snowpiercer-kar-küreyici-netflix-14

Bu yazıda Netflix’te yayınlanan Snowpiercer dizisinin son yayınlanan iki bölümü üzerine konuşmak istiyorum (9 ve 10. bölümler). Bu bölümlerde neler oldu? Trenin yönetiminde ne gibi değişimler oldu? Ayrıca son durum değerlendirmesi yapmak istiyorum.

Yazının bundan sonrasında spoiler yer alıyor.

Melanie Cavill Yönetimden Vaz mı Geçti?

Snowpiercer 9. bölümün en çok merak edilen noktalarından birisi Melanie Cavill’ın ölüp ölmeyeceği konusuydu. Öylesine önemli ve diziyi neredeyse tek başına götüren bir karakterin ölmemesi hiç kimse için bir sürpriz olmadı. Onu destekleyen kişiler fırsatını buldukları anda Melanie’ye kaçma fırsatı sundular. Ancak onun hamlesi gerçekten akıllıcaydı. Birinci sınıfta kendisine destek bulma ihtimali çok azdı ya da yok gibiydi. Onu desteyekleyen hala olabilirdi ama onlara ne kadar güvenebilirdi?

Bu nedenle Melanie doğrudan kuyrukçulara destek olmak üzere onların arasına gitmeyi tercih etti. Burada görülen o ki Melanie artık kendi yolunun işe yaramadığını gördü ve bunu kabullendi. Kendisinin hiçbir zaman yönetim derdi olmadığını, insanları hayatta tutmaya çalıştığını söyledi ki bu görünüşe göre doğruydu.

Melanie’nin böyle davranma nedeni tekrar bir fırsatını bularak trenin kontrolünü ele geçirmek olduğunu düşünmüyorum. Onun için önemli olan tren ve onun yola devam etmesi. Kendisi sorumluluğu Andre ve diğerleriyle paylaşarak üzerindeki yükü azaltmış oldu. Onun bu yükün altında ne kadar ezildiğini görmüştük önceki bölümlerde.

Snowpiercer Dizisi

Demokrasi mi Kaos mu?

Andre ve diğerleri trenin kontrolünü ele almışlar gibi görünse de yer yer görülen yağma hareketleri, belli bir otoritenin olmaması ya da en azından önceki kadar güçlü bir otoritenin olmaması trende bir kaos ortamı oluşmasına neden oldu. Bu karmaşa bir süre daha devam edeceğe benziyor.

Bunun sonucunda Andre ikinci bir Melanie’ye dönüşür mü? Onun Melanie kadar acımasız ve katı olabileceğini düşünmüyorum ancak daha da sert ve katı bir yönetim anlayışına evirileceğini düşünüyorum. Aksi durumda kontrolü sağlaması gerçekten çok zor. Trenin erzak sağlayıcı kısmında yaşanan sorunları gördük. Önceki bölümlerde hayvan vagonunun soğuktan donması zaten gübre konusunda ciddi sorunlar yaşanmasına neden oluyordu. Şimdi tüm trene eşit kalitede erzak sağlanması gibi bir durum söz konusu ama bu teknik olarak mümkün değil. Nasıl bir yol izleneceğini göreceğiz.

Melanie’nin Kızı Alexandra ve Wilford

Diğer trenin içerisinden Melanie’nin kızının çıkması gerçekten büyük sürprizdi. Onun sözleri Wilford’un hayatta olduğu gibi bir izlenim verdi. Ancak ben bunun doğru olmadığını Alexandra’nın aynen annesi gibi bir strateji belirlediğini düşünüyorum. Diğer trende yaşayanlar varsa ki olmama olasılığı da bulunuyor, onlar üzerindeki kontrolünü devam ettirebilmek için aynen annesi gibi bir strateji takip ediyor olabilir.

Diğer taraftan diğer trende de trenin teknik kısımlarını iyi bilen birisinin ya da birilerinin olduğu da kesin gibi. Çünkü ilk trenin işgali gerçekten planlı ve stratejik hamlelerle gerçekleştirildi.

Sonuç olarak her iki tren de yine hareket edecek. Çünkü ortalama 10 dakika gibi bir süreleri var. Aksi durumda ölümcül durumlarla karşılaşacaklardır.

Bence diğer bölümde bu trenin göründüğü gibi olmadığını hatta belki onların erzak ihtiyacı olduğunu göreceğiz. Diğer trende eğer hiç kimse yoksa ya da çok az kişi varsa Melanie’nin o tarafa geçmesi ve güç dengelerinin tekrar dağılması söz konusu olabilir.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz