16.8 C
İstanbul
KategorilerAksiyonYarının Sınırında (2014) Film Analizi

Yarının Sınırında (2014) Film Analizi

Türkçeye Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow) olarak çevrilebilecek film, çok karmaşık ya da felsefi bir senaryoya sahip değil. Ancak bilimkurgu süsü verilmiş sahnelerin bolca yer aldığı film, görselliğin üst düzeyde kullanıldığı oldukça başarılı aksiyon sahneleri sayesinde sizi son ana kadar ekrana bağlayabilecek nitelikte Bu yapımı bir bilimkurgu ya da beyin yakıcı bir film seyretmek amacıyla izlemenizi tavsiye etmem. Eğer bu amaçla seyrederseniz beklentilerinizi karşılamayacak bir filmle karşılaşabilirsiniz. Ancak bilimkurgu soslu, çok başarılı aksiyon sahneleri ve görsel efekt dolu bir film izlemek isterseniz Yarının Sınırı tam size göre. Savaş sahneleri gerçekten özenle yapılmış ve çok başarılı. Filmin sonunu hariç tutarsak filmin senaryosunda anlaşılmayacak pek bir yer bulunmuyor.

Edge of Tomorrow – Yarının Sınırında

Filmi hiç seyretmeyenler için fazla spoiler vermeden filmin konusunu söyle özetleyebiliriz:

Tüm dünyayı istila eden ve pek çok büyük şehri yerle bir eden uzaylılara karşı tüm dünya ülkeleri tarafından amansız bir savaş verilmektedir. Subay Cage Amerikan ordusunda masa başı işlerde çalışmaktadır ve hiçbir savaş tecrübesi yoktur. Ancak generale karşı gösterdiği itaatsizlik nedeniyle uzaylılara karşı yapılacak Büyük Yıkım Operasyonunda cephe görevine gönderilir. Ateş etmeyi bile beceremeyen subay Cage, beklendiği gibi savaş sırasında uzaylılar tarafından öldürülür ancak bu sırada inanılmaz bir şey olur. Cage gözlerini açtığında bir gün öncesine yani operasyonun başlamadığı güne geri dönmüştür. Subay Cage artık kısır bir döngünün içerisindedir ve cephede her öldüğünde bir gün öncesinde yeniden dirilmektedir.

Filmi seyrettikten sonra aklınızda filmin sonuna dair soru işaretlerinin oluşması kaçınılmaz görünüyor. Bu yazında işte tam olarak bunu yani filmin sonunda aslında ne olduğunu ve filmin bazı detaylarını konuşalım.

Edge of Tomorrow – Yarının Sınırında (2014)

General, tecrübesiz bir subayı neden cepheye gönderdi?

Aslında Generalin subay Cage’i büyük Yıkım Operasyonunda ön cepheye sürme düşüncesi yoktu. General, Fransa sahilinde küçük bir hareketlilik olduğunu belirterek subay Cage’in oraya yapılacak müdahaleye katılmasını istiyor. Ordunun reklam yüzü olan Cage’nin bu sayede ordunun ya da direnişin reklamını yapabileceğini düşünüyor. Ancak Cage cepheye gitmekten korktuğu için açıkça generalin emrine itaatsizlik yapıyor. Askeri anlamda bu bile başlı başına büyük bir suçken Cage bir adım daha ileri giderek generale şantaj yapmaya çalışıyor. Bunun üzerine general onu tutuklatarak cepheye sürüyor.

Edge of Tomorrow- Yarının Sınırında (2014)

 Zamanı Sıfırlayan Alfa mı Yoksa Omega mı?

Filmde zamanı sıfırlama, manipüle etme ya da resetleme gücüne sadece Omega’nın sahip olduğunu söyleyebiliriz. Omega tüm uzaylıları kontrol eden bir beyin. Ancak Alfa’nın diğer uzaylılardan çok farklı olduğu açık. Alfa, 6.18 milyonda bir görülen nadir bir uzaylı ve bir çeşit tetikleyici. O öldürüldüğü anda Omega zamanı resetliyor.

Uzaylılar, insan ırkının yapacağı hamleleri önceden nasıl bilebiliyorlar?

Az önce de bahsettiğimiz gibi Alfa öldüğünde ya da öldürüldüğünde; Omega zamanı resetliyor ve her şey bir gün öncesine dönüyor. İşte bu bir günlük sürede yaşananlar nasıl Cage tarafından hatırlanıyorsa Omega tarafından da aynı şekilde hatırlanıyor. Böylece uzaylılar insan ırkından hep bir adım daha ileride oluyorlardı. 

Yarının Sınırında (2014)

Peki, bu durumda uzaylılar daha önce yapılan cephe savaşında insanlara nasıl yenildiler?

Bu sorunun cevabı aslında bir komplo teorisine de zemin hazırlıyor ama buna videonun sonunda değinmeyi düşünüyorum. Uzaylıların insan ırkına yenilmesi daha doğrusu bir cephe savaşını kaybetmeleri bir çeşit taktikti. Bu sayede insanları Büyük Yıkım Operasyonunu yapmaları için tuzağa çektiler. Onlara yani insanlara kazanabileceklerini düşündürdüler. Son savaşta insan ırkını tuzağa düşürerek ellerindeki tüm güçleri yok edeceklerdi ki zaten bunu başarıyorlar.

Uzaylılar doktorun deyimiyle evrimin son başmağında yer alan mükemmel birer fethetme organizmaları ve inanılmaz zekiler. Eğer Alfa’nın ölümü sayesinde ortaya çıkan güvenlik açıkları olmasaydı insan ırkı savaşı asla kazanamayacaktı.

Zamanı resetleme gücüne film boyunca sadece Omega mı sahip?

Hayır, bu güce sadece Omega sahip değil. Savaşta farkında olmadan Alfa’yı öldüren ve bu sayede yanlışlıkla onun sinir sistemine karışan Cage resetleme gücünü ya da yeteneğini Omega’dan alarak kendisine transfer ediyor. Cage Alfa’yı öldürdüğü andan hastanede kendisine kan verileceği ana kadar geçen sürede zamanı resetleme gücüne sahip.

Yarının Sınırında (2014)

Filmin sonunda ne oldu? Cage neden helikopterin içinde uyandı?

Filmin sonunda Paris’taki bir pramidin içerisinde Omega’yı patlatan Cage zamanı resetleme gücünü geri kazanıyor. Dikkat ederseniz Cage, Alfa öldüğünde de benzer fiziksel tepkiler vermişti. Daha önce Alfa’nın sinir sistemine karışan Cage bu kez doğrudan Omega’nın sistemine karışıyor. Omega tüm uzaylıları yöneten beyin olduğu için de askerler hiçbir direnişle karşılaşmadan ilerleyebiliyorlar.

Cage’in neden helikopterin içinde uyandığı sorusuna cevap arayalım.

Yarının Sınırında film incelemesinin tamamına 25. Kare Youtube kanalı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Mare of Easttown | Polisiye- Suç Mini Dizisi

0
Mare of Easttown, Pennsylvania'daki küçük bir kasaba olan Easttown'da yaşayan dedektif Mare Sheehan'ın hikayesini konu alan bir mini dizi. Mare, 25 yıl önce bir...

Elena Knows- Elena Biliyor Konusu ve Detaylar

0
Orijinal adı Elena Sabe olan, Netflix orijinli Arjantin yapımı Elena Knows etkili bir dram filmi.Film, Parkinson hastalığı olan Elena adında bir kadının hikayesini anlatıyor....

Monarch Legacy of Monsters | Canavarların Mirası Dizisi

0
Apple TV'nin izlemeye değer ve kaliteli dizilerinde bir yenisi daha eklendi: Monarch: Legacy of Monsters. Aksiyon, bilimkurgu ve macera dizisi Godzilla ile Titanlar arasında...

Talk to Me – Konuş Benimle Filmi Üzerine

0
Korku ve gerilim tarzındaki Talk to Me- Konuş Benimle (2023), ruhlarla iletişim kurulmasına olanak veren bir eli kullanan Mia ve arkadaşlarının hikayesini aktarıyor.Ruhlarla temas...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img