10.1 C
İstanbul
En YenilerBu Ayın AnalizleriGet Out (2017)- Kapan Film İncelemesi

Get Out (2017)- Kapan Film İncelemesi

Bu yazıda Get Out filmi üzerine izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.  Ancak filmi henüz seyretmeyenleri de düşünerek videoyu iki bölüme ayırmayı düşünüyorum. İlk bölümde spoiler vermemeye çalışarak genel izlenimlerimi aktardıktan sonra ikinci bölümde filmin senaryosu ve sonu üzerine kısaca konuşmak istiyorum.

Öncelikle filmin yaklaşık 340.000 oylama sonucu oluşan IMDB puanı 7.7 ve bir korku-gerilim filmi için bu puan hiç de kötü değil. Filmi seyretmem de bu puan da etkili oldu diyebilirim. Filmi seyrettikten sonra bu puanı hak ediyor mu diye kendi kendime sorduğumda cevabım HAYIR oldu. Bunun nedenleri hakkında konuşacağız.

Filmin orijinal adı Get Out; ancak Türkçeye kapan olarak çevrilmiş. Filmi izledikten sonra kapan isminin filmle çok da ilgisiz olmadığını anlayabiliyoruz. Çünkü filmin başrol oyuncusu sevgilisinin evinde gerçekten de kapana kısılıyor.

Hiç seyretmeyenler için konuyu kısaca şöyle özetleyebiliriz

Siyahi bir genç olan Chris beyaz sevgilisi Rose’un daveti üzerine onun ailesiyle tanışmak amacıyla  yaşadığı müstakil eve gider. Rose’un ailesi Chris’e oldukça sıcak davranır. Ancak bir süre sonra evde yaşayan siyahi iki hizmetçinin davranışları Chris’e evde bir şeyleri yanlış olduğunu hissettirir. Evde verilen bir partiye gelen beyazların davranışları Chris’in bu şüphelerini daha da yükseltir. Chirs filmin ilerleyen dakikalarında sezgilerinde haklı çıkacaktır ama artık tam anlamıyla bir kapanın içindedir ve evden çıkıp gitmek düşündüğü gibi kolay değildir.

Konusu kısaca böyle. Filmi seyretmeyenlere son olarak şunları söyleyelim:

Film kesinlikle seyredilmeyi hak eden ve sıkılmadan merakla izleyebileceğiniz bir yapım. Ancak beklentilerinizi çok yükseltmeyin ki filmin sonunda hayal kırıklığı yaşamayın. Özellikle filmin başlarındaki sıkıcı bölüme biraz sabredebilirseniz evdeki gizem sizi filmin sonuna kadar ekrana bağlayabilir. Filmde Rod karakterinin sempatik tavırlarından kaynaklı komik sahneler de bulunuyor. Film baştan sona kadar siyahi insanların ikinci sınıf görülmesine yapılan göndermelerle dolu. Bunların bir kısmına değinmeyi düşünüyorum.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Get Out (2017)

Biraz da filmin senaryosu ve sonu hakkında konuşalım

Öncelikle Rose sergilediği sahte sevgili rolünü çok başarılı oynadığı için filmin sonlarına kadar onun oyunun bir parçası olabileceği pek aklımıza gelmiyor. Rose gerçek yüzünü anahtar bulma sahnesinde gösteriyor ve o andan itibaren Chris’in yapabileceği hiçbir şey kalmıyor. 01:09:26

Polisin bu sahnede araba kullanmamasına ve hiçbir şey yapmamasına rağmen Chris’e kimliğini sorması ve ona potansiyel bir suçlu gibi yaklaşması bazen siyah olmanın ne kadar zor olabileceğini gösteren bir sahne.

Babası Chris’e evi gezdirirken bodrum katının kilitli olduğunu söyleyerek geçiştiriyor. Rose’un annesi Chris’i hipnoz edebilmek için onun zayıf noktasını tam da bu an keşfediyor. Onun bardak sesine tepki verdiğini anladığı anda kocasına bakışı aslında tam da bunu anlatıyor. Bu sahnede Rose’un annesi Chris’i bu sesi kullanarak hipnoz ediyor ve Chris bunun farkına bile varmadan onun etkisi altına giriyor.

Chris yakalandıktan sonra bu olayın bir tür deney ya da ameliyat için yapıldığını anlıyoruz. Rose’un ailesinin de üyesi olduğu bir grup, bazı fiziksel eksiklikler çeken grup üyelerinin bu eksiklerini başka insanların yeteneklerini kendilerine adapte ederek bu eksiklerini tamamlıyorlar. Bunu mükemmelliğe ulaşmak için yaptıklarını anlıyoruz.

Get Out (2017)

Bunu üç adımda gerçekleştiriyorlar

İlk adım kurbanı hipnotize ederek unu uyuşturma.

İkinci adım psikoloji anestezi denebilecek zihinsel hazırlık

Üçüncü ve son adımsa alınacak organın nakli aşaması.

Bu son aşamayı da evde hazırladıkları özel ameliyathanede gerçekleştirdiklerini görüyoruz.

Bu gerçekleştiğinde kurbanlar zihinsel olarak bedenlerinde olsa da bu çok sınırlı bir durum. Sonuç olarak kendi bedenlerine müdahale bile yapamayacak hale geliyorlar. Seçilmiş kişilerin kendi bedenlerini başkaları kontrol ediyor ve bunu hiç kimse bilmiyor bile. Grup üyelerinin kimi daha güçlü, kimi daha hızlı kimi ise daha havalı olmak istiyor. Bu amaca yönelik kişiler özenle seçiliyor ve hipnoz ediliyorlar.

Rose burada bir tür avcı. Kurbanları kapanın içine çekiyor ve onu bırakıp başka avlar peşinde koşmaya başlıyor.

Get Out (2017)

Chris kurtulduktan sonra olanlar da çok ilginç

Kendisinden beklenilmeyen bir soğukkanlılıkla tüm aile fertlerini öldürüyor ve araba ile kaçmak üzereyken kaza yapıyor. Ardında da bahçıvan tarafından yakalanıyor. Bu sahnede bahçıvanın neden koşu antrenmanı yaptığını anlıyoruz.

Rose elindeki tüfekle onu öldürmek üzereyken Chris sayesinde kendisine gelen bahçıvan tüfeği olarak Rose’a ateş ediyor.

Rose ölmek üzereyken bile yerden silahı alarak Chris’i öldürmeyi amaçlıyor ama Chris buna izin vermiyor. Rose’un öleceğini anladığında “seni seviyorum” diyerek son kozunu oynuyor. İlginç olan tüm bunları yaşayan ve hayatından olmak üzereyken kurtulan Chris’in onu öldürmekten vazgeçmesi. Siyah adam son anda yine beyaz insanın yalanlarına her şeye rağmen tekrar kanıyor. Ama Rose siren sesini duyar duymaz imdat diye bağırarak Chris’i hiç umursamadığını gösteriveriyor. Gelen kişi Chris’in arkadaşı olmasaydı Chris büyük olasılıkla derdini hiç kimseye anlatamayacaktı bile.

Get Out (2017)

Son sahnede Rose ölmüyor

Cesetlerin ve evin ne olacağı gibi sorular yanıtsız kalıyor. Film böyle de bitebilir ama hem ana karakterlerin ölmemesi hem de grubun diğer üyelerini hesaba katarsak filmin ikincisinin gelmesi sürpriz olmaz.

Get Out ya da Kapan çok fazla beklentiye girmeden izlenebilecek, senaryosu başarılı sayılabilecek bir film. Bir kez izlenilmeyi hak ediyor. Ama şimdiden uyarayım Rose’un oyunculuğu erkeklerin tüm kadınlara şüphe ile yaklaşmasına yetenek kadar iyi.

Bu sahnedeki kör adam Chris’i çok iyi tanıyor. Önceden fotoğrafçılık yapan ama sonradan gözlerini kaybeden bu adam Chris’i araştırmış ve onun harika fotoğraf kareleri yakalayabilen bir özelliği olduğunu biliyor.

Get Out – Kapan film incelemesini 25. Kare Youtube (yedek) kanalından izleyebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı- Orijin Hikayesi

0
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes- Açlık Oyunları Kuşların ve Yılanların Şarkısı, serinin (sonradan yazılan) aynı isimli ön kitabına dayanıyor ve...

Merakla Beklenen Film Paranoya’nın Çekimleri Başladı

0
Yılın merakla beklenen, iddialı filmi Paranoya sete çıktı. Onur Buldu’nun canlandırdığı Muntazam adlı bir gazetecinin paranoyası nedeniyle başına açtığı komik ve tuhaf işleri konu...

Russell Crowe’ın Yeni Filmi Sleeping Dogs

0
Russell Crowe'ın başrolünde yer aldığı; suç, gerilim ve gizem etiketlerine sahip Sleeping Dogs, alzheimer hastası olan eski bir cinayet masası dedektifinin (Russell Crowe) bir...

The Greatest Hits Filmi | Zaman Yolculuğu ve Romantizm

0
Hulu'da yayınlanan The Greatest Hits, bilim kurgu konseptine romantik bir yaklaşım getiriyor diyebiliriz. Ned Benson tarafından yazılan ve yönetilen filmde, Harriet isimli bir kadın...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img