26.4 C
İstanbul
En YenilerDark 3. Sezon Fragman İncelemesi

Dark 3. Sezon Fragman İncelemesi

Netflix’in dizi standartlarını altüst eden dizisi Dark’ın final sezonu duyurusu ve fragmanı yayınlandı. Dizinin 3. sezonu 27 Haziran 2020’de yayınlanacak.

Bu yazında bugün yayınlanan fragman üzerine konuşmak istiyorum. Tabi ki bu kısa fragmandan yapacağımız çıkarımlar tamamen doğru olmayabilir ama yine de üzerinde konuşmak bile çok heyecanlı ve güzel.

Üç Nesil Bir Arada

Fragmanda ilk olarak dikkatimizi çeken nokta aynı kişinin 3 farklı nesli temsil eden versiyonları… Bu kişinin kim olduğunu bilmiyoruz. Bunların kim olduğuna dair teorimi videonun sonlarında söylemek istiyorum; şimdi buna biraz altyapı kurmak gerekiyor. Ancak her kimse bu kişinin yaşlı hali, ortancası ve çocukluğu Adam’ın mekanında. Burası genç Jonas ve Adam’ın ilk kez karşılaştıkları yer. Yani burası 1950’lerdeki sığınak.

Yalnız dikkat ederseniz buraya bu adamın önce ortanca hali ulaşıyor. Küçük ve yaşlı olan sonradan geliyor oraya ve adam sanki onları görmekten çok memnun değil. Diğer ikisinin bakışları onların çok kararlı olduklarını, buraya tesadüfen gelmediklerini ve her üç neslin arasında bir amaç ya da hedef beraberliği bulunduğunu gösteriyor. Zaten her üçünün de yangın çıkması için çabaladıkları ve sonunda da yanan mekanı seyrettikleri gösteriliyor. Üzerinde Jonas yazan mektubun zarfı yanıyor ancak içindeki kağıdın yanmadığını ve ortanca adamın elinde görülen kağıdın mektubun içindeki not kağıdı olduğunu düşünebiliriz. 

Buradaki diğer önemli bir nokta bu mekanın henüz onlar ulaşmadan önce terk edilmiş olması. Ortalık darmadağın ve yerde belki de Claudia ve Noah’nın elindeki kitabın parçaları yer alıyor. Yani Adam ve ekibi burayı çoktan terk etmiş bile. Dolayısıyla onların bu mekanı yakmaları Adam’ın planından bağımsız bir olay değilmiş gibi görünüyor (Onların bu mekanı yakacaklarını Adam’ın öngörmüş olabileceğini söylüyorum; beraber hareket ettiklerini değil). Onlar bu mekanı yakarken geçmişten yani önceki sezonlardan birkaç görüntü seyrediyoruz.

Düğüm Çözülemez; Ancak Kesilebilir

Bu olay gerçekleşirken Adam’ın sesinden düğümü çözmenin tek yolunun onu yok etmek olduğunu duyuyoruz. Bu zaten yeni bir söz değil. Diğer Dark incelemelerinde detaylıca anlatmıştım bu sözün anlamını. Adam bir kaçış planı üzerinde çalışıyor ve son sezonda bu kaçış planının uygulama safhasını seyrediyoruz. Adam düğümü kesiyor yani yok ediyor; çünkü onun çözülemeyecek kadar karmaşık olduğunun farkında. Döngüden çıkarılacak en küçük bir değişkenin tüm döngüyü yok edeceğinin farkındaydı. Bu nedenle döngü devam ederken alternatif ya da simetrik dünyayı oluşturuyordu bir şekilde. Şimdi artık döngüyü tamamen yok ediyor.

Şu sahne ortanca Jonas’ın kopya Martha’yla beraber ışınlandıktan sonra gözlerini açtığı yer. Neden burada olduğunu soruyor. Ancak dikkat ederseniz etrafı karanlık. Yani öyle hep yeni ve sorunsuz bir yere ya da dünyaya gelmediği anlaşılıyor. Sanki bir tür sığınak tarzında bir yere gelmiş gibi.

Kime ait olduğu tam anlaşılmayan bir ses akışı değiştirebilir miyiz diye soruyor. Genç Jonas’ın koştuğu sahnede akışın ters ilerlemesi ve Martha’nın gözyaşının yine ters ilerlemesi zamanın ters aktığını gösteriyor.

Fragmanın başında Adam’ın tanrı parçacığı denilen nesneye aşırı yükleme yaptığı görüyoruz. Fragmanın kapanışı da aynı sahneyle yapılıyor. Bu kez sanki bu nesne var olmamış gibi ortadan kayboluyor. Zaten bu nesne var olmazsa döngü asla yaşanamaz. Dark hayranları ne söylemek istediğimi anlamıştır. Adam sanıyorum planını son ana kadar başarıyla devam ettiriyor.

Buraya kadar aşağı yukarı fragmanda ne gördüğümüzü anlatmaya çalıştım. Şimdi bu fragmandan anladığım 3. sezon teorimden kısaca bahsetmek istiyorum. Buradan sonra söyleyeceklerim tamamen teori. Ancak III. sezon fragmanından sonra benim daha önceki Dark videolarında bahsettiğim simetrik evren teorisinin doğru çıktığı neredeyse netleşti gibi. Burada söyleyeceklerimin de büyük orada doğru çıkacağını düşünüyorum. Şimdi kemerleri bağlayabiliriz.

Önceki Dark incelemelerini 25. Kare üzerinden seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

In A Violent Nature İncelemesi | Benzersiz ve Korkunç

0
Karşımızda alışageldiğimiz slasher klişelerini altüst eden bir film bulunuyor. In A Violent Nature, Johnny adında ölümsüz, maskeli bir katilin hikâyesini aktarıyor. Peki, bu film...

Winnie The Pooh 2 İnceleme | Katil Ayı Artık Daha Güçlü

0
Winnie the Pooh serisinin slasher-ı katil ayı Winnie gerçekten harika bir dönüş yaptı. Serinin ilk filmi Şubat 2023’te gösterime girmişti. Yaklaşık bir buçuk yıl...

Elm Sokağında Kabus Serisi | Freddy Krueger’ın Bilinmeyenleri

0
Elm Sokağı serisi incelemelerine devam ediyoruz. Bir önceki yazıya buraya tıklayarak ya da aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. https://sinemasayfam.com/2024/06/26/elm-sokaginda-kabus-tum-dehsetiyle-freddy-krueger-2 5. Elm Sokağı Kabusu 5: Hayal Çocuk (1989) Serinin beşinci...

Elm Sokağında Kabus | Tüm Dehşetiyle Freddy Krueger

0
Elm Sokağı serisinin ölümsüz slasher karakteri Freddy 1984’ten itibaren kabuslarımıza musallat olmaya devam ediyor. Freddy, sizi kabuslarınızda öldürürse gerçek yaşamda da ölmüş oluyorsunuz. Kırmızı yeşil...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

spot_imgspot_img