22.6 C
İstanbul
En YenilerAşk 101: Netflix'in Yeni ve Yerli Gençlik Dizisi

Aşk 101: Netflix’in Yeni ve Yerli Gençlik Dizisi

Aşk 101 dizisinin ilk sezonu Netflix’te tam sekiz bölüm olarak yayınlandı. İstanbul’da bir lisede yaşananların anlatıldığı dizinin bölümlerinin uzunluğu 48 ve 33 dakika arasında değişiyor. Bu yazıda dizinin konusu hakkında bilgi verdikten sonra dizi hakkındaki görüşlerimi aktarmak istiyorum.

Dizinin konusu

Dizi öğrenim gördükleri lisede ortalığı birbirine katan ve toplamda dört kişiden oluşan bir öğrenci grubunun etrafında gelişen olayları anlatıyor. Bu öğrenciler her ne kadar kendi aralarında tam olarak birlik olamasalar da okuldan atılmak gibi ciddi bir sorunla yüzleştikleri anda ortak hareket etmeye karar veriyorlar. Okulun müdürü Necdet başına bela olan bu öğrencileri okuldan atmak için ne kadar uğraşırsa uğraşsın bunu bir türlü beceremez. Çünkü bu kararı öğrenci disiplin kurulunda bulunan on iki öğretmenin oy birliği ile alması şarttır. Burcu ismindeki öğretmen öğrencilerin atılmasına karşı olduğu için bu dört öğrenci okuldan atılamamaktadır. Ancak öğrencileri şok eden bir gelişme olur ve Burcu öğretmenin tayini çıkar. Onun okuldan ayrılması Eda, Osman, Sinan ve Kerem adlı bu öğrencilerin okuldan atılması anlamına gelmektedir. Bu nedenle öğrenciler Burcu öğretmeni birisine aşık edip onun okuldan ayrılmamasını sağlamak için bir plan yaparlar.

Seviyesizliğin Dibi

Çete gibi hareket eden bu öğrencilerden Burcu dizinin hemen başlarında bir öğretmenle öpüşürken müdüre yakalanıyor ve öğretmen okuldan atılıyor. Osman okulun içerisinde bahis ve para işleriyle uğraşıyor. Sinan sürekli alkol alıyor ve dikkatsizliği yüzünden okulda yangın bile çıkarıyor. Kerem’se o kadar agresif ve küfürbaz ki bulduğu her fırsatta diğer öğrencilere fiziksel olarak saldırmaktan geri durmuyor. Evet, öğrencilerin genel davranış analizleri böyle.

Öğrenciler, çağrıldıkları disiplin kurulunda inanılmaz hadsizlikler yapabilecek kadar serseri tipler. Öğretmenlerinin ve müdürün arkasından epeyce hakaret ettiklerini, onlara aşağılayıcı lakaplar bile taktıklarını görüyoruz. Hatta Eda, kendilerine sahip çıkan Burcu öğretmeni bile aşağılıyor. Sinan’ın davranışlarına dikkat ederseniz onun evde yaşayan ve bakıma muhtaç dedesine evdeki köpekle aynı muameleyi yaptığını görebilirsiniz. Eve geldiğinde önce dedesinin önüne yemeğini koyuyor ve onunla tek bir kelime bir konuşmuyor; sonra da aynısını evin köpeği için yapıyor.

Öğrencilerin öğrencilikle uzaktan yakından alakasının olmadığı aynı durum öğretmenler için de geçerli. Bırakın öğrencilere pedagojik olarak doğru bir şekilde yaklaşmayı onları anlamaktan bile uzaklar. Müdürün tek hayali başına bela olan bu öğrencileri okuldan atmak. Üstelik onlara en ağır hakaretleri hem de yüzlerine karşı yapmaktan çekinmiyor ki hiçbir eğitimcinin yapabileceği bir davranış biçimi değil.

Sonuç

Aşk 101 nereden bakarsanız bakın elle tutulur hiçbir tarafı olmayan çok seviyesiz bir dizi. Pek çok ülkede Netflix üzerinden gösterime giren bu dizinin platformun en kötü dizileri arasında yerini alacağına hiç şüphem yok. Aşk 101 benim gördüğüm en seviyesiz gençlik dizilerinden birisi. Aşk 101; Netflix’te yayınlanan Sex Education ya da Daybreak gibi kurgusal olarak çok başarılı veya I Am Not Okay with This gibi eğlenceli gençlik dizileri yanında sıradanlıktan öteye geçemeyecek bir dizi olmuş ne yazık ki.

Son Eklenenler

En Popüler

Godfather Part 3- Baba 3 İncelemesi

0
Godfather Part 3, bir taraftan Michael’ın yalnızlık senfonisi; diğer taraftan da içerisinden çıkmaya çalıştığı karanlığın onu tekrar dibe çekme süreci… Michael Corleone’nin acaba-larının ve...

The Continental Bölüm 2 Anlatımı | Neler Yaşandı?

0
The Continental 2. bölümde Winston, Cormac'ın (Mel Gibson) peşine düşecek ve Continental'i onun elinden alacak bir ekip kurmaya çalışıyor. Bölümde, Charon'un patronuna olan sadakati...

Ayzek ile Bir Gece | “Karaya Oturduk”

0
Cem Yılmaz'ın Karakomik Filmler'de 2 Arada adlı bölümde yer verdiği Metin Arıcı karakteri bu kez uzun metrajlı bir filmle karşımızda. Ahsen Eroğlu ve Nilperi...

11 Kaliteli Film Önerisi | Bu Filmleri Listene Ekle

0
İşte sizlere tam 11 tane kaliteli ve listenizde yer alması gereken film önerisi. Yazıda spoiler yer almıyor.11. Next (IMDb: 6,2): Netx, inanılmaz bir oyuncu...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,304TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img