justice league-adalet birliği-1

Justice League: Adalet Birliği (2017), DC evreninin yıldızlarını bir araya getiren ve bizlere muhteşem bir seyir zevki yaşatan harika bir yapım. Filmde her ne kadar Superman’in karizması ve etkileyici gücü ön plana çıkıyor gibi olsa da diğer DC karakterlerin de oldukça başarılı bir şekilde beyazperdeye aktarıldığını söyleyebiliriz.

Filmin kötü karakteri Steppenwolf’a belki de teşekkür etmeliyiz; çünkü o olmasaydı bu muhteşem kahramanları aynı anda seyretme zevkinden mahrum kalacaktık. Bu arada Steppenwolf’un Türkçede Bozkır kurdu anlamına geldiğini de belirtelim.

Bu yazıda Justice League: Adalet Birliği (2017) ve Yüzüklerin Efendisi arasında yer alan şaşırtıcı benzerliklerden bahsetmek istiyorum.

Güç Yüzükleri – Güç Kutuları

Yüzüklerin Efendisinde Elfler, Cüceler ve insanlarda farklı sayılarda olmak üzere çeşitli güç yüzükleri vardı ve bu yüzükler bütün ırklara hükmedebilecek güçteydi. Adalet Birliğinde ise birleştikleri zaman dünyaları yok edebilecek bir güce ulaşan kutuların olduğunu görüyoruz.

Yani güç yüzüklerine karşılık güç kutuları…

Hem yüzüklerin hem de kutuların ortak özelliği onların bir güce aracılık etmektense gücün kendisi olmaları.

Steppenwolf

Sauron ve Steppenwolf Benzerliği

Yüzük Efendisi Sauron diğer tüm güç yüzüklere hükmedebilen yüzüğün gerçek sahibiyken Adalet Birliği’nin kötü karakteri Steppenwolf da kutuların gerçek sahibi. Her ikisinin amacı da aynı aslında. Birisi yüzüğün peşinde; diğeri ise kutuların.

Amaç Benzerliği

Yüzük Efendisi Sauron güç yüzüğü sayesinde orta dünyanın özgür halklarını birer birer etkisi altına alıyor. Kendisine boyun eğmeyen tüm halkları yok etmek istiyor. SteppenWolf ise kutuların gücünü kullanarak halkları değil farklı dünyaları yok ediyor.

Yüzük Efendisi Sauron

Kötülüğe Karşı İttifak

Yüzüklerin Efendisi’nde, canlılar içerisindeki en akıllı ve en adil olanlar olan Elfler ile herkesten daha çok güç ve kudret isteyen insanlar Sauron’a karşı birleşerek savaşmışlardı.

Adalet Birliğinde de benzer bir ittifak oluşturulduğunu görüyoruz. Wonder Woman, geçmişte Amazonlar, Atlantisliler, insanlar, efsanevi savaşçılar ve diğer dünyalardan gelen müttefiklerin hatta tanrıların bile Steppenwolf’a karşı ittifak oluşturarak savaştığını söylemektedir.

Kötülük Pes Etmez

Hem Karanlık Lord Sauron hem de Steppenwolf onlarla savaşan ve iyiliği temsil eden güçlere karşı ilk savaşta yenilmektedirler. Ancak bu yenilgiler sonunda her iki kötü karakterin de pes etmediğini ve tekrar güç toplayarak savaşmaya devam ettiklerini görüyoruz.

Savaş Teknikleri

Steppenwolf’un savaş alanında rakiplerini tek darbeyle sağa sola fırlatması, Karanlık Lord Sauron’un güç yüzüğü ile yaptığı hamleleri hatırlatmaktadır. O da aynen Steppenwolf gibi karşısına çıkan rakiplerini bir sağa bir sola fırlatmaktadır.

Steppenwolf savaş alanındayken

1 Yorum

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz