Bu videoda Kevin Spacey’nin muhteşem bir performans sergilediği K-Pax üzerine konuşalım. Ancak filmin tüm detaylarını konuşmayı değil sadece en merak edilen sorunun yanıtına odaklanmayı planlıyorum. Prot bir uzaylı mıydı yoksa ortalamanın üzerinde zekaya sahip bir insan mıydı?

Açıkçası ben bu sorunun net cevabının filme yerleştirildiğini düşünüyorum. Filmin sonunda her şey o kadar net anlatılıyor ki birazcık dikkatle doğru yanıta ulaşabileceğimizi göreceksiniz. (Not: Kesin sonuca varmak için videonun sonuna kadar izleyin lütfen…)

Prot’un İnsan Olduğunu Gösteren Detaylar

Bilindiği Dr. Mark hepimizin alkışladığı bir gayretle adeta bir dedektif gibi araştırma yaparak ve kendi becerilerini kullanarak Prot’un gerçek kimliğine ulaşıyor. Prot’un arkadaşım diye bahsettiği kişi kendisiydi. Doktor aslında o kadar dikkatli birisi ki Prot salıncağı sallarken bunu ilk kez yapmadığını zaten anlamıştı. Onun eskiden yaşadığı evde bulunan salıncağı gördüğünde her şey daha bir anlam kazanmıştı. Fıskiye karşısında onun verdiği tepki fıskiyenin onun travma yaşatan anılarını tazelemesi nedeniyle yaşanmıştı.

Prot’un asıl adı Robert Porter’dı. Robert, bir kızı ve eşiyle şehirden tam 20 mil uzaktaki (not: 20 mil= 32 km) bu evde yaşıyordu. Evlerine giren bir saldırgan Robert’ın eşini ve kızını öldürürken saldırganla karşılaşan Robert da onu öldürmüşti. Ardından elbiselerini çıkartan Robert kendisini nehre bırakmıştı. Cesedi bulunamadığı için de kayıtlara boğulmuş olduğu yazılarak olay kapatılmıştı.

Doktor onunla yaptığı son konuşmada Prot’u çözdüğünü düşündüğü için ilk kez bu kadar rahattı. Çünkü o mesleki tecrübelerine ve bulgularına dayanarak doğru teşhisi koyduğunu ve hastayı anladığını düşünüyordu. Karşısındaki kişi çok büyük bir travma geçirmiş acılı bir baba ve aynı zamanda eşi katledilmiş bir adamdı. Olaya bu açıdan baktığımızda Prot’un pek çok hareketine anlam yükleyebiliyoruz.

Evine giren ve ailesini öldüren kişi şartlı tahliye olmuş bir serseriydi. Bu kişi ne kadar serseri ve kabaysa Prot’un diğer insanlara karşı davranışları o kadar centilmence. Örneğin o masadan kalkarken izin istiyor. İnsanlara iltifat ederek onları sevindiriyor. İlk kez tanıştığı kişileri nezaketiyle etkileyebiliyor (hasta kadın ve karısıyla tanışma örnekleri). Örnekleri çoğaltabiliriz.

K-Pax’ta aile kavramının olmaması ve çocukların toplum tarafından büyütülmesi ebeveynlerin üzerine sorumluluk yüklenmemesini netice veriyor. Tüm bunların yanında çocuk sahibi olmak K-Pax’liler için inanılmaz acı verici bir süreç. Tüm bunlar Prot’un yaşadığı travmanın etkisi. K-Pax’da aile yoktur. Dolayısıyla acı içerisinde ölen eşler de… Prot, K-Pax gezegenin de çocuk olmadığını söyleyemez; çünkü bir şekilde çoğalmaları gerekiyor. Ancak o çocukların sorumluluğunu sadece anne babaya yüklemiyor; böylece kendi zihni öldürülen çocuğunun sebep olduğu sorumluluktan kaçmış oluyor.

K-Pax gezegeninde yasa yoktur çünkü orada tecavüz ya da saldırı gibi kötü olaylar meydana gelmez. Prot hipnotize haldeyken aslında yaşadıkları evi tarif ediyor ve oranın kendisine K-Pax’ı hatırlattığını söylüyor. Prot zaten kendi gezegenini anlatırken yeni şeyler söylemek yerine çoğu yerde kendi uyarlamasını yapıyor. Örneğin burada K-Pax’ın iki güneş sisteminden bahsederken insanlar tarafından bilenen sistemlerin adlarını değiştirdiği görülüyor. Bu sahnede K-Pax’deki ekinlerden bahsediyor ve onları mantarlara benzetiyor.

Dikkat ederseniz kasaba şerifi Robert’tan bahsederken onun zeki olduğu söylüyor. Prot’un hipnotize olduğunda bahsettiği arkadaşı aslında kendisiydi. Babası hastalanınca eve bir teleskop alıyor ve tüm takımyıldızları ona öğretiyor. Onun uzay bilgisi buradan geliyordu.

Görüldüğü üzere Robert’ın zihinsel yapısı yaşadıklarını unutmak ya da inkar etmek için kendisine bir alan açıyor ve oraya sığınıyor. Evet, eğer olay bu şekilde bakarsak aynen doktor gibi düşünebilir ve onun travma geçirmiş bir katatoni hastası olduğunu düşünebiliriz. Ancak resmin tamamını görmeden bir karar vermek bizi doğru sonuca ulaştırmaz. Prot’ın insansı yönlerini görürken onun uzaylı taraflarını da gözden kaçırmamak gerekiyor.

K-Pax film incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz