baki vs. kengan aşura-netflix-5

Baki ve Kengan Ashura Netflix’in çok beğenilen iki animesi… Bazı noktalarda ayrışsalar da temelde her ikisi de dövüş turnuvalarını ve her birisi farklı yeteneklere sahip savaşçıların mücadelesini anlatılıyor. Ben her ikisi animeyi de zevkle seyretmiş birisi olarak Kengan Ashura’nın Baki’den daha iyi olduğunu düşünüyorum. Ancak bu Baki’nin kötü olduğu anlamına gelmemeli tabi ki..

Şimdi bu iki anime arasındaki temel ayrışmalara dikkat çekmek istiyorum.

1- Baki ve Kengan Ashura’nın ayrıştığı en temel noktalardan birisi dövüş mekanları arasındaki fark. Çünkü Baki’de dövüşler için ayrılmış bir mekan yok. Kengan Ashura dövüşleri bir ada üzerinde bulunan bir arenada yapılıyor.  Baki’deyse dövüşler sokak ortasında, bir spor salonunda ya da lunaparkta gerçekleşebiliyor. Tabi burada şunu belirtmek gerekiyor. Bizim seyretmediğimiz ve Baki’nin şampiyon olduğu bir önceki turnuva aynen Kengan Ashura gibi belli bir kolezyumda düzenlemiş.

Baki

2- İki animenin tamamen ayrıştığı noktalardan ikincisi Kengan Ashura’da dövüş sırasında hiçbir kesici alete izin verilmemesi. Dövüşler sadece vücudun parçalarıyla yapılabiliyor. Baki’deyse bunun tam tersi. Dövüşçülere bu konuda getirilen hiçbir sınırlama bulunmuyor. Dövüşlerde cam parçaları, gizli kesici aletler ve hatta tabanca bile kullanılabiliyor.

Kengan Aşura

3- Kengan Ashura’nın dövüşlerinin belli bir sistematiği bulunuyor. Turnuvaya katılan savaşçılar birbiriyle eşleştiriliyor ve kazanan bir üst tura geçiyor. Dövüşleri yöneten ve maçın bittiğini ilan eden bir hakem bulunuyor. Baki’deyse bunların hiçbirisi geçerli değil. Dövüşçülerin kimle eşleşeceğine onların kendisi karar veriyor. Dövüşün zamanı, mekanı, kuralları diye bir şey yok. Her yerde ve her an kuralsız ve vahşi bir dövüş başlayabiliyor. Tabi ortalıkta hakem de bulunmuyor.

Baki

Son olarak iki anime hakkında şunları söyleyebiliriz. Baki henüz 17 yaşında bir lise öğrencisi ancak Tokyo’nun en güçlü adamı… Tokita ise ondan daha büyük ve öğrenci değil… Kengan Ashura’nın dövüş sahneleri Baki’nin dövüş sahnelerine göre daha sade… Baki’de daha farklı ve çok renkli çizimler kullanılıyor.

Kengan Aşura

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz