Alef (2020) Kenan İmirzalıoğlu’nun Yeni Dizisi

Alef, Blue TV’de yayınlanacak yeni bir polisiye macera dizisi. Başrolünde Kenan İmirzalıoğlu bulunuyor. Sekiz bölümden oluşacağı söylenen dizinin birkaç fragmanı yayınlandı. Bu fragmanlardan hareketle dizi üzerinde biraz konuşmak istiyorum.

Alef Ne Anlama Geliyor?

Alef dizinin adı… Fragmanlarda bu ifade bir konuşmada geçiyor. Bu konuşma geçtiği anda ekrana yansıtılan görüntüler ve öncesinde geçen ifadeler şunu gösteriyor. Alef tarikat tarzında bir yapının içerisinde bulunan veya o yapıyı bir maske gibi kullanan; geçmişi 1800’lere dayanan bir yapılanmanın adı.

Dizide olaylar iki tane dedektifin etrafında gelişecek. Bu dedektiflerden birisini bu Alef adındaki yapılanmanın içerisindeyken görüyoruz. Bakışları onun en azından orada birisi takip ettiğini gösteriyor.

Alef bilindiği üzere İbrani alfabesinin birinci harfi. Musa peygamber zamanında Tevrat’ın İbranice ile yazıldığı biliniyor. O zaman kullanılan İbraniceye Ahit İbranicesi adı verilmiş. Günümüzde Yahudilerin kullandığı dile modern İbranice deniliyor.

Dizisinde neden bu alfabeye veya genel anlamda İbraniceye gönderme yapıldığını şu an bilemiyoruz. Benim tahminim dizide işlenecek tarikat yapılanmasının arka planında Yahudilerin bulunduğu vurgulanacak. Diziye bu yüzden bu isim verilmiş olabilir.

Alef Dizisindeki Hançer ve Kurban

Dizi fragmanında görülen hançer hemen dikkat çekiyor. Hançeri tutan adam sanki birisini kurban ediyor gibi. Bu küçük kız bir mezarlığın içerisinde. Onun geçtiği sahnede yoğun bir kar yağışı görülüyor. Ancak hançerli adamın sahnesinde kar yağmıyor. Yani burada minik kız değil de sanki başkası kurban ediliyor gibi duruyor.

Aynı hançeri daha sonra Mevlevi giysileri giyen birisinin elinde görüyoruz. Bu iki kişi muhtemelen aynı. Alef adındaki bu yapılanmanın Mevlevi görünüşünü bir maske olarak kullandığı anlaşılıyor.

Ben buradaki hançerin kurban edilişi simgelediğini düşünüyorum. Yani kurban edilecek kişinin canı o hançerle alınmalı. Kurban kelimesi İbranicede Korban olarak geçer. Korban, Yahudi inancında 3000 yıl öncesine dayanan köklü bir gelenekti ancak günümüzde kurban Yahudilikte antik bir ayin gibi görülüyor ve onun geri gelmeyeceğine inanılıyor.

Dizi fragmanında geçen bazı sözleri işte bu bağlamda değerlendirebiliriz. Fragmanlarda sekizinci yüzyılın ortalarında meydana gelen ve kendilerini gizleyen bir yapılanmadan söz ediliyor. Sonra da hiçbir şeyin değişmediği sadece biçim değiştirdiği vurgulanıyor.

Mevlevi kıyafetini giyen adamın siyah giysili adamla aynı hançeri taşıdığını ve bunların büyük olasılıkla aynı adamlar olduğunu düşünürsek şu değerlendirmeyi yapabiliriz:

Dedektifler Alef adında gizli bir yapılanmanın peşinde. Bu yapılanma kendisine bir tarikatı maske olarak kullanıyor. Ancak dizi özellikle İbraniceye vurgu yaptığına göre bu yapılanmanın arka planında Yahudiler bulunuyor. Dizideki hançerin bir kurban ritüelini sembolleştirdiğini düşünürsek Alef’in bazı kişileri belli amaçlar uğruna kurban ettiğini söyleyebiliriz.

Alef (2020) – Kenan İmirzalıoğlu

Bu sahnede cinayet araştırması yapıldığı görülüyor. Öncesinde zaten denizden ceset çıktığını görmüştük. Dizide işlenen cinayetler dedektifleri bu yapılanma götürecek. Bu kadın karakter görünüşe göre bir üniversite hocası. Onun referans verdiği babasının şu sahnede görülen adam olma olasılığı yüksek. Babası da geçmişte bu yapılanmanın içerisinde bulunmuşsa şaşırmam.

Ben bu dizide büyüye de yer verileceğini düşünüyorum. Burada Mevlevi’nin eteklerinin tutuşması bir rüyaya benziyor. Hemen sonrasında görülen hayvan figürleri ve dedektifin yaptığı bu hareket onun zihinsel olarak etki altında olduğunu gösteriyor.

Sonuç olarak ben dizinin fragmanlarını beğendim. Heyecanlı bir dizi olacağı belli. Sekiz bölüm olması bence büyük avantaj. Her şey tadında kalacaktır.

Evet, Alef’i merakla bekliyoruz. Bakalım fragmanlardaki kadar iyi bir dizi olabilecek mı?

Alef dizi ön incelemesini 25. Kare Youtube kanalından seyredebilirsiniz.

YORUM YAPABİLİRSİNİZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz