3.6 C
İstanbul
En YenilerBu Haftanın AnalizleriYeşil Sınır (2019) - Sağlam Bir Kolombiya Dizisi

Yeşil Sınır (2019) – Sağlam Bir Kolombiya Dizisi

Yeşil Sınır(2019) Sağlam Bir Kolombiya Dizisi

Green Frontier (Yeşil Sınır), Netflix’in en yeni dizilerinden bir tanesi. Amazon ormanlarında geçen bu mistik ve aynı zamanda modern dizi Kolombiya yapımı. Bu nedenle alışageldiğimiz Hollywood dizilerinden farklı bir atmosferi ve kurgusal örgüsü bulunduğunu görüyoruz.

Dizinin Konusu

Dizi; sık ve yemyeşil ağaçların bulunduğu balta girmemiş Amazon ormanlarının içerisinde işlenen cinayetleri göstererek başlıyor. Ormanın derinliklerinde tam dört kadın öldürülmüştür (Daha sonra bu kadınların misyoner olduğunu öğreneceğiz.). Bu görüntülerin hemen ardından bölgeye helikopterle gelen ve bu cinayetleri araştırmak için görevlendirilmiş olan dedektif Helena’yı görüyoruz. Helena oldukça sert mizaçlı ve işini iyi yapmaya çalışan bir dedektif. Çatık kaşları dizi boyunca neredeyse hiç inmiyor. İşte bu dedektif yerel polis ve yerli insanlarla işbirliği yaparak bu olayların çözülmesi için çalışıyor. Dizi ilerledikçe sık ormanın içerisinde onunla bütünleşmiş ve ormanın belli güçlerini kullanabilen yerlilerin bulunduğunu da görüyoruz. Helena katilleri bulabilmek için ormanda yaşayan yerli kabilelerle de iletişime geçiyor.

Genel İzlenimlerim

Ben diziyi beğendiğimi en başta ifade edeyim. Diziye getirebileceğim en ağır eleştiri temposunun zaman zaman düşmesi olabilir. Ancak bu durum eğer sabırlı bir izleyiciyseniz size gözlem yapma şansı veriyor. Karakterlerin düşünsel yapılarını, kabilelerin yaşamlarını bu sayede dikkatle gözlemleyebiliyorsunuz.

Bunun dışında dizi gizemli ve mistik havasını sezon boyunca devam ettirebiliyor. Kolombiyalıların davranışlarını, olaylara yaklaşım tarzları izlemek her yönüyle keyif verici. Ormanda yaşayan yerli kabileler ve bunların yüzyıllardır hiç değişmeyen yaşam tarzları diziye çok güzel aktarılmış. Eğer Mel Gibson’un Apocalypto’sunu izlediyseniz çoğu yerde oradaki yerlileri seyrettiğinizi düşünebilirsiniz.

Memur Reynaldo Bueno

Dedektif Helena bölgeye geldiğinde orada çalışmakta olan memur Reynaldo ile işbirliği yapıyor. Bölgeyi çok iyi bilen Reynaldo en başlarda Helena’ya çok güven vermiyor. Örneğin Reynaldo kiraladığı tekneye ödenen paranın (80.000 peso) bir kısmını kendi cebine atıyor. Helena bunu görüyor, bu nedenle ona tamamen güvenmiyor. Ancak ilerde onun Helena’ya yardım etmek için kendi kabilesine karşı gelmesi onun güvenilir bir ortak olduğunu ortaya koyacak.

Cinayetler ve Orman Adamları

Ormanın derinliklerinde işlenen cinayetlerde ölen dört kişinin tamamı da kadın. Üç tanesi beyaz ve sarışın; diğeri Kolombiyalılar gibi esmer. Dedektif Helea ve Reynaldo ormanın derinliklerine girdiklerinde ağaca asılmış bir kadın cesedi daha buluyorlar. Kadının kalbi tamamen çıkarılmış, ancak hiç kan akmamış. Yani bu cinayet işleyenler kalbini çıkarmadan önce kadının tüm kanını boşaltmışlar. Dedektif ve görevliler cinayetleri araştırıp kanıt toplamaya çalışırken diğer tarafta ormanla gizemli bağlara sahip bir yerlinin onları gözlemlediğini görüyoruz.

Bu gizemli yerlinin sol eli masmavi. Bu elinin yardımıyla ormanın güçleriyle iletişime geçebiliyor. Örneğin kendilerini öldürmek için peşlerinden gelen adamlardan ormanla bütünleşerek ve görünmez olarak kurtulabiliyor. Ya da ölen karısıyla başka bir boyutta iletişim kurarak görüşebiliyor.

Yaşlı bir kabile reisinden öğrendiğimiz kadarıyla ormanda doğmuş sıradışı varlıklar bulunuyor. Bazı kabilelere göre bu varlıklar bilge adamlardır ve ebedi yaşarlar. Vücutlarında kan ve koku bulunmaz. Yemek yemezler ve uyumazlar. Bu varlıklar ormana aittir ve eninde sonunda ağaç formunda ona geri dönerler (Aslında yaşlı adamın bu söyledikleri gizemli adamın karısıyla diğer boyutta yaptığı görüşmede söylenen sözlerle doğrulanıyor). Bu arada orman adamları gerçek yaşlarını asla göstermiyorlar.

Dedektif Helena’nın bedeninde görülen izlerin çocukluğundan kalma olduğunu daha sonraki bölümlerde öğreniyoruz. Dedektif Helena ormanda öldürülen ve kalbi sökülen kadına bakarak onu bir yerlerden tanıdığını söylemişti. Ölen kadın ve Helena arasındaki bağlar dizi boyunca yavaş yavaş açığa çıkıyor. Zaten yaşlı ve bilge adam daha ilk bölümde Helena’ya “Ormanı kalbinde taşıyorsun. Burada mı doğdun?” diye sormuştu. Helena bu soruya cevap vermedi.

Sonuç

Green Frontier (Yeşil Sınır) gizemli kurgusu, oldukça farklı atmosferi ve başarılı çekimleriyle seyredilmeyi hak eden bir dizi. Kolombiya yapımı olması ayrıca diziye bir farklılık katıyor. Bu sayede hem Kolombiyalıların hem de eski kabilelerin kültürlerini gözlemleme şansı elde ediyoruz. Dizinin bazı yerlerde yavaş ilerleyen temposu canımızı sıksa da bir süre sonra bu duruma alışıyoruz. Green Frontier’i gizemli dizileri seven izleyicilere tavsiye ediyorum.

Son Eklenenler

En Popüler

M3GAN- Megan İnceleme | Katil Bebek Chucky’nin Yeni Rakibi

0
M3GAN- Megan (2022), katil bebek Chucky tarzında bir film. Megan bir oyuncak şirketinin ürettiği oldukça gelişmiş bir android bebek… Allison Williams’ın canlandırdığı karakter Gemma,...

Etkili ve Sarsıcı Bir Dram Filmi: Brimstone

0
Brimstone (2016), cehennemi dünyada yaşayanların hikâyesi… Son derece acımasız ve sadece güçlünün ayakta kaldığı Vahşi Batı dünyasında ömre yayılmış bir hayatta kalma mücadelesi… Bir...

Shrinking Dizisi – Keyifli ve İçten Bir Senaryo

0
Apple TV'de yayına başlayan ve Harrison Ford'un da rol aldığı Shrinking dizisi karısının ölümünün ardından kızıyla birlikte yaşayan bir terapistin hikayesi. Komedi etiketiyle yayınlanan...

Amazon Prime’ın Solos Mini Dizisi Nasıldı?

0
Amazon Prime'de yayınlanan Solos (2021) adındaki mini dizi toplamda 7 karakterin hikayesini anlatıyor. Her birisi birbirinden bağımsız ve farklı bu hikayelerde; Morgan Freeman, Constance...
spot_imgspot_img
0BeğenenlerBeğen
1,283TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

İlgili Makaleler

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

spot_imgspot_img