20.6 C
İstanbul
En YenilerBu Ayın AnalizleriBayi Toplantısı mı Eltilerin Savaşı mı?

Bayi Toplantısı mı Eltilerin Savaşı mı?

Bu yazunda Bayi Toplantısı ve Eltilerin Savaşı üzerinde konuşmak istiyorum. Bayi Toplantısı, Netflix’te gösterime giren bir yerli komedi filmi. Filmin kadrosunda oldukça ünlü ve yetenekli isimler yer alıyor. Filmde İstanbul’da yapılan bir bayi toplantısına katılan ve birbirine tanımayan üç kişinin komik ve macera dolu hikayesi anlatılıyor.

Filmin Konusu

Bayi toplantısına katılacak isimlerden bir tanesi Erzurum’dan Namık. Namık’ın kayınpederi belinden küçük bir kaza geçirdiği için toplantıya onun Namık katılıyor. İkinci isim Gaziantep’ten Sadık… Sadık bayi toplantısına kendi adına katılıyor. Sonuncu isim ise Konya’dan Adem… Adem’in babası da Adem’in bir sakarlığı sonucunda bir kaza geçiriyor ve toplantıya Adem katılmak zorunda kalıyor. Bu muhteşem üçlü bayi toplantısı sırasında aynı odayı paylaşıyor.

Bayi toplantısı sırasında açılan bir antika sergisinde yapılmak istenen bir soygun olayların tamamen karışmasına neden oluyor.

Detaylara geçmeden önce filmi seyretmek isteyenler için son olarak şunları söylemek isterim: Bayi Toplantısı bel altı espiri ve küfür sarmalının dışına çıkmayı başarabilen bir yapım değil. Sıradan ve tahmin edilebilir bir senaryosu var. Senaryoda beni şaşırtmayı başaran sadece bir yer vardı. Ondan da biraz sonra bahsetmeyi düşünüyorum.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Bayi Toplantısı

Bel Altı Espriler Çıkmaz Sokağı

Filmde beni rahatsız eden ve abartıya kaçtığını düşündüğüm bir taraf vardı: Bel altı esprilerin sıklığı. Film açılış sahnesi olan Erzurum sahnesinden başlayarak son sahneye kadar soygunun son anlarına kadar hatta kapanış yemeğine kadar ısrarla bel altı esprilere sığınıyor ya da kaçıyor. Eğer bu videoyu görürlerse yapımcıların bu söyleyeceklerimi duymalarını çok isterim.

Cinselliğe göndermeler yapan ve doğrudan bel altı diye tabir edilebilecek tırnak içinde “komikliklere” kaçmak bir kolaylıktır. Çaresizliktir. Söz konusu durum filmin bazı yerlerine serpiştirilebilecek zeka ürünü bazı göndermelerden ibaret olsa kimse bir şey söyleyemez. Ancak baştan sona kadar her anı bu mantığın üzerine kurma mantığı kolaycılıktan başka bir şey değil.

Bu durum komedi dizilerinde kullanılan gülme seslerine ya da gülme efektlerine benziyor. “Bakın tam burada gülmeniz gerekiyor” anlamına gelen kahkaha sesleri bir süre sonra insanda tepkisizlik meydana getiriyor. Artık onları duymamaya başlıyorsunuz. Bu bir yönüyle bence seyirciyi aptal yerine koyma anlamına geliyor. “Bakın burada espri geliyor. Gülmeniz gerekiyor.”

Bayi Toplantısı

Çaresizliğin Bir Diğer Adı

Küfürsüz komedi ve cinselliğe bulaşmayan esprilerinden ibaret olan komedi üretebilmek zeka istiyor, yetenek istiyor ve emek istiyor. Bel altı komedi çaresizliğin bir diğer adıdır bence. Soygun anında dakikalarca süren şu manzaranın komedi olduğunu düşünen bir ekip var karşımızda, maalesef.

Netflix’te yayınlanan Eltilerin Savaşı baştan sonra zeka ürünü ve ilmek ilmek işlenmiş bir komedi. Küfür yok, kolaycılık yok… Harika bir oyunculuk ve baştan sona kadar ilgimizi canlı tutan harika bir senaryo var karşımızda. Beni bir izleyici olarak tüm içtenliğimle güldürmeyi başarabilen bir yapım Eltilerin Savaşı.

Film sona erince iyi ki izlemişim harikaydı, dedirtmeyi başarabiliyor.

Eltilerin Savaşı

Kalıcılık Kolaycılıkla Kazanılmaz

Bayi Toplantısında yer alan ekibe sonsuz saygım var. Onları gerçekten beğenerek seyrediyorum. Diğer taraftan birilerinin onlara kalıcı olmanın kolaycılıkla kazanılamayacağını söylemeli, diye düşünüyorum. Siz baştan sona kadar bel altı esprilere dayalı bir senaryoyla karşımıza çıkınca, K Konyalı Adem’in annesinin aracın içerisindeki o sıkıcı, 90’lara hatta 80’lere ait namaz esprileri ile karşımıza çıkınca bunları bize yedirmeye çalışınca biz de seyirciler olarak sizi çaresiz ve niteliksiz görmeye başlıyoruz. Bu espriler liseli ya da üniversitelilerin mezuniyet gecelerinde bile yapılsa kabak tadı verebilecek kadar bayat… Size gerçekten yakışmıyor. Bu işten para kazanıyorsunuz. Yeteneğiniz var… İmkanlarınız var… Neden bu basitliğe sığınıyorsunuz bunu anlayamıyorum…

Ülke insanına kaliteli komedi sunmanızı beklemek hakkımız diye düşünüyorum.

Son olarak filmde en beğendiğim yerden bahsetmek istiyorum.

Bayi Toplantısı film incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Winnie the Pooh: Kan ve Bal İncelemesi ve Detaylar

0
2023 yapımı korku filmi Winnie-the-Pooh: Blood and Honey- Winnie the Pooh: Kan ve Bal Pooh, Bear ve Piglet adlı, yarı insan yarı hayvan iki...

No One Will Save You- Uzaylı İstilası Başladı

0
No One Will Save You, sonlara doğru duyulan birkaç cümle haricinde hiçbir konuşma geçmeyen ilginç bir bilimkurgu, gerilim ve fantastik film. Filmde yalnız yaşayan...

The Continental 1. Bölüm- John Wick Evreninin Öncesi

0
John Wick evreninden The Continental mini dizisi ilk bölümüyle ortalığı dağıtmaya başladı. Continental 1. bölüm, 1970'lerin New York'unda geçen hikayede yer alan temel karakterleri...

Suç ve Gizem: Agatha Christie’den Venedik’te Cinayet

0
Kenneth Branagh'ın canlandırdığı Dedektif Hercule Poirot, A Haunting in Venice- Venedik'te Cinayet adlı macerayla üçüncü kez karşımızda. Dedektifi daha önce Murder on the Orient...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,300TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

1 Yorum

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img