3.6 C
İstanbul
KategorilerAksiyonThe Old Guard (2020) - Film İncelemesi

The Old Guard (2020) – Film İncelemesi

The Old Guard, Türkçede Yaşlı Bekçi, Yaşlı Muhafız gibi anlamlara geliyor. Netflix’te yayınlanan bu yeni süper kahraman filminde kökeni Yunan Mitolojilerine kadar uzanan yeni ve ölümsüz bir kahramanla ve onun ölümsüz ekibiyle tanışıyoruz.

Bu yazıda The Old Guard adlı yapım üzerine konuşmak istiyorum. Yazının başlarında az da olsa yer alıyor.

Serinin İlk Filmi

Bu serinin ilk filmiydi. Bu filmde aslında kahramanlarımızın geçmişlerini, neler yapabildiklerini ve aynı zamanda sınırları öğrendik. Andy 4 kişilik ölümsüzler takımının lideri. En yaşlıları o. Yaşını kendisi bile bilmiyor. 

Filmde ismi Andy olarak geçiyor ama asıl adı Andromache. Andromache mitolojiye göre Eetion kralının tek kızıdır. İlyada destanına göre Andromache’nin babası onu bir başka kralın oğluyla evlendiriyor ve onun çileli hayatı burada başlıyor. Filmde onun mitolojik bağlarına çok fazla yer vermiyor. Bu nedenle sadece şunu bilmek yeterli olur diye düşünüyorum. Andromache, İlyada destanında sürekli acılar çeken bir karakter.

The OLD GUARD (2020)

And İlk Ölümsüz

Andy ilk ölümsüz. Bu özelliğin kendisine neden ve nasıl geldiğini bilmiyor. Filmde en başlarda gördüğümüz Booker, Joe ve Nicky de birer ölümsüz ve hepsini bir hikayesi var. Ancak ortak noktaları Andy. Onları bulan ve bir takım haline getiren o.

Ne Andy ne de diğerleri neden ölümsüz olduklarını, bu olayın nasıl başladığını hatta ne zaman sona ereceğini bilmiyor. Cevapsız soruların diğer bölümlere yatırım olduğunu düşünüyorum. Sadece bir film olsaydı tabi ki bu sorular cevapsız bırakılmazdı.

Bu filmdeki karakterlerin DC ya da Marvel evrenindeki süper kahramanlara benzeyen yönleri olduğu gibi ayrışan yönleri de bulunuyor. Örneğin Andy ve diğerlerinin bedenleri aynen Wolverine gibi yenileniyor. Kurşun yarası, bıçak yarası hatta bedenlerinde patlayan bomba hasarı bile bir süre sonra iyileşiyor. Hiçbirisi yaşlanmıyor. Hep aynı yaşta ve görünümde kalıyorlar.

Diğer taraftan onların bunun dışında süper güçleri bulunmuyor. Yani dövüş sırasında normal insandan farksızlar. Bir Hulk ya da Superman veya Örümcek değiller yani…

Ancak özellikle Andy’nin asırlar asırlar boyunca öğrendiği sayısız dövüş tekniği bulunuyor. O yaralı halde bile devasa bir korumayı alt edebilecek kadar iyi.

Yazının bundan sonrası filmin detaylarına yönelik spoiler içeriyor.

The OLD GUARD (2020)

Klasik Anlamda Bir Süper Kahraman Yapımı Değil

Ben bu filmi bir macera filmi olarak beğendim. Ancak bu yapımı klasik anlamda bir süper kahraman yapımı olarak düşünmemek gerekiyor. Ölümsüzlükleri çıkardığımızda geriye hiçbir şey kalmıyor. Sadece üstün yetenekli savaşçılar var elimizde. Bu filmi ben bu sitede incelemesi bulunan Ölümsüz ve onun diğer iki filmine benzetiyorum. Spoiler vermemek için detaylara girmiyorum.

Andy’nin Ölümsüzlüğü Neden Kayboldu?

Filmin sonunda Andy’nin ölümsüzlüğünün neden kaybolduğuna dair en azından birkaç cümle duymak isterdim. En azından bunun nedenini bulmamız gerekiyor tarzında bile olsa… Bunu duyamadan film sona erdi. Diğer taraftan Andy’nin sıradan bir ölümlüye dönüştüğü düşünülünce onun aldığı o kurşun yarasıyla dövüşebilmesi beni sinir etti desem yeridir. Çünkü böyle anlarda senaristlerin seyirciyi aptal yerine koyduğunu düşünürüm her zaman. En azından yavaş da olsa iyileşme göstermesi gibi bir durum olabilirdi.

The OLD GUARD (2020)

Booker’ın İhaneti

Diğer taraftan Booker’ın ihaneti gerçekten iyiydi. Asırlardır beraber oldukları için onun bu hamlesi hiç aklımıza gelmemişti. Tabi amacı sorgulanabilir. Booker’ın sevdiklerini kaybetmesinin acısı boşuna vurgulanmamış önceki sahnelerde. O bunu sona erdirmek istiyor. Ancak ne olursa olsun büyük bir ihanetti…

Onun gruptan dışlanması ve daha sonra muhtemelen Andy’den nefret eden savaşçı Quynh ile buluşması gelecek bölümde neler göreceğimizin işaretleriydi. Tam 500 yıldır denizin dibinde ölüp ölüp dirilen Quynh’in Andy’e nefret beslediği anlaşılıyor.

The OLD GUARD (2020)

Yeni Bir Takım Oluştu

Filmin sonunda Copley, Andy ve diğerlerinin takım olmaya karar vermesi, bu dünyada artık saklanamayız, bu gücümüzü iyilik adına kullanmalıyız felsefesi bence çok klasikti ve biraz acele alınan bir karardı. Andy’nin önce kendi sorunuyla ilgilenmesini beklerdim.

Ancak onun liderlik özelliği sanırım bu kararı olmasını hızlandırdı. Copley de böylece kendisine bir amaç edinmiş oldu. Ama tuhaf olan şu: Copley de sonuç olarak hem Andy hem de diğerlerine ihanet eden birisi. Onları resmen satıyor. Amacı ne olursa olsun onları kandırıyor. Eğer ekibin yeni üyesi Nile olmasaydı hiçbirisi kurtulamazdı. Andy ve ekibi kendilerine ihanet eden Booker’a ceza verirken Copley ile işbirliği yapmaları bana biraz zorlama gibi geldi. Copley sonradan onlara yardım ediyor evet ama Booker da yardım ediyor. Birlikte kaçıyorlar binadan…

The OLD GUARD (2020)

Sonuç

Sonuç olarak bence ortalamanın bir tık üzerinde yeni bir süper kahraman soslu filmimiz ve ölümsüz bir ekibimiz oldu. Bu film bize bir kere daha ölümsüzlüğün aslında bir lanet olduğunu, tüm sevdikleri yaşlanırken, birer birer ölürken onların hayatta kalmasının aslında ne kadar acı olduğunu hatırlattı. Bu laneti bize ilk anlatan yapımlardan birisi Vampirle Görüşme filmiydi. İnanılmaz etkili bir yapımdı. Buradan o filme de bir selam göndermiş olalım.

The Old Guard filminin gelecek bölümlerinde ana hikayenin eksik parçalarının yavaş yavaş ortaya çıktığı görülecek muhtemelen… En azından böyle umalım. Neden ve nasıl sorularının cevapsız kalmasına serinin ilk filmi olduğu için katlandık. Gelecek bölümlerde bunların yanıtlarını bulamazsak eğer yapımcılar kendisini sert eleştirilere hazırlamalı bence.

The Old Guard film incelemesini 25. Kare Youtube kanalı üzerinden seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Etkili ve Sarsıcı Bir Dram Filmi: Brimstone

0
Brimstone (2016), cehennemi dünyada yaşayanların hikâyesi… Son derece acımasız ve sadece güçlünün ayakta kaldığı Vahşi Batı dünyasında ömre yayılmış bir hayatta kalma mücadelesi… Bir...

Shrinking Dizisi – Keyifli ve İçten Bir Senaryo

0
Apple TV'de yayına başlayan ve Harrison Ford'un da rol aldığı Shrinking dizisi karısının ölümünün ardından kızıyla birlikte yaşayan bir terapistin hikayesi. Komedi etiketiyle yayınlanan...

Amazon Prime’ın Solos Mini Dizisi Nasıldı?

0
Amazon Prime'de yayınlanan Solos (2021) adındaki mini dizi toplamda 7 karakterin hikayesini anlatıyor. Her birisi birbirinden bağımsız ve farklı bu hikayelerde; Morgan Freeman, Constance...

Netflix’in Şahmaran Dizisi Üzerine…

0
Netflix'te yayınanan; macera, drama ve fantastik etiketlerine sahip Şahmaran adlı dizide Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz gibi iki ünlü isim yer alıyor. İstanbul'da bir...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,281TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img