22.5 C
İstanbul
KategorilerAksiyonCURSED 1. Sezon İncelemesi / 2. Sezon Teorileri

CURSED 1. Sezon İncelemesi / 2. Sezon Teorileri

Biraz geç de olsa Netflix’in yeni fantastik yapımı Cursed’ün ilk sezonunu tamamen seyrettim. Bir önceki videoda-yazıda dizinin ilk bölümünü seyrettikten sonra bazı değerlendirmeler yapmıştım. Cursed 1. sezon-u seyrettikten sonra dizi hakkındaki izlenimlerim değişmedi. Eksiklerine rağmen ortalamanın üzerinde, uzun soluklu ve gittikçe daha iyi olacağına inandığım bir diziyle karşı karşıyayız.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Cursed Hangi Dizi ve Filmlere Çağrışım Yapıyor?

Sanırım Nimue, ele geçirdiği şehrin tahtına oturduğu zaman çoğu kişinin gözünde Ejderha Kraliçesi canlanmıştır. Daenerys Targaryen, Demir Taht ve aynı zamanda halkları özgürleştirmek için destansı bir mücadeleye girişmişti. Nimue de kendi halkını yani Fey’leri kurtarmak için gerekirse kendi hayatını bile feda edebilecek kadar büyük bir mücadeleye girişiyor.

Daenerys’e Ejdarha Kraliçesi deniyordu ve o ezilenlerin ümidi haline gelmişti bir süre sonra. Nimue’de de aynı durum geçerli. Ona Fey Kraliçesi deniyor ve o da kendi halkının kurtarıcısı olarak görülüyor artık.

Nimue özellikle son bölümlere doğru kendisi kılıcın gücünün etkisine kaptırıyor. Arthur’un söylediği gibi kılıcın gücü onu hasta ediyor. Nimue’nin babası Merlin belki de kılıcı en iyi tanıyan kişi. O, kılıcın peşine düşenlerin onu saplantı haline getireceğini söylemişti. Nimue’ye olan şey aslında işte bu.

Bu durum yani objeye yüklenen güç ve anlam, kötülüğün de onun peşinde olması ve aynı zamanda bu objenin onu taşıyan kişiyi yavaş yavaş etkisi altına almaya başlaması… Yüzüklerin Efendisi filminde gördüğümüz durumun aynısı bu. Güç yüzüğü Frodo Baggins’i yavaş yavaş etkisi altına alıp değiştiriyordu hatırlarsanız. Aynen kılıcın Nimue’yi değiştirmesi gibi.

Cursed 1. sezon

Güç yüzüğü Mordor’un Hüküm Dağı’nda dövülmüştü ve orada o ateşin içerisinde ancak yok edilebilirdi. Güç Kılıcı da Fel ateşinde dövülmüştü ve ancak orada yok edilebileceğini söylüyordu Merlin. Merlin işte bu yüzden o ateşi dilenciler ya da cüzzamlılar kralı Rugen’den çalmıştı. Kılıç ancak bu ateşin içerisinde yok edebilirdi.

Frodo en yakın arkadaşı ve yoldaşı Sam’i ihanetle suçlamış ve onu yanından kovmuştu. Benzer bir sahne Cursed’te de yaşandı. Kılıcın etkisine kapılan Nimue kendisini hayatı pahasına koruyan insan Arthur’a “Tahtta gözün mü var?” diyecek kadar ileri gitmişti.

Merlin Kılıcı Gerçekten Yok Etmek Mi İstiyordu?

Evet, o bunu gerçekten istiyordu. Merlin asırlar boyu hayatta kalmış, sayısız kral ve krallık görmüş, gücün ve şöhretin zirvesine çıkmış birisi. Kılıç elindeyken daha önceden de bir sahnede gördüğümüz üzere gerçekten büyük bir güce ulaşıyordu. Final sahnesinde o kılıçla buluştuğu zaman onun inanılmaz bir güce ulaştığına şahit olduk zaten.

Ancak onun büyüklüğü bence işte burada geliyor. O kadar büyük bir gücü reddedebiliyor. Geçmişinde korkunç hatalar yapmış olabilir ki zaten bunu kendisi de söylüyordu bir sahnede… Ancak sonuçta bizim seyrettiğimiz Merlin bilge birisi ve bilgeliğini kullandığı zamanlarda gerçekten etkileyici oluyordu. Örneğin şu sanhede onun Rahip Carden’ı sadece aksanından çözüvermesi beni çok etkilemişti. Onun doğduğu yerden yola çıkarak yaptığı tespitler Rahip Carden’ı bile şok ediyor.

Cursed 1. sezon

Nimue öldü mü?

Hayır, onun öldüğünü düşünmüyorum. Ölümün kızı Dul onun adının kendisine verildiğini ve Nimue’nin öleceğini söylemişti. Eğer Nimue ölmezse Dul yanılmış mı olacak bu durumda?

Bence Dul konusunda dengeleri değiştiren kişi ya da varlık Örümcek Tanrısı Cailleach oldu. Cailleach, Morgana’yı etkisi altına almıştı zaten. Onun Dul’la karşılaşacağını biliyordu. Morgana, Dul’u öldürerek Dul’a dönüştüğünü söylese de ne olursa olsun bir faninin bunu yapabilmesi imkansızdı. Muhtemelen Örümcek Tanrısı Cailleach Dul’u saf dışı bırakmanın yollarını arıyordu ve sonunda bunu başardı.

O burada Morgana’ya “Dul’un karşısına çıkma…” diyordu ama istediği şey bunun tam tersiydi aslında. Morgana’nın onunla yüzleşmesini istiyordu. Dul her ne kadar Morgana’da ters bir şeylerin olduğunu anlasa da sanırım Örümcek Tanrısı Cailleach’ın planını fark edemedi ve tuzağa düştü.

Morgana artık eceli gelenleri hissedebildiğini söylüyor, Merlin’i kastederek. Ancak Merlin ölmüyor. Demek ki Dul’un güçleri onu yanıltabiliyor veya onun görülerinde değişimler olabiliyor.

Sonuç olarak ben Nimue’nin ölmediğini düşünüyorum. Muhtemelen Saklı olan onu mutlak bir ölümden kurtaracaktır.

Cursed 1. sezon

Gelecek Sezon Teorileri

İlk olarak bence Merlin’in kanını taşıyan Nimue’nin büyü yeteneğinin çok ileri seviyelere ulaştığını göreceğiz. O kendisinin farkında değil henüz tam olarak. Yetenekleri adım adım ortaya çıkacaktır.

Merlin bir yerde artık insanların çağının başladığını söylemişti. Belki de tam tersi olacak. Büyücülerin etkisinin arttığı bir çağ başlıyor da olabilir.

Gelecek sezonda Buz kralı Cumber ve Kızıl Mızrak hesaplaşmasını seyredeceğiz. Fey’lere ihanet eden Buz Kral’ı için canlar çalmaya başlayacak bence. Bir taraftan Kral Uther tarafından bir taraftan da Kızıl Mızrak ve Fey ittifakı tarafından sıkıştırılacak.

Sister Iris gerçekten sağlam bir kötü karaktere dönüştü. Sinsi bir yılan kadar tehlikeli birisi. Ayrıca inanılmaz hırslı… İstediğini elde etmek için çok çalıştı ve doğru zamanı bekledi. Sonunda Nimue’yi en zayıf anında avlamayı başardı. Kızıl Palpadinlerin arasına kadınların kabul edilmediğini duymuştuk ancak Iris bizzat Papa tarafından ödüllendiriliyor.

Iris sanırım yeni Rahip Carden olacak. Fey’leri avlamak onun için büyük bir zevk olacaktır. Senaristler umarım Iris’e sağlam bir son hazırlamıştır. Sinsi yılanın sonunu çok merak ediyorum. Rahip Carden gibi beklenmedik bir anda tam zafer kazandığı anda yıkılması gerçekten çok güzel olur.

Ağlayan Göz’ün Fey soyundan gelmesi inanılmaz güzel oldu. Kül Ahalisi denilen bir kılanın belki de yaşayan tek ferdiymiş o. İnanılmaz dövüş yetenekleri var. Ağlayan Keşiş’in yolu illa ki Fey’lerle kesişecektir. Cesur yürek Sincap onun Fey’ler tarafından kabul görmesini ya da kabullenilmesi sağlayacaktır.

Cursed dizi incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Winnie the Pooh: Kan ve Bal İncelemesi ve Detaylar

0
2023 yapımı korku filmi Winnie-the-Pooh: Blood and Honey- Winnie the Pooh: Kan ve Bal Pooh, Bear ve Piglet adlı, yarı insan yarı hayvan iki...

No One Will Save You- Uzaylı İstilası Başladı

0
No One Will Save You, sonlara doğru duyulan birkaç cümle haricinde hiçbir konuşma geçmeyen ilginç bir bilimkurgu, gerilim ve fantastik film. Filmde yalnız yaşayan...

The Continental 1. Bölüm- John Wick Evreninin Öncesi

0
John Wick evreninden The Continental mini dizisi ilk bölümüyle ortalığı dağıtmaya başladı. Continental 1. bölüm, 1970'lerin New York'unda geçen hikayede yer alan temel karakterleri...

Suç ve Gizem: Agatha Christie’den Venedik’te Cinayet

0
Kenneth Branagh'ın canlandırdığı Dedektif Hercule Poirot, A Haunting in Venice- Venedik'te Cinayet adlı macerayla üçüncü kez karşımızda. Dedektifi daha önce Murder on the Orient...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,300TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img