Bird Box (2018)- Asla Gözlerini Açma

Görmenin ölmekle eşdeğer olduğu bir dünyanın nasıl olacağını merak ediyorsanız Birdbox sizi tam iki saat boyunca böyle bir atmosferin içerisine davet ediyor. Dünyanın sonu teorilerine farklı bir alternatif sunarak katkıda bulunan bu yapım, dünya üzerindeki tüm insanların tam olarak ne olduğu anlaşılmayan bir güç tarafından intihar etmeye yönlendirilmesini konu almaktadır.

Bird Box, genel olarak başarılı bir yapım olsa da neredeyse Sandra Bullock’in oyunculuğunun gölgesinde kalmış diyebilirim. Onun yerine bir başka oyuncu olsaydı eminim film bu etkiyi veremez ve bu kadar başarılı olamazdı ya da filme haksızlık etmemeye çalışarak şöyle söylemek daha doğru olabilir: Sandra Bullock’in performansı filmin kalitesini artırmış.

Filmin ayrıntılarını konuşmadan önce filmi henüz seyretmemiş olanlar için şunları söylemek isterim. Bird Box, kaliteli bir yapım. Filmin künyesinde bulunan korku etiketi bu film için çok uygun olmasa da izleyicileri gerilim atmosferine çekebilmeyi ve filmin sonuna kadar merak ve heyecan duygusunu devam ettirmeyi başarıyor. Bu tarz gerilim filmlerinde pek rastlamadığımız türden bir duygusallığı da senaryosunda barındıran yapım bu yönüyle artı bir puanı hak ediyor. IMDB’de gördüğümüz bu puanın (IMDB puan: 6,6) bu yapım için çok yetersiz olduğunu düşünüyorum. Bence bu puanın verilme nedeni filmin finali…

Detaylara geçmeden önce son olarak filmin konusunu spoiler vermeden kısaca belirtmek istiyorum.

Az önce söylediğim gibi nereden geldiği ve ne olduğu belirsiz bir varlık kendisine bakan kişileri bir anda delirtmekte ve onların intihar etmelerine neden olmaktadır. Bu esrarengiz varlıklarla baş edebilmenin tek yolu gözleri kapamak ve onlara bakmamaktır. Dünyanın çeşitli yerlerinde saklanarak ve bu varlığa görülmeden hayatta kalmayı başarabilmiş insanlar bulunmaktadır. Bu insanlardan birisi olan Malorie daha büyük bir gruba ulaşabilmek için iki çocukla birlikte nehirde günlerce sürecek bir yolculuğa çıkar.

Bu yapımla ilgili söylemek istediğim ilk ayrıntı; Malorie ve kardeşinin hastane çıkışından itibaren başlayan ve yaklaşık 10-15 dk kesintisiz olarak verilen kaos ortamının başarısı. İnsanların delirmesi, kahramanlarımızın araba içerisindeki çaresizliği, hiç beklemediğimiz bir anda aracın takla atması ve Jessica’nın intiharı… Özenle hazırlanmış bu sahneler sayesinde filmin bizi içerisine çekmek istediği atmosfere girmekte hiç zorlanmayız.

Gizemli yaratıklar ya da varlıklar tam olarak nedir?

Ne yazık ki bunların tam olarak ne olduğu ya da nereden geldiği filmde netliğe kavuşmamaktadır. Ancak filmde onların ne olduğuna dair birkaç teori duyarız. Evde sıkışıp kalanlardan birisi olan ve diğerlerini kurtarabilmek için kendisini feda edebilecek kadar iyi birisi olduğunu göreceğimiz Charlie’nin teorisine göre; bu son maçtır. İnsanlık yargılanmış ve suçlu bulunmuştur. Bu yargılama, antik efsaneleri ya da çeşitli din ve mitolojilerde farklı isimlerde karşımıza çıkan şeytani veya ruhani yaratıklardır. Tüm mitoloji, inanç ve efsaneler tek bir noktada birleşmektedir: İnsanlığın sonu… Charlie’ye göre dünya üzerinde olan şey budur.

Bir başka teoriyi John Malkovich’in canlandırdığı karakterden dinleriz. Ona göre bu karaktere göre bu Kuzey Kore ya da İran kaynaklı bir biyolojik savaştır.

Bir başka sahnede yaşlı kadın sokakta koşuştururken bir şey hissettiğini ya da duyduğunu ifade eder ancak onun ne olduğunu soranlara bunu bilmediğini söyler. Zaten yaşlı kadın kadın onu görmemiştir görse zaten bu sahnede yer alamazdı.

Ben bu varlığın tek bir bedeni olan büyük bir yaratık olduğunu düşünmüyorum. Onun göremesek de onun etkilerini gördüğümüz pek çok yerde genelde havada uçuşan yapraklar ya da küçük nesneler bulunmaktadır. Ancak bu sahnede daha büyük bir yaratığın da geçiş yaptığını da gözden kaçırmamak gerekiyor. Bu büyük gölge ya da yaratığın kameralara yakalandığına da şahit olmuştuk. Buradan hareketle küçük varlıkların yanında onların daha büyük versiyonlarının da ortalıkta dolaştığı söylenebilir. Bu büyük gölgenin küçüklerin ardından gelmesi de onun bir tür beyin olduğunu ve diğerlerini öncül askerler gibi önden gönderdiğini göstermektedir.

Bu gizemli varlıkların özellikleri hakkında neler söylenebilir?

Öncelikle ilk bakışta bunların maddi yani fiziksel bir bedenlerinin olmadığı düşünülmektedir. Hiçbir sahnede fiziksel bir beden göremeyiz. Havada uçuşan nesneler onların görüldüğü sahnelerin en belirgin özelliğidir. Ancak az önce bahsettiğim sahnelerden hareketle onların bir bedene sahip olduklarını ve istedikleri takdirde görünebildiklerini söyleyebiliriz. Çünkü daha sonra bahsedeceğim bazı kişilerin onlara baktıkları ve bir tür güzellikten bahsettikleri görülmektedir. Fiziksel olarak bir varlığa sahip olmasalardı bu kişilerin bu sözleri mantıksız olurdu.

Tom’un davranışlarına baktığımızda onun bu sahnede fiziksel bir varlık gördüğü kesin gibidir. Onların neye benzediğine dair filmdeki tek ipucunu sonradan onları görebilen kişilerden birisi olduğunu anlayacağımız bu adamın çizimlerinde görürüz. Çizimlerdeki bu yüzlerin pek iç açıcı olmadığı açık.

Bu varlıkların onları gören herkeste intihar odaklı bir etki oluşturduğu görülmektedir. Örneğin bu sahnede Malorie’yi kurtarmak için gelen kadın bir anda çok daha önceden ölmüş olan annesiyle konuşmaya başlar ve ardından yanan araca binerek kendisini öldürür. Jessica’nın araçta gözlerinin bir anda dönüşüm geçirdiğini ve hiçbir şey görmeden ya da kimseyle konuşmadan intihar ettiğini görürüz. Aynı şekilde filmin ana karakterlerinden olan Tom’un da bu yaratığa bakar bakmaz göz bebeklerinde değişim gerçekleşir ve kendisini vurarak öldürür. Bu arada bu varlıklara nesnelerin renk ısılarını gösteren gelişmiş bir kamera görüntüsü kullanarak bakılsa bile aynı etkinin oluştuğunu da acı bir tecrübeyle öğrenmekteyiz. 

Yaratıklar, gözleri kapalı olduğu için etki edemediği kişileri onlarla konuşarak etkilemeye çalışmaktadır. Tekne yolculuğu sırasında ve sonrasında bu varlığın defalarca Malorie’ye ve çocuklara ismiyle hitap ettiğine ya da çeşitli zihinsel oyunlar yaparak farklı kişilerin seslerini kullandıklarına şahit olduk.

Birdbox film incelemesinin tamamını 25. Kare Youtube (yedek) kanalından seyredebilirsiniz.

Bird Box Barcelona |Gör ve İntihar Et