Demir Adam Iron Man (2008)

Marvel evreni filmleri üzerine konuşacağımız bu ikinci videonun kahramanı Demir Adam. Demir Adam şahsen benim en çok sevdiğim süper kahramanlar arasında… Demir Adam zırhın karizması ve ihtişamı gerçekten muhteşem ve bence Demir Adam sinemaya aktarılan en başarılı süper kahramanlardan birisi.

Demir Adam’ın doğuşunu ve zırhın içerisinde yer alan Tony Stark’ın geçirdiği zihinsel dönüşümü anlatan bu yapım bence IMDB puanını sonuna kadar hak eden başarılı bir süper kahraman filmi.

Tony Stark’ın geçirdiği zihinsel dönüşüm

Bence filmin en başarılı yönlerinden birisi şımarık bir silah tüccarı Stark’ı Demir Adam’a dönüştüren zihinsel değişimin adım adım ve başarılı bir şekilde yansıtılabilmesi. Stark’ın babasını yani Haawırd Stark’ı daha önce Kaptan Amerika İlk Yenilmez’de zengin bir silah tüccarı olarak seyretmiştik. Filmin hemen başında Tony Stark’ın babasının mirasını devam ettiren başarılı bir silah üreticisi olduğu vurgulanmaktadır. Ancak Tony Stark’ta babasında bulunmayan bir tür şımarıklık olduğunu gözlemliyoruz. Kendisine ödül takdim etmek için düzenlenen geceye katılmayan Tony, aynı vakitlerde bir kumarhanede kumar oynamaktadır. Üstelik ona verilen ödülü umursamadan bir başkasına verdiği görülmektedir.

Şımarık tavırlarıyla ve bir koruma ordusuyla ortalıkta gezinen Stark, aslında yaptığı bu işin yararlı olduğuna sonuna kadar inanmakta ve silah üretiminin barışı korumanın tek yolu olduğunu söylemektedir.

Ancak Tony’nin inandığı tüm bu değerler kökünden sarsılmak üzeredir. Tony, Afganistan’da bizzat kendisinin ürettiği yeni nesil bir roket tanıtım gösterisine katılmıştır. Bu gösteride herkesi yeni silahına hayran bırakan Tony’nin konvoyuna yolculuk sırasında bir saldırı düzenlenir. Tony Stark bu saldırıda ölümcül yaralar almış ve esir düşmüştür.

Kendisini esir alan bu kişiler ondan yeni nesil roketin aynısından üretmelerini istemektedirler. Ben bu sahneyi izlerken, bir mağarada seri üretim yapılamayacağına göre sadece bir roketin üretimi için neden Tony Stark kaçırılır ki diye düşünmeden edememiştim. Ama bu kaçırma işinin içerisinde Tony’nin ortağının olduğunu ve onun bir taşla iki kuş vurmaya çalıştığını daha sonra anlayacağız. Tony’ye ihanet eden ortağı bu hamlesiyle hem silahın üretim planlarını ele geçirecek hem de Tony’den kurtulmuş olacaktır.

Tekrar Tony’nin zihinsel dönüşümüne gelirsek, o tam üç ay boyunca yaşadığı bu esir hayatında silahların yanlış kişilerin elinde bir zulüm aracına dönüştüğünü bizzat görmüş oldu. Kendi yaralandığı silah, mağarada ona doğrultulan silahlar ve daha sonra mağara dışında yığınak halinde gördüğü tüm malzemeler kendi şirketinin üretimidir.

Tony Stark’ın, Afganlılar tarafından Amerika tarihinin en ünlü kitle katliamcısı olarak tanınması da ona ayrıca bir şok yaşatan gelişmeler arasında sayılabilir.

Stark ardarda yaşadığı tüm bu şoklardan sonra ürettiği silahların kendi düşündüğü gibi barışa değil dünyanın yıkımına hizmet ettiğine tam olarak ikna olmuştur. Tony, eğer bir nedeni olmasaydı hayatta kalamayacağını, hala hayatta olmasının bir sebebi olması gerektiğini düşünmektedir. Ona göre hayatının amacı artık daha önce tehlikeye attığı insanların yardımına koşmaktır.

Bu arada mağarada kendisi gibi esir olan bilim adamıın Tony’ye “Ailen var mı?” diye sorması Tony’nin kendisini bir anda her şeyi olan ama aslında hiçbir şeyi olmayan birisi gibi hissetmesini sağlamıştır. Tony Stark, daha önce doğum gününü bile umursamadığı yardımcısı Pepper’a “Senden başka hiç kimsem yok” diyecektir ki bu onun ne kadar değiştiğini gösteren bir diğer ipucudur. / Onun şımarık silah tüccarı kimliğinden masumları koruyan ve onlar için savaşan Demir Adam’a dönüşüm hikâyesini böyle özetleyebiliriz.

Demir Adam film incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz