Batman Ninja (2018)-1

Batman Ninja (2018) hakkında bilmeniz gereken ilk şey onun Gotham’ın karanlık, sisli ve gizemli atmosferinde geçmediği… Film 1500’lerin Japonya’sında feodal dönemde geçiyor. Anime filmin yönetmeninden set ekibine kadar herkes Japon…  Dolayısıyla çizimlerden konuya, dövüş sahnelerinden filmde kullanılan silahlara kadar her şey Japon Samuray kültürünü sonuna kadar yansıtıyor. Zaten Batman Ninja (2018) ile hedeflenen şey de tam olarak bu.

Animede farklı çizim teknikleri kullanıldığı görülüyor. Bazı sahnelerde neredeyse 3 boyutlu çizim kalitesindeyken bazı sahnelerin karikatür tarzında çizildiğini hemen göze çarpıyor.

Batman Ninja’nın Konusu

Batman, Goril Grod tarafından çok eski bir zamana ışınlanıyor. Batman ışınlandığı bu yerin eski Japonya olduğunu fark ediyor. Bir süre sonra da Gotham’ın tüm suçlularının ve kendi arkadaşlarının oraya farklı zaman aralıklarıyla ışınlandığını anlıyor. Cat Woman ve Batman birkaç saniye farkla geçmişe ışınlansa da Cat Woman orada iki yıldır yaşadığını söylüyor. Yani ışınlanma sırasındaki küçük zaman farklılıkları geçmişte senelere dönüşebiliyor.

Goril Grod’un Batman’den kurtulmak için zekice bir plan yaptığı görülüyor. Ancak spoiler vermemek için bahsetmediğim bazı gelişmeler onun planının sonuçsuz kalmasına neden oluyor. Onun bu zekice planını geçmişe ışınladığı suçlulardan birisi bozuyor. Bu ismi sanırım tahmin ettiniz: JOKER… Ya da Japonyadaki adıyla Lord Joker… Goril Grod, Joker’i küçümsemesinin cezasını çekiyor.

Genel İzlenimlerim

Batman Ninja, oldukça farklı bir atmosferde geçen; bolca samuray figürü içeren bir yapım.  Hatta Batman eski silahlarının orada çok bir işe yaramadığını görünce samuray tekniklerini öğrenmeye yöneliyor. Bölüm sonu savaşlarında bizleri oldukça şaşırtan sahneler yer alıyor. Bu da Japonların Hollwood’tan daha farklı düşünebilmelerinin bir sonucu…

Filmin sonlarında yer alan ve Joker ve Batman arasında geçen kılıç savaşı da gerçekten güzel olmuş. Bu sahnede şaşırmaya hazır olun… Kıvrak zekalı Joker ve acımasız Harlly Queen, hem Batman’i hem bizleri birkaç kez ters köşe yapmayı başarıyor. 

Sonuç olarak Batman Ninja klasik Batman tarzından bir hayli farklı… Filmde Japon samuraylarına doğru bir evrim geçiren Batman seyrediyoruz.

Batman Ninja zaman zaman akıcı temposunu kaybediyor ancak ama genel olarak seyircilere eğlenceli dakikalar yaşatabilecek kadar iyi. Batman Ninja türün meraklılarına farklı bir deneyim sunuyor.

Ancak bu animasyon hakkındaki son sözüm şu tabi ki şu: Bana Gotham’ın karanlık atmosferini ve eski Batman’i geri verin.

Orijinal adı: Batman Ninja

Tür: Animasyon, aksiyon, macera

Süre: 1 saat 25 dakika

Yapım Yeri ve tarihi: Japonya- Amerika, 2018

Yönetmen: Junpei Mizusaki

Yazarlar: Kazuki Nakashima (screenplay), Leo Chu (English screenplay)

2 YORUMLAR

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz