8.6 C
İstanbul
KategorilerDramHereditary - Ayin (2018) Film İncelemesi

Hereditary – Ayin (2018) Film İncelemesi

Hereditary son yıllarda çıkan en kaliteli korku ve gerilim yapımlarından birisi… Film; adım adım yükselen ve finalde zirve yapan gerilimi; çok başarılı kurgulanan korku sahneleri, film boyunca sizi en azından birkaç kez ters köşe yapacak senaryosu, beyin yakıcı finali ve muhteşem mekân seçimleriyle en başarılı korku-gerilim filmleri arasında yerini aldı. Hereditary  filminin sonunda aklınızda çok sayıda soru işareti oluşması kaçınılmaz… Bu yazıda filmin senaryosunu, sonunu ve tabi ki gizemlerini konuşalım.

Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Charlie ve King Paymın arasındaki bağlantı nedir?

Charlie’nin her fırsatta ağaç eve gidip orada uyuması King Paimon’un onun içine girdiğini gösteriyor. Filmin başlangıcında da Charlie’nin soğuk havaya rağmen ağaç evde uyuduğunu düşünürsek en baştan beri Charlie olarak izlediğimiz kızın aslında King Paimon olduğunu söyleyebiliriz.

Bildiğini gibi filmin sonunda kral Paimon asıl bedenine kavuşuyor ve bu ayin yine ağaç evde gerçekleşiyor. Charlie, King Paimon için geçici bir konaktı ve Charlie’nin filmin başında beri gösterdiği tuhaf davranışlarının altında yatan sebep buydu.

Hereditary

Peki bir erkek bedenine girmesi gereken King Paimon neden bir kız çocuğunun bedenini tercih etti?

Öncelikle bu bir tercih değil zorunluluktu. Bunu film boyunca hiç görmediğimiz ama bize varlığını fazlasıyla hissettiren büyükannenin yaptığı anlaşılıyor. Eni’nin abisi 16 yaşındayken kendisini büyükannesinin odasında asmış ve büyük annesini suçlayan bir not bırakmıştı. Ona göre büyükannesi içine birilerini koymaya çalışıyordu… Anny, ilk çocuğunu yani Peter’a büyükannesinin yaklaşmasına bile olanak vermedi. Ancak zamanla bu mesafeyi koruyamadı ve kızı yani Charlie doğduğunda büyükannesinin ona yaklaşmasına hatta emzirmesine izin verdi. Böylece büyükanane King Paimon’un geçici olarak Charlie’nin vücuduna yerleşmesini sağladı. Belki de Charlie’nin bu kadar çirkin olmasının nedeni bu. Çünkü küçüklükten beri bir taşıyıcı bedendi ve içinde King Paimon’u taşıyordu.

Büyükanne aslında Charlie’nin erkek olmasını istemişti; böylece King Paimon’ın bedeni hazır olacaktı. Bu arada Annie, Charlie’nin çocukken hatta doğum sırasında bile ağlamadığını söylemektedir. Bu durumda King Paimon’ın doğum sırasında Charlie’nin bedeninde dünyaya geldiğini söyleyebiliriz.

Hereditary

Burada şöyle bir soru gelebilir. Neden Peter? Evde bir başka erkek olan Peter’in bedeni baba Steve’in bedeni kullanılamaz mıydı?

Hayır, kullanılamazdı. Filmin adından da anladığımız kadarıyla King Paimon’un seçeceği vücudun genetik aktarımla doğrudan büyükannenin soyundan yani kanından olması gerekiyor. Bu yüzden Steven seçilemezdi. Bu arada Steven’in bir psikolog olduğunu ve tüm aile parçalanırken sadece onun ayakta kaldığını da not edelim. Mailleşirken kullandığı mail uzantısına dikkat edilirse mesleği ve de doktor olduğu görülüyor.

Charlie neden öldü?

Filmin şok edici sahnelerinden birisi Charlie’nin ölümü ve ölüm şekli… Charlie’nin baştan beri güçlü bir karakter olarak karşımızda durması onun filmin sonuna kadar duracağı izlenimi veriyor. Ancak Charlie birden beklemediğimiz bir anda hem de başı koparak ölüyor.

King Paimon’ın asıl bedenine girebilmesi için taşıyıcı bedenden çıkması gerekiyordu. King Paimon’un kontrolündeki Charlie büyük olasılıkla Charlie’e alerjisini azdıracak fındıklı çikolatayı bilerek yedirdi ve araçtan başını dışarıya yine bilerek çıkardı. Dikkat ederseniz direğin üzerinde King Paimon’ın simgesi var… ve burada görülen direk tam olarak Charlie’nin başını vurduğu direk… Zaten yola koyulan ölü hayvan bu olayın bir kaza olmadığını ve planlı yapıldığı gösteriyor. Charlie’nin ölümü sayesinde King Paimon Peter’in bedenine transfer olmadan önce taşıyıcı bedenden çıkmış oldu. Peki King Paimon Charlie’den sonra kimin bedenini kullandı? Bu sorunun cevabını videonun sonlarında bulacaksınız. Peter… dediğinizi duyar gibiyim ama yanlış cevap…

Charlie’nin kopan başı king peymon’a ait bir ritüel. Filmde King Paimon’u bir deve üstünde kesik başlarla görüyoruz… Hatırlarsanız babaannenin cesedinin de başı yoktu.

Filmin sonunda başsız insanlar King Paimon’un önünde yere kapanmış haldeler ve Charlie’nin başı da filmin sonlarındaki ağaç ev sahnesinde King Paimon’un kafasının yerinde ve üzerinde de kral tacı var.  Muhtemelen Charlie kral Paimon’un ilk geçici bedeni olduğu için ona bu layık görülmüş… Kral tacı daha sonra tarikat üyesi bir kadın tarafından Peter’in başına konuyor. Dikkat ederseniz başsız kişilerin artık Peter’a döndüklerini görebilirsiniz yani transfer gerçekleşti ve King Paimon yeni bedenine yerleşti.

Zaten Babaannesi olması muhtemel bir ses “Sen Paimon’sın” diyor.

Hereditary film incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Bilimkurgu Dizisi Constellation 3. Bölüm Anlatımı

0
Başrolünde Noomi Rapace'ın yer aldığı Apple TV+ bilim kurgu dizisi Constellation yılın en iyi dizilerinden birisi olmaya aday görünüyor. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Jo ve...

Freud’s Last Session | Freud’un Son Dersi

0
Anthony Hopkins'in başrolünde yer aldığı Freud's Last Session Eylül 1939'da, Hitler'in Polonya'yı işgal ettiği zamanlarda geçiyor. Ateist Freud, böylesine mükemmel bir zekanın Tanrı'ya nasıl...

Masters of the Air Gerçek Bir Hikaye mi?

0
Bombardıman pilotlarını konu alan yeni bir 2. Dünya Savaşı draması Masters of the Air, 26 Ocak'ta Apple TV+'da gösterime girdi. Mini dizinin yapımcılığını üstlendiği...

Pinhead mi, Pennywise mı? | Kim Kazanır?

0
Bir önceki yazıda (ve videoda) Hellraiser serisinin 1987 yapımı ilk filminden bahsetmiştim. Şimdi Cenobite’ların lideri gibi hareket eden Pinhead’in güçlerini konuşma zamanı…Cehennem’in bekçisi Pinhead...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,315TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img