22.6 C
İstanbul
En YenilerBu Ayın AnalizleriTriangle (2009) - Şeytan Üçgeni Film İncelemesi

Triangle (2009) – Şeytan Üçgeni Film İncelemesi

Triangle (Şeytan Üçgeni), kendisini sonsuza kadar tekrarlayan bir paradoks üzerine kurgulanmış başarılı bir gizem filmi. Film, arkadaşlarıyla bir gemi yolculuğuna çıkan Jess’in başından geçenleri anlatıyor. Jess ve arkadaşlarının bindikleri yat bir fırtına sonrasında alabora oluyor. Bu talihsiz kaza sonrasında şans eseri yakınlardan geçmekte olan bir gemi görüyorlar. Gemiye bindiklerinde etrafta hiç kimseyi göremezler. Ancak Jess gemiye adımını atar atmaz bir dejavu yaşamaya başlar. Sanki bu gemiyi daha önceden hatırlamaktadır. Bir süre sonra gemiye binenler birer birer öldürülmeye başlanır. Katil hiç kimsenin düşünemeyeceği birisidir.

Yazının bundan sonrası spoiler içermektedir.

Filmin en başındaki yat sahnesinde Jess kazayı, döngüyü, arkadaşlarının ve kendisinin başına gelecekleri biliyor muydu?

Jess tüm yaşanacakları ya da yaşananları net olarak hatırlıyordu demek yanlış olur. Çünkü Jess’in yaşadıklarını ilk kez yaşıyor gibi şaşırdığını, korktuğunu, birkaç kez ölümden döndüğünü görüyoruz. Ama Jess hiçbir şey hatırlamıyor da değil. Örneğin gemiye bindikten kısa bir süre sonra Greg’e dejavu yaşadığını söylüyor. Jess diğer zaman döngülerinde bulunan kendisinin yaşadıklarını zaman zaman hatırlıyor. Yani Jess gemiye binerken ne her şeyi tamamen hatırlıyor ne de hiçbir şey hatırlamıyor. Kendisini neyin beklediğini biliyor ama gemide tam olarak neler yaşayacağını bilmiyor.

Jess Bu döngüyü sayısız kez ya da pek çok kez yaşadıysa neden başına gelecekleri en ince ayrıntısına kadar hatırlamıyor?

Döngü her başladığında Jess’in başına gelenler birebir aynı olmuyor. Filmde Jess’in olaylara müdahale edebildiğine ve değiştirebildiğine dair örnekler var. Örneğin ilk döngüde tiyatro sahnesinde hem Sally hem de Downey maskeli tarafından öldürülüyor ama ikinci döngüde Jess onları kurtarmayı başarıyor. Yani Jess genel olarak gemiyi, döngüyü, yaşananları hatırlasa bile olaylar değiştiği ve her defasında farklı şeyler olduğu için her şeyi net olarak bilemiyor. Bir ikinci nokta da şu: Döngü tekrar başladığında Jess’te fiziksel değişimler oluyor. Örneğin döngü tekrar başladıktan sonra Jess’in yüzündeki kanama duruyor. Buna Jess de çok şaşırıyor. Döngü her tekrarladığında Jess’in zihninde yüklemeler, gel-gitler yaşanıyor olabilir. Bu da her şeyi ayrıntılarıyla hatırlamasına engel olabilir.

Triangle (2009) – Şeytan Üçgeni

Bu yaşanan kaçıncı döngü?

Filmde yer alan kolye sahnesi, kazadan sonraki martıların göründüğü sahne, not sahnesi ve Sally’nin ölüm sahnesinden anladığımız kadarıyla bu döngü daha önce onlarca kez yaşanmış.

Ama bizim izlediğimiz yaklaşık 100 dakikalık süre boyunca filmde tam olarak üç tane döngü geçiyor.

Döngü ne zaman başlıyor?

Filmdeki döngüler Jess hariç diğerleri öldüğü zaman tekrarlanıyor. Döngü başladığı an ekrana dikkatli bakarsanız görüntü atlamalarını görebilirsiniz. İlk döngüde bulunan Jess hiç kimseye zarar vermek istemiyor ama III. döngünün sonunda maskeli Jess’e dönüşüyor ve herkesi öldürüp diğerlerinin gemiye çıkmasını engelleme planını uygulamaya koyuluyor.

Jess döngüyü kırarak çocuğuna kavuşabilecek mi?

Ne yazık ki hayır… Hatırlarsanız gemiye ilk adım attıklarında geminin ismi olan Aeolus’un Yunan mitolojisinde Rüzgar Tanrısı anlamına geldiğini öğreniyorlar. Aeolus’un oğlu tanrılar tarafından bir kayayı bir dağın tepesine çıkarıp tekrar aşağıya yuvarlanmasını seyretmekle cezalandırılmış. Bunu sonsuza kadar yapacaktı. Onun cezası buydu. Jess de aynı tür bir cezayla karşı karşıya; çünkü o da otistik oğluna kötü davranıyor ve şiddet uyguluyordu. Jess her döngüde çocuğuna ne kadar kötü bir annelik yaptığının farkına varacak… Büyük pişmanlık duyacak ama asla ona kavuşamayacak; çocuğu her seferinde kazada ölecek.

Triangle (2009) – Şeytan Üçgeni

Filmde düz olarak ilerleyen tek bir zaman mı var?

Einstein fiziğinde zaman düz bir çizgi gibi ilerlemektedir. Asla geriye dönmez, birbiriyle iç içe geçmez. Ancak Triangle’daki zaman algısı quantum fiziğinde örneklerini gördüğümüz zaman algısına yakın bir çizgide gerçekleşiyor. Filmde zaman daman dairesel olarak ilerliyor ve birbirinin içine geçmiş farklı zamanlar var. Mekânlar aynı ama zamanlar farklı. Mekân aynı olduğu için karakterler birbirleriyle çakışabiliyor. Bir döngüde ölen kişi diğer döngüde hayatta olduğu için canlı olarak görünebiliyor.

Jess zamanlar yani döngüler arasında geçiş yapabilen tek kişi. Filmde bunun sayısız örneği bulunuyor.

Örneğin saat sahnesi: Diğerlerinin saati 11.30’ken Jess’in saat 08:17’yi gösteriyor ve geminin saatiyle aynı. Çünkü Jess mekân olarak onlarla birlikte olsa da zamansal döngüde onlarla birlikte değil.

Yemekhane ilk geldiklerinde taze meyvelerle dolu. Hatta bu meyvelerden yiyorlar bile. Ancak Jess daha sonra yemekhaneye geldiğinde meyvelerin çürüdüğünü görüyor. Bu da Jess’in o anda farklı bir zaman döngüsüne geçiş yaptığını gösteriyor.

Triangle (2009) – Şeytan Üçgeni

Ceset Nereye Kayboldu? Ya Da Nasıl Kayboldu?

Jess denizin üzerinde Downey’in cesedini görüyor. Bu cesedi Victor’a göstermek isterken cesedin artık orada olmadığını görüyor. Bu nasıl oldu? Ceset nereye kayboldu? Jess’in zamansal çizgisi diğerlerinden farklı. Aynı mekanda olsalar da Jess aynı zaman diliminde değil ve döngüler arasında farkında olmadan geçişler yapıyor. Jess cesedi gördüğünde III. zamansal döngüdeydi çünkü cesedi suya artık maskeli olmaya karar verdiği döngüdeyken suya atmıştı. Victor ilk zaman döngüsünde yer aldığı için cesedi göremiyor.

Tüm olaylar neden Jess’in başına geliyor? Onun özelliği ne?

Aslında bu sorunun cevabı gemiye ilk bindiklerinde veriliyor.  Aeolus’un oğluna tanrılar tarafından verilen cezayı hatırlayın. Bir kayayı dağın tepesine çıkaracak ve onun aşağıya yuvarlanmasını seyredecek. Sonra tekrar ve tekrar… Sonsuza kadar. Bence Jess otistik oğluna kötü davrandığı için bu cezaya çarptırılıyor. Kazada ölüyor ancak bu cezayı sonsuza kadar bir paradoks olarak yaşayacak.

Triangle (2009) – Şeytan Üçgeni

Bu filmde kimin yerinde olmak istemezdim?

Belki filmdeki hiç kimsenin yerinde olmak istemezdim… Ama Sally’nin durumu gerçekten çok kötü. Diğerleri ne olduğunu çok anlamadan ölseler de Sally ölmeden önce inanılmaz şoklar yaşıyor. Ölürken yaşadıkları aklını kaçırmasına bile neden olabilir. Jess’in az önce Downey’in boğazını kestiğini, kendisini karnından bıçakladığını ve onu kovaladığını biliyor. Ama şu an Jess karşısına geçmiş “Bana güven ben hiçbir şey yapmadım!” diyor. Ölmeden önce aklını kaçırmış olmalı…

Triangle film incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Godfather Part 3- Baba 3 İncelemesi

0
Godfather Part 3, bir taraftan Michael’ın yalnızlık senfonisi; diğer taraftan da içerisinden çıkmaya çalıştığı karanlığın onu tekrar dibe çekme süreci… Michael Corleone’nin acaba-larının ve...

The Continental Bölüm 2 Anlatımı | Neler Yaşandı?

0
The Continental 2. bölümde Winston, Cormac'ın (Mel Gibson) peşine düşecek ve Continental'i onun elinden alacak bir ekip kurmaya çalışıyor. Bölümde, Charon'un patronuna olan sadakati...

Ayzek ile Bir Gece | “Karaya Oturduk”

0
Cem Yılmaz'ın Karakomik Filmler'de 2 Arada adlı bölümde yer verdiği Metin Arıcı karakteri bu kez uzun metrajlı bir filmle karşımızda. Ahsen Eroğlu ve Nilperi...

11 Kaliteli Film Önerisi | Bu Filmleri Listene Ekle

0
İşte sizlere tam 11 tane kaliteli ve listenizde yer alması gereken film önerisi. Yazıda spoiler yer almıyor.11. Next (IMDb: 6,2): Netx, inanılmaz bir oyuncu...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,304TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

3 YORUMLAR

  1. gerçekten harika yorumlamışssınız. eksik olduğunu düşündüğüm noktaları da kendi yorumlarınızı çok beğendim. şans eseri sayfanızı buldum ama bundan sonra sürekli takip edeceğim

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img