20.7 C
İstanbul
En YenilerAz Bilinen Çok İyi 10 Bilim-Kurgu Filmi

Az Bilinen Çok İyi 10 Bilim-Kurgu Filmi

Bu yazında evdekal günlerinde izlenebilecek 10 sağlam bilim-kurgu filmi önerisi bulunuyor. Listede yer alan bu 10 yapımı en iyi filmler olarak değil çok iyi ve izlenmeye değer bilim-kurgu filmleri gibi düşünebilirsiniz. Matrix veya Yıldız Savaşları gibi popüler filmlerden ziyade az bilinen, eski sayılabilecek ancak kaliteli filmleri seçmeye çalıştım. Filmlerin sıralamasını rastgele yaptığımı da not olarak düşmek istiyorum. İlk sıraya aldığım film en beğendiğim film anlamına gelmiyor.

1. GERÇEĞE ÇAĞRI (1990)

Gerçeğe Çağrı, Arnold Schwarzenegger ve Sharon Stone’un beraber rol aldığı inanılmaz fantastik bir film. Başka gezegenlere yolculuk, anı transferleri, fiziksel dönüşümler, Mars üzerinde kurulmuş muhteşem şehirler, robotlar ve yaratıklar… Gerçeğe Çağrı, tabir yerindeyse bilim-kurgunun dibine vurmuş bir yapım. Bu videoyu seyrettiğinize göre bilim-kurgu filmlerini seviyor olmalısınız. Bu durumda Gerçeğe Çağrı filmine bayılacaksınız. Filmin IMDB puanı 7,5.

Orijinal adı: Total Recall

Tür: Aksiyon, bilim-kurgu, gizem

Süre: 1 saat 53 dakika

Yapım Yeri: Amerika, Meksika

Yönetmen: Paul Verhoeven

Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Sharon Stone, Michael Ironside, Ronny Cox

Bütçe: $65,000,000

2. GELECEĞE DÖNÜŞ

Eğlenceli ve aksiyon dolu bir film serisi. Geleceği Dönüş tam 3 filmden oluşuyor. Üçü de birbirinden güzel ve heyecanlı. Eski olmasına rağmen unutulmaz bilim-kurgu filmleri arasında yer alıyor. Film, geçmişte yapılacak değişimlerin geleceği nasıl etkilediğini ve buna bağlı olarak bazı kurgusal olasılıkları o kadar güzel anlatıyor ki… Kesinlikle izlenmeye değer bir seri.

Geleceğe Dönüş 1 (1985) IMDB: 8,5 / Geleceğe Dönüş 2 (1989) IMDB: 7,8 / Geleceğe Dönüş 3 (1990) IMDB: 7,4

Orijinal adı: Back to the Future

Tür: Macera, bilim-kurgu, komedi

Süre: 1 saat 56 dakika

Yapım Yeri: Amerika

Yönetmen: Robert Zemeckis

Oyuncular: Michael J. Fox, Christopher Lloyd, Lea Thompson, Crispin Glover

Bütçe: $19,000,000

3. AZINLIK RAPORU (2002)

Steven Spielberg’ün yönettiği ve Tom Cruise’un başrolde yer aldığı sağlam bir yapım. 25. Kare üzerinde detaylı bir incelemesi bulunuyor. Filmin temel mantığı şu: İçerisinde kahinlerin de yer aldığı bir tür sistem sayesinde insanlar henüz suç işlemeden yakalanabiliyorlar. Sistem görünüşe göre kusursuz işliyor ve kimse onu sorgulamıyor. Sistemin yılmaz savunucuları yakalanan insanların  “Ben bir şey yapmadım.” feryadını duymazlıktan geliyorlar ve onlara şu cevabı veriyorlar. “Yapmadın ama yapacaktın.” Peki ya bu sistem bir gün onu kullanan en yetkili polisin suç işleyeceğini söylerse ne olur? Azınlık Raporu adalet sisteminin işleyişi üzerine kurgulanmış sağlam bir film. Yapımın IMDB puanı 7,6.

Orijinal adı: Minority Report

Tür: Aksiyon, bilim-kurgu, suç

Süre: 2 saat 25 dakika

Yapım Yeri: Amerika

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Tom Cruise, Colin Farrell, Samantha Morton, Neal McDonough, Patrick Kilpatrick

Bütçe: $102,000,000

4. İSYAN (2002)

İsyan bence Christian Bale’in en güzel filmlerinden birisi. İnsan duygularının yasaklandığı ve baskı altına alındığı bir gelecek düşünün. Yıkıcı ve korkunç bir savaş sonrasında kurulan yeni sistemde ümitlenmek, heyecanlanmak, herhangi bir şeye ilgi duymak gibi insan duyguları yasak. Sistem bu kontrolü bir çeşit hap kullanarak yapıyor. Tüm insanların kullanmak zorunda olduğu bu ilaç tüm duyguları adeta presliyor ve onları baskı altına alıyor. Ancak yer altında yaşayan, bu sistemin yanlış olduğunu düşünen ve ilaç kullanmayı reddeden insanlar da bulunuyor. İsyan hem çok iyi bir bilim-kurgu filmi hem de sağlam bir aksiyon yapımı. Türün meraklıları bu filme mutlaka bir şans vermeli. Filmin IMDB puanı 7,4.

Orijinal adı: Equilibrium

Tür: Aksiyon, bilim-kurgu, drama

Süre: 1 saat 47 dakika

Yapım Yeri: Amerika

Yönetmen: Kurt Wimmer

Oyuncular: Christian Bale, Sean Bean, Emily Watson, Dominic Purcell, Emily Watson

Bütçe: $20,000,000

5. 2001: UZAY YOLU MACERASI (1968)

Film aslında 1968 yapımı. Ancak filmi seyredince buna inanmakta zorlanabilirsiniz. Stanley Kubrick’in filmi izleyenlere bilim-kurgu işte böyle çekilir, dedirttiği bir yapım. 25. Kare üzerinde detaylı bir incelemesini bulunuyor.  Film hem insanlığın evrimi hem de yapay zekanın gelişimi üzerine kurgulanmış bir yapım.  Uzay Yolu Macerası seyircilerini insanlığın ilk evrenlerinden başlayan ve evrimin ulaşabileceği son noktaya kadar ulaştıran bir yolculuğa çıkarmayı hedefliyor ve bunu büyük bir başarıyla gerçekleştiriyor. Uzay Yolu Macerası’nın IMDB puanı 8,3.

Orijinal adı: 2001: A Space Odyssey

Tür: Macera, bilim-kurgu

Süre: 2 saat 29 dakika

Yapım Yeri: Amerika, İngiltere

Yönetmen: Stanley Kubrick

Oyuncular: Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester, Daniel Richter, Leonard Rossiter+

Bütçe: $12,000,000

6. YASAK BÖLGE 9 (2009)

Bu film bilim-kurgu tabularını alt-üst eden bir yapım. Uzaylılarla temas kurmaya çalışan ve onları ne istediğini anlamak için kurgulanmış sayısız filmin aksine bu kez uzaylıların dünyaya yerleştiğini görüyoruz. Hayatta kalabilmek için dünyaya sığınan bu uzaylılar Yasak Bölge 9’a yerleştiriliyorlar. Tabi sonrasında gelişen olaylar da gerçekten seyredilmeye değer. Yasak Bölge Dokuz türün meraklılarının kaçırmaması gereken bir diğer bilim-kurgu filmi. Yapımın IMDB puanı 7,9.

Orijinal adı: District 9

Tür: Aksiyon, bilim-kurgu, gizem

Süre: 1 saat 52 dakika

Yapım Yeri: Güney Afrika, ABD, Yeni Zelanda, Kanada

Yönetmen: Neill Blomkamp

Oyuncular: Sharlto Copley, David James, Jason Cope, Nathalie Boltt, John Sumner

Bütçe: $30,000,000

7. HÜCRE (2000)

Filmin başrolünde Jennifer Lopez yer alıyor. Hücre gerçekten sıra dışı bir film kurgu filmi. Catherine adındaki bir psikolog geliştirdiği bir yöntemle insanların bilinçaltına erişim sağlamayı başarmış ve bu yöntemi insanları tedavi etmek için kullanıyor. Ancak bu kez erişim sağlaması gereken bilinçaltı bir katile ait. Hücre az bilinen ama gerçekten farklı ve güzel bir bilim-kurgu filmi. Yapımın IMDB puanı 6,3.

Orijinal adı: The Cell

Tür: Bilim-kurgu, korku, gizem

Süre: 1 saat 47 dakika

Yapım Yeri: Amerika, Almanya

Yönetmen: Tarsem Singh

Oyuncular: Jennifer Lopez, Vince Vaughn, Vincent D’Onofrio, Colton James, Dylan Baker

Bütçe: $33,000,000

8. SİNEK (1986)

Türün meraklılarının kesinlikle kaçırmaması gereken bir film Sinek. Maddeyi bir yerden başka bir yere ışınlayabilmek için gece gündüz çalışan ve bunu adeta hayatının amacı haline getiren bir bilim adamı. Onunla röportaj yapabilmek için yanına giden bir gazeteci. Bir süredir devam eden bu ışınlanma deneyleri tam da bu gazetecinin ziyareti sırasında başarıya ulaşıyor. Ama hiç kimsenin fark etmediği küçücük bir sinek geriye dönülemez olayların başlangıcı olacaktır. Sinek filminin IMDB puanı 7,5.

Orijinal adı: The Fly

Tür: Drama, bilim-kurgu, korku

Süre: 1 saat 36 dakika

Yapım Yeri: Amerika, İngiltere, Kanada

Yönetmen: David Cronenberg

Oyuncular: Jeff Goldblum, Geena Davis, John Getz, Joy Boushel

Bütçe: $15,000,000

9. YAPAY ZEKA (2001)

Yapay Zeka yine bir Steven Spielberg filmi. Filmin anlatımında modern bir masal havası var dersem abartı yapmış olmam. Son derece insansı bir robot çocuk insan annesinin sevgisini kazanabilmek için gerçek insan olmanın peşinde. Yapay Zeka, duygusallığın bilim-kurguyla harmanlandığı çok başarılı bir film. Türün severlerini derinden etkileyebilecek kadar iyi. Filmde gerçekten de hiç ummadığınız olaylar yaşanıyor ve yönetmenin hayal gücüne bir kez daha hayran kalıyorsunuz. Filmin sonunu da çok beğeneceğinize eminim. Yapay Zeka’nın IMDB puanı 7,2.

Orijinal adı: Artificial Intelligence: AI

Tür: Bilim-kurgu, drama

Süre: 2 saat 26 dakika

Yapım Yeri: Amerika, İngiltere

Yönetmen: Steven Spielberg

Oyuncular: Haley Joel Osment, Jude Law, Frances O’Connor, Frances O’Connor, Sam Robards

Bütçe: $100,000,000

10. THE ANIMATRIX

Son olarak bu listeye bu muhteşem animasyonu almak istedim. Matrix 2’den yani Reloaded’tan hemen önce yayınlanan bu animasyon aksiyonun zirve yaptığı bir yapım. Animasyonun yazarları tüm Matrix yapımlarında olduğu gibi yine Wachowski kardeşler. Bu nedenle eğer Matrix serilerini seyrettiyseniz bu yapımın size görsel bir şov sunacağına emin olabilirsiniz. Tabi bu animasyonda Matrix serilerine yapılan muhteşem göndermeler de aynı zamanda harika bir beyin fırtınası yapılmasına olanak sağlıyor. Animasyonun IMDB puanı 7,4.

Orijinal adı: The Animatrix

Tür: Animasyon, bilim-kurgu, aksiyon, macera

Süre: 1 saat 40 dakika

Yapım Yeri: Amerika, Japonya

Yönetmenler: Peter Chung, Andrew R. Jones

Senaryo yazarları: Lilly Wachowski, Lana Wachowski

Oyuncular (seslendirmeler): Kevin Michael Richardson, Pamela Adlon, John DiMaggio, Tom KennyBütçe: $100,000,000

10 muhteşem bilim-kurgu önerisini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

Son Eklenenler

En Popüler

Winnie the Pooh: Kan ve Bal İncelemesi ve Detaylar

0
2023 yapımı korku filmi Winnie-the-Pooh: Blood and Honey- Winnie the Pooh: Kan ve Bal Pooh, Bear ve Piglet adlı, yarı insan yarı hayvan iki...

No One Will Save You- Uzaylı İstilası Başladı

0
No One Will Save You, sonlara doğru duyulan birkaç cümle haricinde hiçbir konuşma geçmeyen ilginç bir bilimkurgu, gerilim ve fantastik film. Filmde yalnız yaşayan...

The Continental 1. Bölüm- John Wick Evreninin Öncesi

0
John Wick evreninden The Continental mini dizisi ilk bölümüyle ortalığı dağıtmaya başladı. Continental 1. bölüm, 1970'lerin New York'unda geçen hikayede yer alan temel karakterleri...

Suç ve Gizem: Agatha Christie’den Venedik’te Cinayet

0
Kenneth Branagh'ın canlandırdığı Dedektif Hercule Poirot, A Haunting in Venice- Venedik'te Cinayet adlı macerayla üçüncü kez karşımızda. Dedektifi daha önce Murder on the Orient...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,300TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img