17.9 C
İstanbul
KategorilerBilim KurguDark 3. Sezon İkinci Fragman İncelemesi

Dark 3. Sezon İkinci Fragman İncelemesi

Herkese merhaba; Dark 3. sezon ait ikinci fragman yayınlandı. Bu ikinci fragmanı seyrettikten sonra final sezonuyla alakalı korkularım ya da endişelerim tamamen dağıldı. Çok net ve harika bir final bekliyoruz bizleri. Dizinin paralel evren olayını da çok temiz bir şekilde aktaracağı netleşti bence.

Fragmanı konuşmaya sezon bir bölüm dörtten başlamak istiyorum çünkü öğretmenin konuşmaları meğerse zaten üçüncü sezonu anlatıyormuş. Bu arada üçüncü sezondan sonra “Bu meğerse şöyleymiş, meğerse şu böyleymiş…” gibi cümleleri bolca kullanacağımızı düşünüyorum hepimizin.

Sanal Merkez ya da Kaynak Nedir?

Öğretmenin sözlerine gelirsek burada ikileme tekniğinden ve tabi ki simetrik evrenden bahsediliyor ama fragmanla ilgili olan kısmı şu: Öğretmen bu tekrarın sanal bir merkezde başladığını ve zıt yönlere doğru ilerlediğini söylüyor.

İşte bu yüzden simetrik evrende Martha Jonas’ın yerini ve biraz sonra konuşacağımız o fragmanın sonunda gördüğümüz yaşlı kadın Adam’ın yerini alıyor.

İşte simetrik Martha’nın bizim Jonas’a söylediği kaynak öğretmenin konuşmasında bahsettiği sanal merkezden başka bir şey değil. Her şeyin başladığı ilk kez başladığı kaynak noktası veya tek olay… Bu düğümü atılmasını sağlayan olayı bulmaktan söz ediyor simetrik Martha. Yani her şeyin başladığı sanal merkezden bahsediyor, farkında olsa da olmasa da.

Bu arada önceki teori videolarında söylediğim kopya Martha söylemini tamamen bir tarafa bırakıyorum; çünkü bu Martha’nın Adam’ın kopyaladığı bir karakter falan olmadığı netleşti. Bizim evrende Jonas neyse simetrik evrendeki Martha da o. Genç Jonas nasıl döngüyü durdurmaya çalışıyorsa ya da Adam’ı engellemeye çalışıyorsa simetrik evrendeki Martha’da aynısını yapıyor. Bizim evrende olan her şey simetrik olarak orada da tekrarlanıyor.

Örneğin simetrik evrendeki Ulrich’in bu sahnesi bizim seyrettiğimiz evrendeki Helge’ye saldırı anının aynısı. Sadece Ulrich değil Katharina ve Elisabeth’in simetrik evren görüntüleri bizlere gösteriliyor. 

Jonas’ın simetriğinin Martha çıkması bize son sahnede görülen kadının da Adam’ın simetrik evrendeki karşılığı olduğunu gösteriyor. Bu durumda diğer taraftaki Sic Mundus’un başında Martha’nın geleceği olan bir kadının bulunması gerekiyor ama gerçekten böyle mi?

Şimdi bu yaşlı kadının kim olduğunu biraz sorgulamak istiyorum.

Yaşlı Kadın Kimdi?

Ben bu konuda birkaç olasılıktan bahsetmek istiyorum.

Birinci olasılık bu kadının Charlotte olması. Hatırlarsanız Elisabeth okul dönüşünde Noah adındaki birisini gördüğünü ve bu saati kendisine onun verdiğini söylemişti. Noah saatin Charlotte’a ait olduğunu söylemiş. Bu saati simetrik evrende Sic Mundus’un liderinin önünde görüyoruz. Son sahnede görülen bu yaşlı kadının saçı Charlotte’le birebir aynı, sadece beyazlamış. El yapılarını incelediğimiz zamand a onların benzerlik gösterdiğini görebiliyoruz.

Yani bu yaşlı kadının Charlotte olma olasılığı çok ama çok yüksek. Final sahnesinde Charlotte’ın adeta farklı bir boyuta doğru çekildiğini görmüştük dikkat ederseniz. K Karakterler geleceklerini geçmişte yaşayabiliyorsa Charlotte’ın bundan sonraki yaşamını simetrik evrende geçiriyor olması da muhtemel. Ancak diğer taraftaki Charlotte’ın aynen Adam gibi çalışabilmesi için küçüklüğünden beri orada yaşıyor olması da gerekiyor. Bu durumda finalde gördüğümüz Charlotte’ın her ne kadar mezarını görmesek de öldüğünü ve diğer evrende onun simetriği bir Charlotte’ın var olduğunu düşünebiliriz.

Bu durumda yani fragmanın sonundaki yaşlı kadının Charlotte çıkması durumunda simetrik Martha’nın bizim Jonas gibi Adam’a dönüşecek kadar uzun yaşamayacağını söyleyebiliriz. Fragmanda buna işaret eden sahneler var ama şimdi konuyu dağıtmak istemiyorum.

Saate Yapılan Vurgunun Anlamı

Eğer bu yaşlı kadın Charlotte çıkmazsa bu durumda şu saat olayını şöyle açıklayabiliriz: Bu saat simetrik evrende yaşayan Elisabeth’e ait ki zaten fragmanda saati onun elinde görüyoruz. Bu saat minik Charlotte’e verilen bir hediyeydi. Üzerindeki yazı da zaten bunu gösteriyor. Bu saati sadece zamanlar arasında değil evrenler arasında da düğüm atmak isteyen birisi vermişti minik Elisabeth’e. Bu saat bizim Adam’ın planının bir parçasıydı. Adam veya Noah fark etmez birisi nasıl yaptıysa diğer evrendeki bu saati aldı ve böylece zaman ve evrenler arasında yeri belirsiz bir nesne daha meydana gelmesini sağladı. Bu, düğümü güçlendirmenin ve daha da karmaşık hale getirmenin bir yoluydu ve Adam’ın genel stratejisine gayet uygun bir hamle.

Zaten fragmanda bu düğümler ayrılmaz bir şekilde bağlılar derken bu saat gösteriliyor. Yani nasıl evrenlerin kendi içerisindeki düğümler ayrılamayacak kadar karmaşıksa her iki evren arasındaki bağlar da bu kadar karmaşık olmalı ki ayrılamasın.

Yazının devamını 25. Kare Youtube kanalında.

Son Eklenenler

En Popüler

Mothers’ Instinct | Etkileyici Bir Psikolojik Gerilim

0
Drama ve gerilim filmi Mothers' Instinct, iki yıldız oyuncuyu Anne Hathaway ve Jessica Chastain'i aynı filmde seyretme fırsatı sunuyor. Yan yana evlerde yaşayan Alice...

Netflix’in Monster Filmi | Konusu ve Detaylar

0
Rako Prijanto'nun yönettiği, Endonezya yapımı korku ve gerilim filmi Monster, bir "canavar" tarafından kaçırılan Alana ve Rabin isimli iki çocuğun hikayesini aktarıyor. Alana ve...

Gizem Filmi The Fare Final Anlatımı

0
The Fare, D.C. Hamilton tarafından yönetilen 2018 yapımı psikolojik gizem filmi. Hikayemizin kahramanı bir tür zamansal döngüye hapsolmuş bir taksi şoförü. Harris adındaki bu...

Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık | Ceasar’ın Anısına

0
Wes Ball'ın yönettiği; aksiyon, bilimkurgu ve macera etiketlerine sahip Kingdom of the Planet of the Apes- Maymunlar Cehennemi: Yeni Krallık yeni bir üçlemenin ilk...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img