Gece Hayvanları (2016) Nocturnal Animals

Nacturnal Animals- Gece Hayvanları birden fazla hikayeyi etkileyici bir anlatımla harmanlayarak sunan bir psikolojik gerilim filmi. Filmin senaryosu bir romandan çevrilerek beyaz perdeye aktarılmış. Gece Hayvanları, gizem ve psikolojik gerilim filmlerden hoşlananların beklentilerini üst seviyede karşılayabilecek kadar başarılı. Oyuncuların hepsi birbirinden iyi… Amy Adams, Jake Gyllenhaal, Taylor-Johnson, Michael Shannon…

Filmin konusunu spoiler şöyle özetleyebiliriz. Filmde Susan olarak seyrettiğimiz karakter sanat galerisi işletiyor. Epey aykırı ve farklı çalışmaları var. Çok zengin birisi… Ayrıca çok elit bir çevreye sahip. Bir gün yaklaşık 20 yıl önce ayrıldığı eski kocası ona bitirmiş olduğu son romanını gönderiyor. Eski kocası kitabı okuyan ilk kişinin kendisi olmasını istiyor. Filmin önemli bir bölümünde bu hikayenin canlandırılmış halini seyrediyoruz. Yani film içerisinde bir başka film ya da hikaye içerisinde bir başka hikaye…

Filmin insan psikolojisine yaptığı göndermeler çok başarılı. Bunun dışında filmin müziklerinden de çok etkilendim. Müziğin kurguyla bu kadar uyumlu kullanıldığı filmlerin nadir olduğunu düşünüyorum.

Şimdi filmi seyretmiş olanlar için detayları konuşmaya başlayalım. Yazının bundan sonrası spoiler içeriyor.

Edward’ın Amacı Ne?

İlk olarak değinmek istediğim detay Edward’ın amacı… Edward henüz yayınlanmamış romanını neden 19 yıl önce ayrıldığı eski karısına gönderiyor? Ne kadar iyi bir yazar olduğunu kanıtlamak için mi? Ya da yazdığı romanla eski karısına mesaj mı vermek istiyor? Bunun üzerine biraz konuşalım.

Susan, iş arkadaşıyla konuşurken Edward’a affedilemeyecek kötü bir şey yaptığını söylüyor. Yaptığı bu kötü şey kocasını severken ve kocası tarafından sevilirken birdenbire onu terk etmesi… Onun kocasını terk etme nedeni Edward’ın yaptığı işi ve yaşadığı hayatı küçümsemesiydi. Edward onun bu sözlerini duyduğunda adeta kulaklarına inanamamıştı. Yaşadığı şaşkınlık yüz ifadesine yansıyor. Susan ayrılmayı kafasına koyduğu için Edward’ın söylediklerine kulak asmadı. Sonunda ona mutsuz olduğunu söyleyiverdi. O bunu söylediği anda yani mutsuz olduğunu söylediği anda o ana kadar Susan’ı ikna etmeye çalışan Edward bir anda konuşmayı kesti. Çünkü o insan psikolojisini anlayabilen birisiydi. Eğer karşısındaki kişi kendini mutsuz olmaya kilitlemişse ne yaparsa yapsın onu ikna edemeyeceğini biliyordu. Ona son söylediği sözler şunlar oldu: “Eğer birisini seviyorsan sorunları çözmeye çalışırsın. Bir kenara atıp gitmezsin. Çok dikkatli olmalısın. Bir daha aynısını bulamayabilirsin.”

Ancak Susan aklına koyduklarını yapmak için tabi ki onu dinlemedi bile. Bu arada onun aynı zamanda bir başkasıyla ilişki yaşadığını da anlıyoruz; çünkü iş arkadaşıyla yaptığı konuşmada onu yakışıklı bulduğu birisi için terk ettiği söylüyor. Ayrıca yeni kocasıyla yaptığı konuşmada henüz Edward’la ayrılmadan onunla birliktelik yaşadığı anlaşılıyor. Tüm bunların yanında Susan, Edward’ı sevdiğini inkar etmiyor. Ancak bu sevgisi onu terk etmesine engel olmadı.

Sonuç olarak Edward sevdiği birisi tarafından hiç hak etmediği bir şekilde terk edilen, küçümsenen, aldatılan hatta aşağılanan birisi. Tüm bunlara Susan’ın Edward’tan olan bebeğini aldırtmasını da eklemek gerekiyor. Şimdi Edward’ın yaşadığı psikolojiyi anladıktan sonra sorunun cevabına gelelim. Edward yıllar önce ayrıldığı eşine henüz piyasaya bile çıkmamış romanını neden gönderdi?

Bunun birkaç nedeni olabilir. Bunlara sırayla bakalım.

1. Edward, eski karısından intikam almak istiyor olabilir. Peki nasıl?

Yani yeni romanını kullanarak nasıl bir intikam alabilir? Öncelikle Susan, eski kocasının hep kendisi hakkında yazdığını biliyor. Edward da onun bunu bildiğini biliyor. Dolayısıyla eski eşine gönderdiği romanın Susan’ı çok etkileyeceğinin farkında. Çünkü o romanında eşiyle ayrıldıktan sonra neler yaşadığını sembolik bir dille anlatıyor. Kendisinin yaşadığı travmayı, hissettiği suçluluk duygusunu, eşi kürtaj olunca yaşadığı psikoloji…

Evet, tüm romanında bunlardan etkili bir şekilde bahsediyor. Susan’ın kitaptan bu kadar etkilenme nedeni bu. Kitap onu sarsıyor. Edward’ın yaşadığı psikolojiyi belki hayatında ilk kez anlıyor. İşte Edward ona bu psikolojiyi anladığı bir dille etkili bir şekilde yansıtmayı başarıyor. Ama onun aldığı intikam bu değil. Yani o eski karısına kendi yaşadığı psikolojiyi yansıtarak bir intikam almıyor. Onun planı daha karmaşık. Dikkat ederseniz Susan birkaç yıl önce onu telefonla aradığını ama onun telefonu yüzüne kapattığını söylüyor. Ancak Edward ona romanı gönderdiğinde mektubun altına iletişim bilgileri yazıyor; şehirde bulunduğunu ve görüşmenin güzel olacağını ekliyor. Birkaç yıl önce telefonu Susan’ın suratına kapatan Edward’a ne oldu da şimdi onunla buluşmak istiyor?

Edward, yaşadığı yapay dünyada kelimenin tam anlamıyla yapayalnız olan eski karısına bir ümit veriyor. Kendisiyle iletişime geçme şansı veriyor. Susan hiç acımadan tekmelediği fırsatın tekrar ayağına geleceğini ya da geldiğini düşünüyor. İşte bu yüzden onun ayna karşısında belli belirsiz gülümsemesi. Ya da yüzüğünü elinden çıkarıp saçını değiştirmesi… Edward’ın karşısına hiçbir şey olmamış gibi çıkmak istiyor. Belki de tekrar başlama ümidiyle… Ama bilmiyor kırılan kalbin eskisi gibi asla olamacağını… Restoranda Edward’ı beklemeye başlıyor. Saatlerce bekliyor. Gözleri defalarca kapıya kayıyor. Bekliyor, bekliyor… Herkes gidiyor ama o hala bekliyor. İşte Edward’ın aldığı intikam bu. Ona bu psikolojiyi yaşatmak… Onu hayal kırıklığına uğratmak… O kendisini nasıl terk ettiyse, umursamadan bırakıp gittiyse o da onu restoranda öyle yapayalnız ve ümitsizce bırakıverdi.

İşte olaya böyle baktığımızda Edward’ın amacının eski karısından intikam olmak olduğu söylenebilir. Böyle düşünmek yanlış olmaz. Buna yanlış diyemem; ancak ben daha farklı düşünüyorum. Onun amacı bence daha farklıydı. Şimdi olaylara farklı bir açıdan bakalım.

2. Edward’ın amacı intikam almak değildi; o eski karısının değişmesini istiyordu.

Ondan hiç vazgeçmedi. Onu hala seviyor ve eğer değişirse, bulunduğu hayattan vazgeçerse onunla tekrar birlikte olmak istiyor. Bunu nereden mi çıkarıyorum. Şimdi olayları adım adım takip edelim.

Gece Hayvanları film incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz