanları arasında yer alan birkaç çizgi romandan birisi haline geldi. Sandman serisi, Vertigo çizgi romanlarının en sağlam yapımlarından birisi…

Sandman evreni klasik süper-kahraman çizgi roman türünden oldukça farklı bir alanda ilerliyor.   Sandman en başta korku daha sonra mitoloji ve fantastik kurgu öğelerinden beslenen bir çizgi roman. Romanın ana karakteri olan Morpheus ki kendisine genellikle Dream yani Rüya ya da Düş olarak hitap ediliyor, rüyaların efendisi ve ölümsüz bir karakter. Karakterin detaylarından biraz sonra bahsetmeyi düşünüyorum.

Sadman – Netflix

Çizgi Roman Neflix’te Diziye Dönüşüyor

İşte bu yapım yani Neil Gaiman’a ait bu çizgi roman karakteri Netflix bünyesinde bir dizi olarak ekranlara taşınacak. Dizinin senaristliğini Wonder Woman yapımının da senaristi olan Allan Heinberg üstleniyor.

Yapımın ekranlara çıkış tarihi henüz resmi olarak yayınlanmadı. Ancak bu projenin adı bile çizgi roman severlerde büyük bir heyecan oluşturmaya yetti bile. Diğer taraftan Neil Gaiman verdiği bir röportajda dizinin 2021 yılında gösterimde olacağını söyledi.

Şimdi dizinin ana karakteri olacak Morpheus ve dizinin genel atmosferi üzerinde biraz durmak istiyorum.

Sadman – Netflix

Kim Bu Dream?

Sandman dizisinin hikayesi Yedi Sonsuz’dan birisi olan Rüya ya da Düş adı verilen karakterinin etrafında dönecek. Rüya karakteri, kendisinin de dahil olduğu yedi Sonsuz’la beraber milyarlarca yaşındadır. Sonsuz adı verilen bu ailenin en yaşlısı Destiny yani Kader en küçüğü ise Hezeyan adı verilen kardeştir. Kahramanımız Rüya bu yedi ferdin içerisinde yaş bakımından üçüncüsüdür.

Bu sonsuzların her birisi biri doğal bir gücün ya da bir varlığın simgesidir. Bu ailenin her ferdi bir anda dizide yer almayacaktır; ancak zamanla diziye dahil olacaklardır, diye düşünüyorum.

Rüya karakterinin siyah kimono benzeri bir pelerini vardır ve miğfer kullanmaktadır ki bu miğfer onun simgesidir. Her bir aile ferdinin simgesi farklıdır.

Rüya’nın göz bebeği bulunmaz. Zamanın başlangıcından beri rüyayla alakalı tüm tanrılar ve hayali kahramanların cisimleşmiş halidir o.

Kendisine ait bir rüya krallığında ya da rüya diyarında yaşamaktadır. Karanlık güçlerin efendisi olan Rüya karakteri ürkütücü bir görünüşe sahiptir. Her ne kadar kendisi ürkütücü bir görünüşe sahip olsa da ölümlü insan kadınlarla ya da ölümsüz tanrıçalarla ilişkileri olmuştur. Ancak bunların herhangi birisine ölümsüz bir bağlılığı ya da unutamadığı bir aşkı bulunmuyor kendisinin.

Dizinin Diğer Karakterleri

Neil Gaiman’ın bu çizgi romanında Sonsuz ailesi dışında da pek çok varlık bulunuyor. Waking adı verilen Dünya üzerinde süper güçlerden yoksun insanlar yaşıyor. İnsanların dışında Cehennem, Peri Diyarı ya da Ashard denilen diyarlarda yaşayan farklı yaratıklar bulunuyor ki bunların arasında süper kahramanlar, melekler ya da ifritleri de sayabiliriz.

Mekansal olarak galaksilerin farklı bölgelerinde yer alan bu dünyalar birbiriyle alakasız değildir. Dünyalar arasında çeşitli nedenlerle çapraz bağlantılar ve ilişkiler yer almaktadır.

Adını duyan herkeste heyecan uyandıran Netflix’in bu yeni fantastik dizisini merakla bekliyoruz.

Şimdi de dizide karşımıza çıkacak olan karakterlere onların özelliklerine bakalım.

Sadman – Netflix

Sonsuz Ailesi

Sonsuz Ailesi dizinin kahramanı olan Dream’in de dahil olduğu yedi kişiden oluşuyor. Bu ailenin her ferdi bir anda dizide yer almayacaktır; ancak zamanla diziye dahil olacaktır diye düşünüyorum. Bu üyelerden kısaca şöyle bahsedebiliriz.

Destiny (Kader)

Kardeşlerin en yaşlıdır odur. Gölgesi bulunmaz ve arkasında ayak izi bile bırakmaz. Kör olduğu söylenir ama galaksilerin en uzağını bile görebilecek bir yetisi bulunur. Her bir kardeş gibi onun da bir krallığı bulunuyor. Heykeller ve labirentlerden oluşan muhteşem ve karmaşık bahçesi onun krallığıdır. Koluna bir zincirle bağlı olan kalın bir kitabı bulunur. Evrenler yaratılmadan önce onun bu kitabı okuduğu ve her şeyin sonradan yaratıldığı söylenir.

Death (Ölüm)

 Ölüm, Dream’in ablasıdır. Dream’in kardeşleri içerisinde en iyi anlaştığı kişi odur. Ölümlerden sorumludur ancak görevi dışında cana yakın birisidir. Krallığı modern ve harika bir genç kız odasıdır. Onun bilinmesi gereken en ilginç özelliği bir günlüğüne ölümlü olması… Bu gün belirli döngülere tâbîdir ve sabit bir zamanı bulunmuyor.

Destruction (Yıkım)

Yıkım belki karakteristik özelliklerinden ötürü kardeşlerinden ayrılmıştır. Onlarla iletişim kurmaz. Eğer onlarla konuşması gerekli olursa bunu bir havuz sayesinde gerçekleştirir. Yıkım kızıl saçlı, sakallı ve iri yapılı bir karakter.

Desire (Arzu- İhtiras)

Çift cinsiyetli olsa da görünüşü kadınsıdır. En ilginç özelliklerinden birisi iki gölgesi olması. Krallığı dev bir heykelin göğsünde yer alıyor. İhtiras her istediğini mutlaka elde eder.

Despair (Umutsuzluk)

 Arzu’nun iki kardeşidir ama onun aksine çirkin bir görünüşe sahiptir. Krallığında galaksideki tüm dünyalara açılan aynaları bulunuyor. Umutsuzluğun etrafında fareler yer almaktadır.

Delirium (Hezeyan)

Sonsuzlar içerisinde yaşça en küçük olanıdır. Bu karakterin adı önceleri Delight (haz) iken geçirdiği travma sonucu adı Delirium olmuştur. Şekli, görünüşü ve kıyafetleri hep değişir. Sınırları ve renkleri belirsiz bir krallığı vardır ve bu krallığın içerisine herkes girebilmektedir. Bir gözü yeşil, diğer gözü mavi renktedir. Bu göz farklılığı önceki karakterine yapılan bir atıftır.

The Sadman incelemesini 25. Kare Youtube kanalı üzerinden seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Mare of Easttown | Polisiye- Suç Mini Dizisi

0
Mare of Easttown, Pennsylvania'daki küçük bir kasaba olan Easttown'da yaşayan dedektif Mare Sheehan'ın hikayesini konu alan bir mini dizi. Mare, 25 yıl önce bir...

Elena Knows- Elena Biliyor Konusu ve Detaylar

0
Orijinal adı Elena Sabe olan, Netflix orijinli Arjantin yapımı Elena Knows etkili bir dram filmi.Film, Parkinson hastalığı olan Elena adında bir kadının hikayesini anlatıyor....

Monarch Legacy of Monsters | Canavarların Mirası Dizisi

0
Apple TV'nin izlemeye değer ve kaliteli dizilerinde bir yenisi daha eklendi: Monarch: Legacy of Monsters. Aksiyon, bilimkurgu ve macera dizisi Godzilla ile Titanlar arasında...

Talk to Me – Konuş Benimle Filmi Üzerine

0
Korku ve gerilim tarzındaki Talk to Me- Konuş Benimle (2023), ruhlarla iletişim kurulmasına olanak veren bir eli kullanan Mia ve arkadaşlarının hikayesini aktarıyor.Ruhlarla temas...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img